Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainZincir Üzerindeki Etkinlik Büyük Artış Gösteriyor

Zincir Üzerindeki Etkinlik Büyük Artış Gösteriyor

Veriler, Dogecoin’in son zamanlarda zincir üstü metriklerinde büyük bir artış gördüğünü gösteriyor, bu meme coin’in fiyatı için yükseliş olabilir.

Dogecoin Balina İşlemleri ve Aktif Adresleri Son Zamanlarda Arttı

Zincir üstü analitik firmasının verilerine göre Santiment, birkaç DOGE on-chain metriği şu anda iki ayın en yüksek seviyesinde. Buradaki ilgili göstergeler, balina işlem sayısı ve günlük aktif adreslerdir.

“Balina işlem sayısı”, blok zincirinde gerçekleşen ve değeri en az 100.000 ABD Doları olan Dogecoin transferlerinin toplam sayısını ölçer. Bu metriğin değeri yüksek olduğunda, balinaların şu anda aktif olarak varlık ticareti yaptığı anlamına gelir.

Bu kohortun işlemleri oldukça büyük ölçekli olduğundan, potansiyel olarak fiyatın gözle görülür şekilde değişmesine neden olabilir. Bu nedenle, çok sayıda olayın aynı anda gerçekleşmesi DOGE için daha fazla oynaklığa yol açabilir.

Buradaki diğer ilgi ölçüsü olan “günlük aktif adresler”, herhangi bir günde ağdaki bazı işlem etkinliklerine dahil olan toplam adres sayısını takip eder. Metrik, bu hesaplama için hem alıcıları hem de göndericileri sayar.

Bu gösterge yüksek değerlere sahip olduğunda, çok sayıda yatırımcının günlük olarak blok zincirinde işlem yaptığı anlamına gelir. Böyle bir eğilim, kullanıcıların DOGE’ye olan ilgisinin şu anda yüksek olduğunu gösteriyor.

Şimdi, geçen ay bu iki Dogecoin on-chain göstergesindeki eğilimi gösteren bir grafik:

Dogecoin Balina İşlemleri Ve Aktif Adresler

Looks like both these metrics have observed some sharp increase in recent days | Source: Santiment on Twitter

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, hem Dogecoin balina işlem sayısı hem de günlük aktif adresler son birkaç gün içinde oldukça yüksek değerler gördü. Toplamda, son bir gün içinde yaklaşık 523 balina işlemi gerçekleşti ve bu, iki aydan uzun bir süre önce 27 Kasım’dan bu yana en yüksek seviye.

Günlük aktif adresler, son birkaç gün içinde 86.400 civarındaydı ve bu, göstergenin yaklaşık üç ay önce 2 ve 3 Kasım arasında gözlemlediği en büyük iki günlük koşudur.

Zincir üstü aktivitedeki bu artışlar, Elon Musk’ın Twitter’a kripto para birimi ödemelerini eklemeyi planladığı haberleriyle aynı zamana denk geldi. Dogecoin’in platforma girip girmeyeceği şu anda belirsiz olsa da (görünüşe göre önce yalnızca fiat para birimleri ekleniyor), DOGE fiyatı yine de bir artışla yanıt verdi.

Mevcut yüksek on-chain faaliyetinin son birkaç gün içinde yükseliş gösterdiği kanıtlandı, ancak göstergelerin gelecekte benzer seviyelerde olmaya devam edeceğine dair bir garanti yok. Ayrıca, metrikler yüksek kalsa bile, yatırımcılar bunun yerine satış yaparken aynı işaretler görüldüğünden, bunların neden olduğu oynaklığın yükseliş olmama ihtimali vardır.

DOGE Fiyat

Yazma sırasında Dogecoin, geçen hafta %8 artışla 0,0915 $ civarında işlem görüyor.

Dogecoin Fiyat Grafiği

DOGE has surged | Source: DOGEUSD on TradingView

Unsplash.com’da Kanchanara’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Santiment.net

RELATED ARTICLES

Most Popular