Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainYeni Veriler, Toplu İşten Çıkarmalara Rağmen 2022'de 80.000'den Fazla Kripto İle İlgili...

Yeni Veriler, Toplu İşten Çıkarmalara Rağmen 2022’de 80.000’den Fazla Kripto İle İlgili İşin Dolduğunu Gösteriyor

Mayıs ortasında Terra ekosisteminin patlaması ve geçen ay FTX’in beklenmedik şekilde çökmesi sonucunda zayıflayan kripto pazarı ve şirketler arasındaki bulaşma, sektörün belki de en önemli varlığı olan personel sayısı üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu.

Son iki ayda çok sayıda insan işini kaybetti. Medya kaynaklarına ve basın duyurularına göre 21 Temmuz 2022 itibarıyla tahmini 3.726 iş yeri boşaltıldı.

İşten çıkarmalar, çalışanların moralini önemli ölçüde etkiledi ve bazı dev şirketlerin temellerine zarar verdi.

Kripto İle İlgili İşler Gelişmeye Devam Ediyor

Kripto kışına ve fiyatlardaki dramatik düşüşe rağmen, kriptoyla ilgili istihdam gelişmeye ve yetkin adayları çekmeye devam ediyor.

Block Research tarafından Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, kripto para birimiyle ilgili işlerin sayısı bu yıl 82.200’e ulaştı ve 2019’daki toplam 18.200’den neredeyse %351’lik bir büyüme oldu.

Büyüyen dijital varlıklar sektörü, her yerdeki insanlar için binlerce istihdam fırsatı yarattı. Endüstri, diğerleri arasında blockchain, NFT, Web3, metaverse, Infotech, yazılım tasarımı, kripto ticareti ve madenciliği ve veri analizinde istihdam için nitelikli adaylar aradı.

Block Research tarafından yürütülen istihdam ortamı analizi, ticaret ve komisyonculuğun %50 veya 41.136 iş ile en büyük orana sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Singapur merkezli bir blockchain şirketi olan TripleA, 2022 itibarıyla küresel kripto sahiplik oranının dünya çapında 320 milyondan fazla kullanıcıyla yaklaşık %4,2 arttığını tahmin ediyor.

Crypto total market cap at nearly $772 billion on the daily chart | Chart: TradingView.com

Boşluğu Doldurmak: Kripto Piyasasının Artan Talepleri

Önceki çalışmalar, daha fazla insan kriptoyu benimsedikçe istihdam fırsatlarının da arttığını göstermiştir. Başka bir deyişle, ikisi birbiriyle ilişkilidir.

Block’un araştırmacılarına göre, önümüzdeki yıllarda büyük olasılıkla daha fazla istihdam olanağı ortaya çıkacak ve sektör işgücü piyasasının önemli bir bölümünü oluşturacak.

Bu arada, GDA Capital tarafından yayınlanan bir makale, kripto ile ilgili işlerin büyük çoğunluğunun 2017’deki dalgalanmanın hemen ardından kurulduğunu gösteriyor.

Eylül 2015 ile Eylül 2019 arasında, ana akım ekonomide bu tür işlerin oranı şaşırtıcı bir şekilde %1.457 arttı.

İlginç bir şekilde, misli olmayan token endüstrisindeki düşüşe rağmen sektör, 6.738 işin %8’ini oluşturuyor ve üçüncü en büyük yüzdeyi oluşturuyor.

GlobalData istatistiklerine göre Aralık 2021’den bu yana NFT’lerle ilgili daha fazla iş ilanı yayınlandı.

GlobalData tarafından son altı ay boyunca tutulan Jobs Analytics veritabanına göre, başvuru için NFT ile ilgili pozisyonların sayısı %127 artarak Aralık 2021’de 172’den Mart 2022’de 390’a yükseldi.

Büyük işverenler açısından, işletmeye bitcoin borsaları hakimdir, Binance 7.300 çalışanla başı çekerken, onu 5.000 çalışanla Coinbase takip eder.

Block araştırması, “Kullanıcı benimsemede gözle görülür bir büyüme, birkaç firma ve sektördeki nakit akışı ile, mevcut faaliyet gösteren pazarın artan taleplerini karşılamak için daha fazla istihdam fırsatı yaratılması zorunlu hale geliyor” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular