Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainSıcak Gelişme: Binance Bu Altcoin’e Olan Desteğini Durdurdu, Fiyat Düşüşe Geçti

Sıcak Gelişme: Binance Bu Altcoin’e Olan Desteğini Durdurdu, Fiyat Düşüşe Geçti

  • Kripto borsası Binance bugün yaptığı bir açıklamada, anonim işlemlerle ilgili endişeleri öne sürerek Litecoin’in (LTC) yakın zamanda gerçekleştirdiği gizlilik yükseltmesini desteklemeyeceğini söyledi.

Dünyanın en büyük borsası olan Binance, yakın zamanda Litecoin blok zincirine uygulanan MimbleWimble Extension Blocks işlevini desteklemeyeceğini belirtti. Bu işlev Güney Koreli kripto borsalarını da endişelendirmiş ve ülkenin en büyük borsaları popüler altcoin’i de-list edeceklerini söylemişti.

Borsa aynı duyuruda, işlev aracılığıyla Binance’e gönderilen tüm fonların kaybedileceğini söyledi:

“Gönderenin adresini doğrulayamadığımız için MWEB işlevi aracılığıyla Binance’e yapılan herhangi bir LTC depozitosu alınmayacak veya iade edilmeyecek ve bu da doğrudan para kaybına neden olacaktır. Paranızın güvenliğini sağlamak için lütfen MWEB işlevi aracılığıyla LTC yatırmayın.”

Zaten geniş kripto pazarında gerçekleşen trende paralel olarak düşen Litecoin fiyatları, duyurudan sonra daha da düştü. LTC, son 24 saatte yüzde 15’den fazla düşüşle 42,40 dolara kadar geriledi.

Dünyanın en büyük kripto borsası, gizlilik açısından ağır doğası nedeniyle borsanın gönderenin adresini doğrulayamayacağını ve bu işlev aracılığıyla yapılan para yatırma işlemlerini özellikle kabul etmeyeceğini söyledi.

Binance, Litecoin’in MimbleWimble algoritmasını protesto eden son borsa oldu

Binance, şimdiye kadar MimbleWimble güncellemesi için desteği bırakan en büyük borsa olmasına rağmen, ilki olmaktan çok uzak. Birkaç büyük Güney Koreli borsa, güncellemeden sonra Litecoin’e olan desteğini geri çekmişti.

Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit, hareketin yatırımcıları korumayı amaçladığını ve 20 Haziran’a kadar LTC için tüm desteği sonlandıracağını belirtmişti.

Bu kolektif hamle, merkezi kripto para birimi borsaları arasında tamamen anonimleştirilmiş token’lara veya gizlilik coin’lerine yönelik endişeyi temsil ediyor. Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) gibi büyük gizlilik kripto para birimleri, anonim işlemleri nedeniyle birçok ülkede halihazırda yasaklanmış durumda.

Binance, yasa dışı işlemlerle ilgili incelemeyle karşı karşıya

Binance’in Litecoin’e olan desteğini kesma konusundaki hamlesi, borsanın platformunda 2.3 milyar doların üzerinde yasa dışı işleme izin vermekle suçlanmasından kısa bir süre sonra geldi.

Binance iddiaları reddederken, bu olay kriptoda ne derece bir mahremiyetin doğru olduğu sorusunu gündeme getirdi ve Litecoin’in gizli işlemleri eklemesi, onun çeşitli borsalar tarafından daha fazla incelemelerle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Düzenleyiciler, özel/anonim işlemlerin kara para aklama ve yasa dışı işlemler için bir üreme ortamı olduğunu savunurken, Avrupa Birliği’nde yaklaşan mevzuatın bu tür işlemleri hedef alması bekleniyor.

Bununla birlikte, özel kripto işlemlerinin büyük çoğunluğu, özellikle self-custody cüzdanları aracılığıyla, içeriden bilgi olmadan neredeyse izlenemiyor bu da düzenlemeyi olağanüstü derecede zorlaştırıyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular