Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainSorun Bitcoin Değil - FTX

Sorun Bitcoin Değil – FTX

Bitcoin ve genel olarak kripto para birimi endüstrisi, kripto ticaret platformu FTX’in ölümünün getirdiği acıyla hala başa çıkıyor.

Buna rağmen, çok satan Rich Dad, Poor Dad kitabının yazarı Robert Kiyosaki, Bitcoin ve Ethereum’un uzun vadeli uygulanabilirliği konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

Kiyosaki, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para biriminin eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in davranışlarından sorumlu tutulamayacağına dikkat çekti.

Kripto para piyasası borsanın çöküşüyle ​​sarsıldığı için BTC geçen hafta iki yılın en düşük seviyesini gördü ve değerinin neredeyse %20’sini kaybetti.

En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum da geçen hafta %23’ten fazla düşüş yaşadı.

R. Kiyosaki is bullish about Bitcoin. Image: BuyUCoin

Bitcoin’e Olan İnancı Korumak

Sektör, FTX’in düşüşüyle ​​daha da kötüleşen iş başarısızlıkları ve likidite sorunu gibi sorunlardan etkilendiğinden, kripto para piyasasının değeri bu yıl 1,4 trilyon dolardan fazla düştü.

Bir hafta önce Kiyosaki, Bitcoin fiyatındaki önemli bir düşüşü korkulacak bir şey olarak değil, bir fırsat olarak değerlendireceğini iddia etmişti.

Rich Dad Radio Show’un geçen haftaki yayınında çok satan yazar, konuk Mark Moss ile FTX fiyaskosunu ve bitcoin’i tartışıyordu.

Image: Coin Culture

Kiyosaki’ye göre, özellikle son krizin ardından, onun yaş grubundaki birçok kişi kripto para birimlerine sırtını dönüyor, ancak o iyimserliğini koruyor:

“Bitcoin konusunda yükselişe devam ediyorum… Bitcoin, Sam Bankman-Fried ile aynı değil. Sorun bitcoin değil, FTX.”

Kiyosaki, başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin en açık sözlü savunucularından biri olmaya devam etti ve bunu yaklaşık 6.000 $ karşılığında satın aldığı bir röportajda doğruladı ve hala varlığı elinde tutuyor.

Kriptonun Suçu Değil

Tıpkı gümüşün değerli metal borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) kötü yönetilmesinden sorumlu tutulamayacağı gibi, FTX ve Bankman-Fried’in başarısızlığı için kriptonun suçlanamayacağını vurguladı.

En son kripto sorunları, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun borsasının FTT tokenlerini satacağını duyurmasıyla ortaya çıktı.

FTT, FTX kripto para borsasının yerel kripto para birimidir. Binance’in eylemi, daha önce 32 milyar dolar değerinde bir işletme olan FTX’in çöküşünü tetikledi. O zamandan beri FTX iflas başvurusunda bulundu.

Kevin O’Leary, “Mr. Harika”, Kanadalı bir işadamı, girişimci ve televizyon kişiliği, SBF’den “bitcoin’in Warren Buffett’i” olarak bahsetti, ancak Kiyosaki ondan bunun yerine “kripto para biriminin Bernie Madoff’u” olarak bahsetti.

Bernard Lawrence Madoff, tarihin en büyük Ponzi dolandırıcılığını gerçekleştiren ve toplamda yaklaşık 65 milyar doları bulan Amerikalı bir dolandırıcı ve finansördü.

ABD Adalet Bakanlığı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu şimdi FTX’i araştırıyor.

Crypto total market cap at $796 billion on the daily chart | Featured image from SBS, Chart: TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular