Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainSilvergate'in başı belada mı? KYC ve AML Neden FTX Fiyaskosunu Engellemedi?

Silvergate’in başı belada mı? KYC ve AML Neden FTX Fiyaskosunu Engellemedi?

Silvergate, FTX ve Alameda’nın fonları ve banka hesaplarını paylaşmasına izin verdi mi? Bu yasa dışı değil mi? Ayrıca, KYC ve AML prosedürlerinin amaçlarından biri kara para aklamayı durdurmaksa, neden Sam Bankman-Fried ve şirketin eylemleri alarmları tetiklemedi? İddiaya göre açıkta korkunç faaliyetlerde bulunuyorlardı. Tabii ki cevap, zenginler ve ünlüler için kuralların farklı olduğudur. Ancak FTX’in çökmesinden sonra Silvergate’in bazı soruları cevaplaması gerekebilir.

Yine de en baştan başlayalım. Kredinin vadesi geldiğinde kredi, EventLongShort adıyla giden takma adlı bir Twitter kullanıcısı davayı yaptı.

Silvergate Nedir ve FTX ile Alameda’ya Nasıl Hizmet Verdiler?

Silvergate müşterilerinin büyük çoğunluğu “borsalar (yani FTX), kurumsal yatırımcılar (kripto hedge fonları) ve stablecoin ihraççıları (Circle/USDC)” kaynaklı kripto işindedir. Ana ürünleri, “bu müşterilerin Silvergate hesapları ve SEN ağındaki diğer katılımcılar arasında para göndermeleri için 7/24 erişime (kriptoda önemli) izin veren” SEN ağıdır.

Dolayısıyla, bir FTX cüzdanına banka havalesi ile para yatırmak isterseniz, sizi Silvergate hesaplarına yönlendireceklerdir. Ancak, FTX’te yoktu. Alameda yaptı. Bunu kanıtlıyor gibi görünen belgeler var ama bunlar gerekli değil. Vox’un yakın zamanda yayınladığı o tuhaf metin röportajında, Sam Bankman-Fried bu senaryoyu şöyle açıklıyordu: “Ah, FTX’in bir banka hesabı yok, sanırım insanlar FTX’ten para almak için Alameda’ya havale yapabilirler.” Silvergate buna izin verdiği için başı belada olabilir mi?

Alameda, FTX’in bir yan kuruluşu olsaydı veya tam tersi olsaydı, tüm durum olaysız olurdu. Ancak, “Sam Bankman-Fried tarafından sağlanan yapı çizelgeleri ve mahkeme tarafından atanan yeni CEO John Ray, Alameda’nın tamamen ayrı bir şirket olduğunu gösteriyor. Tek ortak nokta, her ikisinin de çoğunluğuna SBF’nin sahip olmasıydı.” Bu, Silvergate’in KYC prosedürlerini çiğnediği anlamına mı geliyor? Olabilir.

FTTUSD fiyat grafiği - TradingView

FTT price chart for 11/19/2022 on Bitfinex | Source: FTT/USD on TradingView.com

Silvergate Ve Risk ve Uyum Departmanı

FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından iki gün sonra Silvergate, bir suçun kabulü gibi görünebilecek bir şekilde Baş Risk Sorumlusunu değiştirdi. Korkunç faaliyetler sırasında, CEO’nun oğlu ve damadı Risk ve Uyum Departmanından sorumluydu. Eyvah! EventLongShort’a göre, iki dahi, “mevduat büyümesi çok büyük ve çekici olduğu için” KYC ve AML gereksinimlerini göz ardı etmiş olabilir.

Takma adla anılan araştırmacı, başka bir olası neden belirledi, belki de Silvergate, “ABD’de yasaklandığı” ve “Alameda bunun civarında olduğu için” FTX ile doğrudan iş yapmak istememiş olabilir. Hepsi bu kadar değil, “yeni CEO John Ray, FTX ve Alameda silolarında ~1 milyar dolar nakit tespit etti ve FTX’in bu kuruluşlar için tek banka olduğunu öne sürdü.” Eyvah!

Yine de Silvergate için bundan bir çıkış yolu var gibi görünüyor. Alameda’nın halka dönük bir OTC masası olduğundan, insanların onlara para havale etmesi haklı. Silvergate, müşterilerinin talimatlarını izlediklerini ve paranın FTX için olduğundan haberleri olmadığını iddia edebilir mi? Kötü bir mazeret gibi görünse bile, aksini kanıtlayan hiçbir belge yoksa mahkemede işe yarayabilir.

Peki KYC ve AML İşlemleri Faydasız mı?

Olabilirler. Silvergate tamamen düzenlenmiş bir bankaydı. Muhtemelen, tüm müşterileri KYC ve AML gerekliliklerini sağladı ve bunlar tamamen kontrol edildi. Bu hiçbir şeyi başaramadı. Ve FTX fiyaskosu, dünyanın en büyük dolandırıcılıklarından biri ve muhtemelen en büyük kara para aklama operasyonlarından biri olarak hatırlanacak.

Başka bir sahte Twitter kullanıcısının belirttiği gibi, “SBF’nin yasadışı olarak milyarlarca doları aklamasını yakalayamıyorsa, AML/KYC’nin ne anlamı var? Tamamen etkisiz ve işe yaramaz gibi görünüyor, hiçbir avantajı olmayan büyük bir mahremiyet ihlali.” Bu, Chainalysis’ten bahsetmiyor. Gözetim firmasının FTX’in tüm verilerine doğrudan erişimi vardı ve hala alacaklılar listesinde sona erdi. Bu onların hizmetleri hakkında ne diyor?

Mümkün mü… KYC ve AML prosedürleri sadece nüfus kontrol araçlarıdır ve kara para aklamayı önlemekle hiçbir ilgisi yoktur? Belki?

Featured Image by Alexa from Pixabay | Charts by TradingView

CBDC'ler, bir banka kasası

RELATED ARTICLES

Most Popular