Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainTesla Hala Dogecoin Tutmuyor; Yalnızca DOGE Ödemelerini Korur

Tesla Hala Dogecoin Tutmuyor; Yalnızca DOGE Ödemelerini Korur

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, dördüncü çeyrek mali raporunu yayınladı ve şirketin Bitcoin varlıklarının tıpkı Dogecoin varlıkları gibi değişmeden kaldığını ortaya koydu – ki bunlar hala sıfır.

İçinde raporlamak Dün açıklanan Elon Musk liderliğindeki şirket, son piyasa çöküşüne rağmen dördüncü çeyrekte ne BTC aldığını ne de sattığını ortaya koydu. Bununla Tesla, şirketin Bitcoin yatırımı hala açıkta olmasına rağmen “zayıf ellere” sahip olmadığını ve Bitcoin’in değer kazanmasına inandığını kanıtlıyor.

Tesla, en son satışını ikinci çeyrekte, 936 milyon dolar değerindeki Bitcoin varlıklarının %75’ini sattığında yaptı. Musk’ın şirketi, üçüncü çeyrekteki 218 milyon dolardan dördüncü çeyrekte yaklaşık 34 milyon dolar düşüşle 31 Aralık itibarıyla 184 milyon dolarlık Bitcoin (tahmini 9.720 BTC) tuttu.

Dogecoin Tesla Bilançosu Dışında Kaldı

Ancak Elon Musk’ın favori kripto para birimi, Tesla’nın mali raporlarında yer almaya devam ediyor. Meme madeni para, belgede tek bir sözle bulunamaz.

Ancak en azından DOGE topluluğu, Tesla’nın web sitesinde ödeme aracı olarak kabul ettiği tek kripto para biriminin meme coin olarak kalmasıyla övünebilir.

Dogecoin hakkında bir SSS’de Tesla şöyle yazıyor:

Tesla sadece Dogecoin’i kabul eder. Tesla, başka herhangi bir dijital varlığı alamaz veya tespit edemez. Satın alma işleminizi Dogecoin ile yaptığınızdan emin olun. Başka herhangi bir dijital varlığın gönderilmesi, varlıkların kaybolmasına veya yok olmasına neden olabilir. Tesla’ya gönderilen Dogecoin olmayan dijital varlıklar alıcıya iade edilmeyecektir.

Aynı zamanda şirket, satın alma iptali durumunda bile DOGE’u kabul edemeyeceğini de açıkça belirtiyor. “Tüm Dogecoin alımları nihai satıştır. Dogecoin ile satın alınan ürünler iade edilemez, değiştirilemez veya iptal edilemez. Dogecoin ile satın alınan ürünler iade edilemez veya nakit olarak değiştirilemez.”

Tesla, çevresel endişeler konusunda ESG lobisinin artan baskısı nedeniyle Mayıs 2021’de Bitcoin ile tüm satın alımları askıya aldı. Daha sonra Mart 2022’de Elon Musk, Tesla ürünlerinin DOGE ile satın alınabileceğini duyurdu.

Ancak, işler o zamandan beri değişti. Bitcoin Madencilik Konseyi, MicroStrategy’den Michael Saylor tarafından kuruldu ve Musk, madencilik %50’den fazla sürdürülebilir olduğunda Tesla’nın Bitcoin ödemelerine devam edeceğini söyledi.

Bitcoin Madencilik Konseyi, bitcoin madenciliğinin yeşile döndüğünü üç aylık raporlarında birkaç kez doğruladı. En son 4. Çeyrek raporunda kuruluş, Bitcoin madenciliğinin %58,9’luk sürdürülebilir bir enerji karışımına sahip olduğunu ve bu da onu dünyanın en sürdürülebilir endüstrilerinden biri haline getirdiğini tespit etti.

DOGE’nin uzun süre izin verilen tek kripto ödeme yöntemi olarak kalıp kalmayacağı henüz belli değil.

DOGE Bugün Fiyat

Basın zamanında DOGE, fiyatın 0,0928 $’lık yerel bir yüksek seviyeye ulaştığı 30 Aralık’tan 22 Ocak’a kadar %41’lik bir ralli gördükten sonra nispeten sabit kalarak 0,0858 $’da kaldı.

Dogecoin DOGE USD
Dogecoin fiyatı sabit kaldı, 1 günlük grafik | Kaynak: TradingView.com’da DOGEUSD

iStock’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular