Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaPopülerSEC’den kripto para borsalarına yazı gitti: ‘Insider trading’ soruşturması

SEC’den kripto para borsalarına yazı gitti: ‘Insider trading’ soruşturması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), birkaç kripto para borsasına yazı göndererek içeriden bilgi alma yoluyla işlem yapmaya (insider trading) karşı ne gibi önlemlerin alındığını sorduğu bildirildi.

Fox News’in ismi gizli tutulan bir kaynağa dayandırdığı habere göre kurum, konuya ilişkin olarak geniş kapsamlı bir soruşturma yürütüyor. Söz konusu yazının geçen ay Terra’nın algoritmik stabil kripto parası UST ve yönetim token’ı LUNA’daki çöküşle beraber yaklaşık 60 milyar dolarlık yatırımcı parasının piyasadan silinmesinden sonra gönderildiği kaydediliyor.

SEC, konu hakkında yorum yapmadı. En büyük iki borsa Binance ve Coinbase’in basın sözcülerinin de yorum yapmayı reddettiği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta SEC’nin LUNA ve UST çöküşüne yönelik soruşturma başlattığı, olaydan önce yürütülen pazarlama sürecinin federal yatırımcı koruma regülasyonlarını ihlal edip etmediğini araştırdığı öğrenilmişti.

Öte yandan geçen ay, SEC Başkanı Gary Gensler, borsaların kendi müşteri ve kullanıcıları aleyhine işlemler yaptığını, bu durumların yaşanmaması için de bu şirketlerin SEC’ye bağlı olmaları gerektiğini söylemişti.

Son olarak Gensler, bugün bir Wall Street Journal etkinliğinde yaptığı konuşmada, Celsius’ta yaşanan problemlere atıfta bulunarak “Yatırımcılar, kredi platformlarında mümkün olmayacak seviyede iyi görünen kripto getirileri karşısında dikkatli olmalılar.” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular