Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainYeni Rekor: Bitcoin Arzının Yarısı 2 Yılda El Değiştirmedi

Yeni Rekor: Bitcoin Arzının Yarısı 2 Yılda El Değiştirmedi

Bitcoin, 2022’de depoda tutulan BTC sayısına yansıyan bir yükseliş eğilimi yaşadı. Sahipler 2022 öncesi fiyat seviyelerine geri dönmeyi beklediklerinden, Bitcoin’in tasarrufları veya uzun vadeli depolanması Şubat ayı başlarında yeni bir rekora ulaştı.

Bitcoin’in %49’u Uzun Vadeli Ellerde

gelen verilere göre analitik firması Glassnode, Toplam Bitcoin arzının %49’u iki yıldan fazla bir süredir aynı cüzdanda kaldı. Bu, yazı yazıldığı sırada 9.45 milyondan fazla Bitcoin’e veya yaklaşık 220 milyar dolara eşdeğerdir.

Glassnode, bu eğilimi, bir önceki zirvenin 2020’nin son çeyreği ve 2021’in başında geldiğini gösteren bir grafikle daha da açıkladı. Zirve, 2021’in boğa piyasasında sona erdi çünkü BTC’nin fiyatı yükseldikçe el sahipleri de satış yapmaya başladı.

Grafik, 2020'nin sonunda bir tasarruf zirvesi ve ardından bir düşüş gösteriyor.  Kaynak: Glassnode/Twitter
Grafik, 2020’nin sonunda bir tasarruf zirvesi ve ardından bir düşüş gösteriyor. Kaynak: Glassnode/Twitter

Bitcoin değerindeki büyük düşüşün ardından gösterge düştü ve geçen yılın büyük bölümünde sabit kaldı. Bu, Bitcoin sahiplerinin varlıklarını ayı piyasasının ortasına taşımadan önce bir fiyat artışı beklemeye karar verdiği anlamına geliyor.

İlgili Okuma: Son Dakika: Bitcoin, 2023’te İlk Kez 24.000 Doların Üzerine Çıktı

Ancak bu eğilim, Aralık ayından bu yana, Bitcoin’in değerindeki tutarlı artıştan kaynaklanan önemli bir artışla değişti. Şu anda, Bitcoin’lerin %49’u iki yıldır taşınmadı ve BTC için yeni bir yükseliş döngüsüyle karşı karşıya olduğumuz için yatırımcılar zamanlarını bekliyorlar.

Bitcoin İçin Bir Boğa Göstergesi

Yatırımcıların madeni paralarını kararlı bir şekilde tutmaları, Bitcoin için bir yükseliş göstergesi ve önde gelen kripto para birimine hala çok fazla güven olduğunu gösteriyor.

Bitcoin birincil piyasa hareket ettiricisi olarak kabul edilir ve birkaç kurum varlığı bilançolarında tutar. Aynı zamanda El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yasal bir ödeme aracıdır ve birkaç ülke dijital para birimini ulusal para birimleri listesine eklemeyi düşünmektedir.

BTC, devam eden Rusya-Ukrayna savaşında bir bağış aracı olarak da kullanıldı ve son yükseliş döngüsü, benimsenme için daha fazla yol açabilir. Bu yılın başından bu yana, Bitcoin yaklaşık %38 arttı ve yakın zamanda Ağustos 2022’den bu yana ilk kez 23.000$’a ulaştı.

Fiyat yeni seviyelere çıkmaya devam ederken, uzun vadeli yatırımcılar muhtemelen daha yüksek seviyelerde kar elde etmeye hazırlanıyor. Ocak ayının başlarında, kârlı Bitcoin adreslerinin miktarı yeni seviyelere ulaştı ve şu anda adreslerin %68’i kârda.

Bitcoin'de kar eden adreslerin yüzdesi son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.  Kaynak: Glassnode.
Bitcoin’de kar eden adreslerin yüzdesi son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak: cam düğüm.

Bu en son 2022’nin ortalarında, BTC’nin fiyatı yaklaşık 40.000 dolarken ve keskin bir düşüş yaşarken olmuştu. Dolayısıyla, önümüzdeki aylarda uzun süreli bir yükseliş eğilimi içinde olabileceğimiz bir trend var.

İlgili Okuma: Bitcoin Türev Piyasa Hacimleri 2022 Krizinden Sonra Yükseliş Eğilimi Gösteriyor

Bununla birlikte, bazıları, yılın ikinci yarısında önemli bir fiyat artışından önce, yılın ilk çeyreğinin BTC fiyatında bir konsolidasyona tanık olacağına inanıyor. Bunun geçici bir fiyat artışı mı yoksa büyük bir boğa koşusu mu olduğunu görmek ilginç olurdu.

BTC/USD fiyat|  Ticaret görünümü
BTC/USD fiyat| Ticaret görünümü

Unsplash.com/ TradingView ve Glassnode grafiğinden öne çıkan görsel.

RELATED ARTICLES

Most Popular