Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainSri Lanka Merkez Bankası, Bitcoin'in Ekonomik Krizi Çözemeyeceğini Söyledi

Sri Lanka Merkez Bankası, Bitcoin’in Ekonomik Krizi Çözemeyeceğini Söyledi

Milyarder yatırımcı Tim Draper var iflas etmiş bir ülke olan Sri Lanka’yı Bitcoin’e teklif ederken tahmin ettiğinden daha zorlu bir karşılama.

Draper Salı günü Sri Lanka’daydı ve yerel girişimcilerle kripto para biriminin benimsenmesi hakkında konuşuyordu. Girişimci, konuyla ilgili olarak o gün ülkenin Cumhurbaşkanı Ranil Wickremesinghe ile bir araya geldi.

Draper, aynı perdeyi sunmak için ülkenin merkez bankasına gitti. Ancak hâlâ ülkenin mali zorluklarını çözmek için çalışan Vali Nandalal Weerasinghe bu fikri benimsemedi. Merkez bankası başkanı, Sri Lanka’da Bitcoin’in benimsenmesinin %100 gerçek olmayacağını söyledi.

Weerasinghe, Bitcoin’i tanıtmanın krizi daha da kötüleştireceğini söyledi; bu nedenle, hala bu rotayı seçmeye karar veriyorlar. Hükümet yetkilisi, sosyal içermeyi teşvik etmek ve ihtiyacı olanlara fonları hızla dağıtmak için diğer teknolojilerin finansal hizmetlerde etkili bir şekilde kullanılabileceğini belirtti.

Ulusları Bitcoin’e Yönlendiren Mali Krizler

Draper, toplantıda Sri Lanka’yı yozlaşmış bir ulus olarak nitelendirdi ve çözüm olarak kripto para birimini ön plana çıkardı. Maden kaynaklarıyla tanınan bir ülke olan Sri Lanka’nın, Bitcoin’i benimseme yoluyla mükemmel kayıtlar tutarak yolsuzluğunu çözebileceğini savundu.

Geçen yıl Sri Lanka, fiyatları artıran ve ülke genelinde gıda ve yakıt kıtlığına neden olan tarihinin en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak, bu tür zorluklar karıştırıldı protestolar Bu, Başkan Gotabaya Rajapaksa’yı ülkeyi terk etmeye ve daha sonra istifasını açıklamaya zorladı.

Sri Lanka şu anda görüşmeler Japonya, Çin ve Hindistan’dan bir grup özel alacaklı ile borcunu IMF’nin planı doğrultusunda yeniden yapılandırmak. Ülke, 2027 yılına kadar geri ödenmesi gereken 28 milyar doların yaklaşık 51 milyar dolarını yeniden yapılandırıyor.

Draper’a göre Sri Lanka, mali krizini Bitcoin’i benimseme yoluyla çözebilir. Milyarder yatırımcı, kripto para birimini hükümet veya merkez bankası politika değişikliklerine tabi olmayan, iyi bir değer deposu olarak görüyor.

Toplantıda Draper, El Salvador’dan alıntı yaptı. Bu ulus, hükümeti finansal katılımı ve ekonomik kalkınmayı artırmak için kriptoyu benimsedikten sonra Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak benimsedi.

Zimbabve, Türkiye ve Venezuela gibi ülkeler de buna tanık oluyor. devam eden finansal krizler. Hiperenflasyonlardan muzdaripler ve sonuç olarak vatandaşları, bir değişim aracı ve bir değer deposu olarak kripto para birimine giderek daha fazla yöneliyor.

Draper’a göre Bitcoin, insanlığın finansal krizleri aşması için gerekli araçlardan biri. Yatırımcıların doğrudan Bitcoin’e ve temel teknolojisine (Blockchain) yatırım yaparak fırsatlar aramaya devam etmesi gerektiğine inanıyor.

Bitcoin Fiyat Eylemi

Bugün Bitcoin, 30.7 milyar dolarlık işlem hacmiyle 23.633 dolardan işlem görüyor. Bitcoin son 24 saatte %0,93 düştü. Kripto para biriminin fiyatı önceki yedi gün içinde %3,22 arttı.

TradingView'de Bitcoin (BTC) fiyat tablosu
Bitcoin’in (BTC) fiyatı 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: TradingView.com’da BTC

Bitcoin’in değeri, kripto para ticaretini birkaç hafta boyunca 17.000 doların altına düşüren FTX borsasının düşüşünün ardından Kasım ayında düştü. Kripto para birimi, şimdiye kadar kurumsal benimseme ile desteklenen Kasım ayındaki çöküşten sonra değerini kurtardı.

Devam eden kısa yükselişe rağmen kripto para birimi, Kasım 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $’ın üzerine çıktığından bu yana değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. inanır amiral gemisi kripto para birimi bu yıl 250.000 dolara ulaşacak.

Shutterstock’tan öne çıkan görsel, TradingView’den Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular