Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainYolun Sonu: FTX Eski CEO'su Sam Bankman-Fried Bahamalar'da Yakalandı

Yolun Sonu: FTX Eski CEO’su Sam Bankman-Fried Bahamalar’da Yakalandı

Birden fazla haber kaynağının bildirdiğine göre, beklenti, drama ve komplo teorilerinin ardından, düşmüş kripto borsası FTX’in eski CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried nihayet tutuklandı.

Yetkililer Bankman-Fried’i 12 Aralık Pazartesi günü FTX’in genel merkezinin bulunduğu Bahamalar’da kripto kralı ABD savcıları tarafından suç duyurusunda bulunulduktan sonra tutukladı.

Bankman-Fried, herhangi bir istenmeyen olay olmadan tutuklandı.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams, “Bu akşam erken saatlerde Bahama makamları, New York’un güney bölgesi tarafından hazırlanan mühürlü iddianameye dayanarak ABD hükümetinin talebi üzerine Samuel Bankman-Fried’i tutukladı.” , Filipin Yıldızı aracılığıyla Agence France-Presse’ye göre.

FTX

Former FTX CEO Sam Bankman-Fried. Image: Spencer Heyfron.

Kongre Görünüşünden Önce Yakalandı

Tutuklama, Bankman-Fried’in bir ay önce kripto para birimi değişiminin başarısızlığı hakkında konuşmasının beklendiği Salı günü Meclis Finansal Hizmetler Komitesi huzurunda sanal olarak ortaya çıkmasından kısa bir süre önce gerçekleşti.

Bahamalar başsavcılığı, ABD hükümetinin iade talebi beklentisiyle Bankman-Fried’i tutacaklarını belirten bir haber bülteni yayınladı.

Tutuklanması, yetkililerin FTX’in multi milyar dolarlık felaketinden bireyleri sorumlu tutmak için attığı ilk somut adım.

Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi’ne başkanlık eden Temsilci Maxine Waters (D-CA), yakalanmasına “şaşırdığını” ve ABD Kongresi’nin hikayeyi kendi açısından dinleyemeyecek olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

FTX’i işleten Bankman-Fried, kişisel servetinde milyarlarca dolar biriktirdi. Tutuklama, bu yılın başlarında 32 milyar dolar değerinde olan dünyanın en büyük kripto borsalarından birinde kararları veren 30 yaşındaki patron için şaşırtıcı bir talihin tersine dönmesi oldu.

Sam Bankman-Fried Birden Fazla Suçlamayla Karşı Karşıya

Ünlüler onun değiş tokuş platformunu televizyon reklamlarında tanıttı ve teknolojik dahi, çeşitli siyasi kampanyalara on milyonlarca dolar katkıda bulunduğu Washington’da o kadar düzenli bir demirbaş haline geldi.

Reuters’e göre (Rappler aracılığıyla), FTX, Bankman-Fried’in ebeveynleri ve şirketin üst düzey yöneticileri, son iki yılda Bahamalar’da 120 milyon doların üzerinde değere sahip 20’den fazla mülk satın aldı.

12 Aralık’ta Forbes ile yaptığı bir röportajda SBF, Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu şirketinin düşüşünden bir kez daha sorumlu tuttu. “CZ”nin FTX’i yok ederek rekabeti bastırmayı amaçladığını iddia etti.

Yatırımcılar, şirketin sorunlarının diğer kripto kuruluşlarına yayılacağından korktukları için Bitcoin, FTX’in çöküşünün ardından iki yılın en düşük seviyesine geriledi ve bunu da yaptı.

Bu arada New York Times, durumu bilen bir kaynağa atıfta bulunarak, Bankman-Fried’in elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı, elektronik dolandırıcılık komplosu, menkul kıymetler dolandırıcılığı komplosu ve kara para aklama ile suçlandığını açıkladı.

RELATED ARTICLES

Most Popular