Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainSuudi Merkez Bankası, Fintech Borç Verenleri ve Şirketlerinin Yanında CBDC ile Deneyler...

Suudi Merkez Bankası, Fintech Borç Verenleri ve Şirketlerinin Yanında CBDC ile Deneyler Yapacak

Dijital varlıkların benimsenmesi yaygın bir şekilde artmaya devam ettikçe, kuruluşlar dijital varlıkları kendi yöntemleriyle kullanmayı hedeflerken aynı şeyi yapıyor. Bugünkü haberlerde, Suudi Merkez Bankası (SAMA) açıkladı deneme planı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) aşamalı bir projede yerel bankalar ve fintech şirketleriyle birlikte.

Ajansa göre, şu anki aşaması, diğer finansal kurumlarla işbirliği içinde bir tür yerli toptancı finansal araç için yararlı bir araç olarak CBDC’den yararlanmaya odaklandığı yer.

Suudi Merkez Bankası CBDC İle İlerliyor

Mevcut aşamada, merkez bankası ekonomik etki, piyasa uygulanabilirliği ve CBDC tabanlı ödeme çözümlerinin potansiyel uygulaması dahil olmak üzere çeşitli sektörleri araştırıyor. Bu nedenle, merkezi olarak desteklenen para birimini başlatma planı, karar hala beklemede olduğundan ertelenebilir.

Suudi merkezli haber kaynağı Saudi Gazette not alınmış 23 Ocak’ta yayınlanan bir raporda “Suudi Merkez Bankası (SAMA), Krallık’ta Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) piyasaya sürülmesine ilişkin herhangi bir karar alınmadığını vurguladı. CBDC’yi uygulamanın faydalarını ve potansiyel risklerini keşfetmeye odaklanmaya devam ediyor.”

Ayrıca, haber kaynağına göre SAMA odak noktası, merkez bankası içinde “bilgiye dayalı karar verme” ve merkez bankası ekosistemi içindeki CBDC araştırmasına ayrılacak.

İlerlemeye olan bağlılığının ardından SAMA, Suudi Vizyonu 2030 hedeflerinin bir parçası olacak CBDC deney planının sonraki aşamalarına geçmeden önce politikanın uygun şekilde değerlendirilmesini ve yasal ve düzenleyici hususları araştırır.

Bölgenin Vizyon 2030 hedefi, ileri teknolojilerle bütünleşmiş bir gelecek. SAMA Valisi Fahad Almubarak, yerel bankaların ve ödeme şirketlerinin projenin ve uygulamasının temel taşları olduğunu söyledi.

Göreceli uluslararası kuruluşlar, yerel yönetim kuruluşları ve halk, SAMA’nın CBDC’yi araştırırken danışacağı kurumların bir parçasıdır.

Notun sonunda rapor, SAMA’nın finansal hizmetlerde daha esnek ödeme yöntemleri ve gelişmiş bir dijital dönüşüm ile bir ekosistemin parçası olabilecek finansal hizmetlerde yenilikçiliğin altyapı sağlayıcısı olarak yalnızca CBDC çözümünü denemeye devam edeceğini belirtti. yerel finans sektörü

Kripto Sektörüne Suudi İlgisi

Suudi Arabistan, CBDC projesiyle bu noktaya gelmeden önce kripto topluluğuna ilgi göstermişti. Bir hafta önce bölge, Bitcoin gibi diğer para birimlerine ve diğer küresel para birimlerine bir şans vermek adına ABD dolarının (USD) üstünlüğüne karşılık verdi.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sırasında, ülkenin maliye bakanı Muhammed Al-Jadaan, dolar dışı para birimlerini kabul etme olasılığını ima etti petrol ticareti yapmak.

Önemli kuruluşlar, yasal bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerini tanımaya ve bunlara ilgi duymaya başlarken, kripto para piyasası olumlu hareketler gördü.

TradingView'deki toplam kripto para piyasası değeri tablosu
Toplam kripto para piyasa değeri fiyatı 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: TradingView.com’da Crypto TOTAL Market Cap

Son 7 gün içinde, küresel kripto para piyasası kapitalizasyonu, altındaki dijital varlıklar toparlanmaya devam ederken 1 trilyon doların üzerine çıktı.

Unsplash’tan öne çıkan görsel, TradingView’den Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular