Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainYalnızca Bitcoin Emtiadır, Ethereum Değildir

Yalnızca Bitcoin Emtiadır, Ethereum Değildir

Merakla kripto sektörü, Sam Bankman-Fried’in (SBF) birkaç saat önce Dealbook zirvesinde yaptığı röportajı izliyordu.

Ancak bu arada, Bitcoin dışında başka hangi kripto para birimlerinin emtia olduğu sorusunda düzenleyici duruşta son derece önemli bir kayma meydana geldi.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), bir süredir hem Bitcoin hem de Ethereum’un (ETH) emtia olduğunu açıkça savunuyor. Ancak, bu düzenleyici değerlendirme dün kökten değişmiş görünüyor.

Princeton Üniversitesi’ndeki bir kripto etkinliğinde konuşan CFTC başkanı Rostin Behnam belirtilmiş bir emtia olarak kabul edilmesi gereken tek kripto para biriminin Bitcoin olduğunu. Bunu yaparken, Ether’in de bir meta olduğunu ima ettiği önceki ifadelerinden tamamen geri adım atıyor.

Fortune’un bildirdiği gibi Behnam, muhtemelen yeni değerlendirmesini haklı çıkarmak için düzenleyiciler matrisini “kusurlu bir sistem” olarak nitelendirdi, ancak ABD düzenleyici kurumları arasındaki işbirliğini övdü.

CFTC, “Ethereum Değil Bitcoin” İle Eksiksiz U Dönüşü Gerçekleştirdi

Bitcoinist’in haberine göre Behnam, dikkat çekici bir şekilde 24 Ekim’de Rutgers Şirketler Hukuku ve Yönetişim Merkezi’nde yaptığı bir konuşmada karşıt bir duruş sergiledi.

Konuşma sırasında, kripto düzenlemesi söz konusu olduğunda ajansı ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında algılanan yargı mücadelesini tartıştı.

Behnam, birçok konuda anlaşmazlığı önemsiz göstermeye çalıştı. Aynı zamanda, CFTC’nin Ethereum’u (ETH) hala bir menkul kıymet değil, bir emtia olarak gördüğünü belirtti. Yorumu ekledi; “Başkan [Gary] Gensler aksini düşünüyor – veya en azından kesinlikle birini veya diğerini ilan etmedi.

Komiser Christy Romero gibi diğer CFTC temsilcileri de Ekim ayı başlarında aynı görüşe sahipti. Romero, bir etkinlikte “Ethereum’un bir emtia olduğu pozisyonunu almaya devam ettiğini, hisse kanıtı olsa bile” söyledi.

Dünkü dönüş, SEC başkanı Gary Gensler’in anlaşmazlıkta üstünlük kazandığını gösteriyor olabilir.

Nisan 2021’den beri SEC başkanı olan Gensler, son aylarda Ethereum’un sabit getirili getirileriyle hisse ispatına kaymasının bir menkul kıymetler sınıflandırması gerektirebileceğini hararetle belirtiyor ve daha sıkı yaptırım önlemleri çağrısında bulunuyor.

Muhtemelen, bu tüm kripto endüstrisi için çok kötü bir alâmet olabilir. FTX’in çöküşünün ardından, son günlerde ABD düzenleyicilerinin kripto üzerinde daha sert önlemler alacağına dair korkular artıyor.

Bu, kripto endüstrisinin dolandırıcılık yapan SBF’den farklı değerlere sahip olmasına rağmen. Bununla birlikte, FTX’in çöküşü, gaddar yaptırım eylemlerini uygulamak için yararlı bir sis perdesi olabilir.

CFTC Başkanı Daha Fazla Personel İstiyor

Behnam, dünkü etkinlikte düzenlenmemiş bir kripto piyasasının tehlikelerini ve mevzuat gereğini vurguladı. Ayrıca teşkilatına yönelik eleştirileri reddetti ve sınırlı kaynaklara atıfta bulunarak önlemleri savundu.

Kripto para birimlerinin spekülatif bir perakende piyasası olarak yaygın davranışına atıfta bulunan Behnam, “Ele aldığımız diğer emtialara benzemiyor” dedi.

Aynı zamanda, politika yapıcıları mümkün olan en kısa sürede harekete geçmeye çağırdı. Behnam, “Bekleme lüksümüz yok” dedi.

Özellikle, CFTC, Behnam’ın Eylül ayında “ileriye doğru büyük bir adım” olarak adlandırdığı, SBF destekli bir yasa tasarısına, Dijital Mallar Tüketiciyi Koruma Yasası’na (DCCPA) daha fazla finansman ve gözetim kapasitesi vermenin eşiğindeydi.

Bu arada, Bitcoin fiyatı 17.129 dolardan işlem görüyor ve bir sonraki dirençle 17.197 dolarda karşılaşıyor. Bu kırılırsa, kartlarda 18.000 dolara bir sıçrama olabilir.

Bitcoin BTC USD 2022-12-01
Bitcoin fiyatı, 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular