Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainZincir Üzerinde Sanat IRL'ye Gidiyor: Bir ABD Müzesine Girecek En Büyük NFT...

Zincir Üzerinde Sanat IRL’ye Gidiyor: Bir ABD Müzesine Girecek En Büyük NFT Koleksiyonu

Bu hafta, bir Amerikan müzesinden en büyük blockchain tabanlı sanat alımına ev sahipliği yaptı. Yaklaşık iki düzine NFT sanat eserinin yeni eklemeleri, Los Angeles’ın en tanınmış müzelerinden birine, NFT’lerin en tanınmış isimlerinden biri tarafından hediye edildi.

Listede hangi koleksiyonların yer aldığına, satın alma işleminden neler bekleyebileceğinize ve daha fazlasına bir göz atalım.

Zincir Üzerinde Sanat IRL’ye Gidiyor: Ne ve Nerede

Los Angeles County Sanat Müzesi (yaygın olarak ‘LACMA’ olarak bilinir), Los Angeles’ın en önemli müzelerinden biridir ve batı ABD’deki en büyük müze LACMA, dönüşümlü olarak tarihi tablo ve eserlere ev sahipliği yapar. LACMA aynı zamanda Chris Burden’ın “Urban Light” (yukarıdaki başlıkta resmedilmiştir), Michael Heizer’ın “Levitated Mass” ve daha fazlası gibi kalıcı dış kamu işlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Müze, Los Angeles’ın kalbinde, Los Angeles’ta doğal asfaltın binlerce yıldır yüzeye çıktığı eşsiz bir alan olan La Brea Tar Pits’in hemen yanında uygun bir konuma sahiptir.

Müzeye biletinizi bir NFT olarak güvence altına alamayabilirsiniz (en azından henüz), ancak yakında sergilenen bazı NFT’leri kesinlikle görebilirsiniz. Önemli NFT koleksiyoncusu Cozomo de’ Medici sayesinde bu hafta LACMA salonlarına yeni bir tarih çağı giriyor.

Ethereum (ETH) has been the genesis of art on-chain, though many other chains are seeing developments in this vertical - even Bitcoin. | Source: ETH-USD on TradingView.com

Bir Koleksiyonun Değeri

Medici’nin müzeye cömert hediyesi ne oldu? LACMA tarafından yayınlanan bir basın bülteni ve buna karşılık gelen twitter dizisi Medici’den, müzenin blockchain tabanlı satın alımı için nelerin geleceğine dair biraz ayrıntı. NFT alanındaki en tanınmış ve eski koleksiyonlardan bazılarının harika bir derlemesi. “Medici Koleksiyonu” olarak adlandırılan 22 NFT, ikonik “miras” parçaları, üretken ve yapay zeka tarafından üretilmiş parçalar, fotoğraflar, kodlar ve daha fazlasını içerir. Ek olarak Medici ve ekibi, dünyanın dört bir yanından 13 uluslararası sanatçının yer aldığı blockchain tabanlı çalışmaların küresel unsurunu getirerek mükemmel bir iş çıkardı.

Eklemeler, alan büyüdükçe müze için büyüyen bir kategori haline gelen LACMA’nın mevcut dijital parça koleksiyonuna önemli bir ağırlık katıyor. Basın bülteninde yer alan açıklamada LACMA’nın Çağdaş Sanat Küratör Yardımcısı Dhyandra Lawson şunları söyledi:

“Medici Koleksiyonu’ndan eserlerin LACMA’da kalıcı bir yuva bulması büyük bir onur. Bu hediye ile amacım, şimdiye kadar ayrı ayrı var olan zincirleme sanat ve çağdaş sanat dünyaları arasında köprü kurmaya yardımcı olmaktı. LACMA’nın koleksiyonundaki birçok ikonik sanat eserinin yanında tarihsel olarak önemli olan bu zincir üstü çalışmaların bağlamsallaştırılmasından heyecan duyuyorum.”

RELATED ARTICLES

Most Popular