Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainTartışmalı Bitcoin Core 24 Yayında; Ne bilmek istiyorsun

Tartışmalı Bitcoin Core 24 Yayında; Ne bilmek istiyorsun

Birkaç gün önce, en yaygın kullanılan Bitcoin uygulamasının yeni bir sürümü olan Bitcoin Core yayınlandı. Sürüm 24.0, Bitcoin topluluğu içinde birkaç haftadır hararetli tartışmalara konu olan “mempoolfullrbf” yapılandırmasının yanı sıra çok sayıda diğer tartışmasız güncellemeyi içerir.

Söz konusu olan, düğümlerin ücret oranına dayalı olarak rakip onaylanmamış işlemler arasında karar vermesine izin veren bir mempool politikası olan ücrete göre değiştirme (RBF) özelliğidir.

RBF, gönderenlerin mempool’daki onaylanmamış bir işlemi başka bir işlemle değiştirmesine izin verir. Bu, aynı girdilerden en az birinin olması ve daha yüksek işlem ücreti ödemesi şartıyla sağlanmaktadır.

Bu şekilde, bir işlemin yaratıcısı, mempool’da takılırsa işlemi hızlandırabilir. Yükseltmeye kadar, RBF’nin isteğe bağlı bir özellik olması söz konusuydu.

Bitcoin Core 24 ile, RBF artık isteğe bağlı değil varsayılan olacağından bu durum değişiyor. Bitcoin Core, 0.12.0’dan beri katılım (BIP 125) RBF’yi kullanmaktadır.

Eleştirmenler, bu kararın doğrulanmamış işlemlerin kabul edildiğine olan güveni sarsarak suiistimale kapı açmasından korkuyor.

RBF, Bitcoin İçin Neden Bu Kadar Büyük Bir Fırsat?

Uygulamalarında bu “sıfır onay işlemlerini” kullanan sektör oyuncuları var. Bitcoin ATM’leri bir örnektir. Müşteri işlemleri, işlem henüz bir bloğa dahil edilmemiş olsa bile, ATM’lerde anında işlenir.

Çoğu operatör, işlemde bir şeylerin ters gitme olasılığını çok düşük görür ve müşteri deneyimine odaklanır. “Bu, herkesin teorik olarak tehlikeli olduğunu bildiği ancak bir sorun oluşturmadığı bir şey.” söz konusu Thomas Fahrer, Appolo’nun kurucu ortağı.

Alternatif olarak, müşterinin işlemin onaylanması için makinenin dışında beklemesi gerekebilir ve bu işlem, işlem ücretine ve ağ yüküne bağlı olarak bazen birkaç saat sürebilir.

Bu nedenle, bazı şirketler, aktif olarak RBF seçeneğini seçmemiş işlemleri reddetmek için tam düğümlerin büyük çoğunluğuna güvendi. “Tam RBF” ile bu seçenek ortadan kalkar.

Fahrer, “Eğer 0-conf işlemlerini kabul eden biriyseniz, çifte harcamayla karşılaşma şansınız önemli ölçüde arttı,” dedi.

Tam RBF, Satoshi’nin Bitcoin Vizyonunu Takip Ediyor

Bitcoin geliştiricisi Gloria Zhao’nun GitHub aracılığıyla yazdığı gibi, bu tür varsayımlar çalışma kanıtı mekanizmasını saçma hale getiriyor, bu nedenle tam RBF’yi seçmek tek doğru karar.

“Tam RBF, ağın doğal halidir. Bitcoin bloklarının, PoW’un vb. amacı, çifte harcamayı önlemektir; Zhao, teyit edilmemiş işlemlerin kesinliğinin hiçbir zaman garanti edilmediğini söyledi.

“Tam RBF” için bir başka güçlü argüman, şirketlerin sıfır konflu işlemler yerine Lightning ödemelerine güvenmek için güçlü bir şekilde motive olacaklarıdır.

Ayrıca, ücretle değiştirme mekanizmasının gelirleri artıracağı varsayıldığından, uygulama zor durumdaki madencileri güçlendirecektir.

Ancak Rijndael takma adlı bir mühendis, Bitcoin Core 24’ün daha birçok harika şeye sahip olduğunu vurguladı ve bunları bir Twitter dizisinde özetledi.

Basın zamanında, BTC fiyatı 16.222 dolardan işlem görüyordu ve 16.310 dolardaki direnci aşmaya çalışıyordu.

Bitcoin BTC USD 2022-11-28
BTC fiyatı, 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular