Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainSilvergate, FTX ve Alameda ile Anlaşmalara Dava Açtı

Silvergate, FTX ve Alameda ile Anlaşmalara Dava Açtı

FTX kripto borsasının çöküşünün ardından hala birkaç olay yaşanıyor. Borsanın ani çöküşünden kaynaklanan bulaşma, diğer kripto şirketleri arasında, özellikle de Sam Bankman-fried led borsasına maruz kalanlar arasında panik yarattı. Ayrıca kardeş şirketi Alameda Research’ün kapatılması paranoyayı daha da artırdı.

Silvergate Capital, FTX ile bağlantıları nedeniyle bir toplu dava ile karşı karşıya olan Silvergate Bank ve Silvergate Capital CEO’su Alan Lane de dahil olmak üzere, şu anda zor durumda olan şirketlerden biri.

Silvergate Capital, Kaliforniya merkezli Silvergate Bank’ın ana şirketidir. Dava California Güney Bölge Mahkemesinde açıldı.

Silvergate, FTX ve Alameda ile Anlaşmalar Üzerinden Dava Açtı
FTX founder and former CEO Sam-Bankman-Fried l Image Source: Reuters

Silvergate, FTX’in Dolandırıcılık Eylemlerini Destekledi, Dava İddiaları

Dava, Silvergate’i FTX kullanıcılarının mevduatlarını Alameda’nın banka hesaplarında tutmakla suçluyor. Joewy Gonzalez, duruma karışan diğer kişiler adına dava açan davacıydı. Ücret belgelerine göre Gonzales, birikimlerini FTX’teki dijital varlıklara yatırdı.

FTX, yatırımcılara güvenli bir depolama sistemi ile yüksek yatırım getirisi garantisi verdi. Ayrıca, varlıklarını istedikleri zaman nakde çevirme veya diğer belirteçlerle takas etme fırsatı verildi.

Reuters’in bildirdiğine göre, FTX müşterileri ve yatırımcıları, toplamda yaklaşık 2 milyar doları bulan kayıp fonları duymayı bekliyor.

Dava, Silvergate’in FTX’in hileli eylemlerine yardım ve yataklık ettiğini gösterdi. Bu, borsanın uygunsuz transferler kullanarak, müşterilere fonları ödünç vererek ve gelen fonları kullanarak mütevelli görevlerini ihlal etmesine neden oldu.

Dava ayrıca FTX’in davacıya ve diğer yatırımcılara geri ödeme yapması gerektiğini belirtti. Davada Gonzales’i temsil eden avukatlar Girard Sharp ve Hartley LLP. Sanıkların avukatı henüz belli değil.

ABD Senatörleri Daha Fazlasını Öğrenmek İstiyor

ABD senatörleri, Silvergate’i gözden düşmüş kripto firmasıyla olan ilişkisi konusunda sorguladılar. 6 Aralık’ta yazılan bir mektupta milletvekilleri Silvergate’ten müşteri fonlarının nereye gittiğini açıklamasını istedi.

Senatörler Elizabeth Warren, Roger Marshall ve John Kennedy, Lane’in şirketin FTX ile bağlantısı hakkındaki tüm bilgileri açıklamasını talep etti.

Bu arada FTX avukatları, kripto borsasının diğer yan kuruluşlarını satmak için izin istedi. Bunlar arasında FTX Japonya, FTX Avrupa, LedgerX, türev borsası ve bir hisse senedi takas platformu olan Embed yer alıyor.

Avukatlar, bu şirketlerin varlıklarının değerlerinin, firmalar üzerindeki düzenleyici baskı nedeniyle risk altında olduğunu açıkladı. Bu nedenle, satıldığında daha karlı olacaklar.

Silvergate, FTX ve Alameda ile Anlaşmalar Üzerinden Dava Açtı
Kripto piyasası 768 milyar dolarda | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri
RELATED ARTICLES

Most Popular