Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainXRP Davası Yakında Bitiyor mu? En İyi Ripple Avukatı Tartışıyor

XRP Davası Yakında Bitiyor mu? En İyi Ripple Avukatı Tartışıyor

Mahkeme yakında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında uzun süredir devam eden hukuk davası üzerindeki perdeyi kaldırabilir. SEC, Aralık 2020’de bir dava açtı. İlk dosyalamada komisyon, ödeme şirketi ve yöneticilerinin kayıt dışı menkul kıymet arzları (XRP) yoluyla 1,3 milyar doların üzerinde para topladığını iddia etti.

Gözlemci, şikayetinde, davanın sanığı olan Ripple’ın XRP tekliflerini ve satışlarını kaydetmediğini iddia etti. Ayrıca SEC, Ripples’ın federal menkul kıymetler yasasının kayıt hükümlerini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Konu mahkemede kalırken, ilgili taraflar yargılama boyunca farklı dosyalamalarla kazanmak için mücadele ediyor. Son yargılamada SEC, birkaç amicus başvurusu arasında özet karar başvurusunda bulundu. Kripto topluluğu, mahkemenin lehinde karar vereceği tarafı bekliyordu.

XRP Davasında Son Güncelleme

En son davada, SEC ve Ripple her biri kendi raporlarını sundu. son külot lehine karar verilmesini talep ederek mahkemeye başvurdu. Bölge Yargıcı Analisa Torres’e konuyu duruşma belgelerine göndermemesi için yalvardılar.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Baş Danışmanları Stuart Alderoty’nin SEC’e karşı “zorlu” bir mücadele verdiğini söyledi. Ayrıca durumu kripto endüstrisi için en kritik testlerden biri olarak ele aldı.

Bu arada Alderoty, Ripple CEO’sunun çabalarını övdü. İçinde cıvıldamak, iki yıllık davanın sonuna yaklaştıklarından emindi. Daha iyisini isteyemeyeceğini söyleyerek takımını da alkışladı.

Kripto Yönetmeliğinde Ripple/SEC Örneğinin Önemi

Her iki tarafın da son özetleri, davayı ABD Menkul Kıymetler yasası kapsamında dijital varlıklara bakış açısını değiştirebilecek bir karara yaklaştırıyor. Mahkemenin kararının kimin lehine olduğu, muhtemelen dijital varlıkların menkul kıymetler, türevler veya başka herhangi bir sınıf olarak sınıflandırılmasını belirleyecektir. Örneğin, SEC kazanırsa, XRP menkul kıymet olarak sınıflandırılır. Bu emsal, diğer benzer varlıklar için geçerli olabilir.

Ancak XRP davası, kripto piyasası düzenlemesi konusundaki tartışmayı sona erdirebilir. Bir federal yargıç, davanın SEC ve XRP’den gelen çok sayıda önergesine başkanlık ediyor.

Raporlar, XRP’nin bu davaya çok para harcadığını ortaya koydu. Rapora göre kripto firması, SEC’in iddialarına karşı savunması için yaklaşık 100 milyon dolar harcadı.

Ripple XRP Davası Yakında Bitiyor mu?  İşte Stuart Aldorety'nin Söyledikleri

Ripple, savaştaki çabasının kripto endüstrisini SEC’in aşırı düzenlemesinden korumak olduğunu söylüyor. Geçen ay, Ripple’ın danışmanı Stuart Alderoty, BlockFi’nin iflasından SEC’i sorumlu tuttu. Avukat, SEC tarafından BlockFi’ye uygulanan para cezalarının iflasına katkıda bulunduğunu söyledi. Firmanın iflasını SEC’in “Uygulayarak Düzenleme” başarı öyküsü olarak ele aldı.

Ripple XRP Davası Yakında Bitiyor mu?  İşte Stuart Aldorety'nin Söyledikleri
Ripple fiyatı, Tradingview.com’da XRPUSDT düşüş trendini takip ediyor

Bu arada, Ripple’ın yerel tokeni XRP, 24 saatlik %2,43 düşüşle 0,3819 dolardan işlem görüyor.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular