Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainSam Fried: FTX CEO'su ABD'ye İadeyi Kabul Etti

Sam Fried: FTX CEO’su ABD’ye İadeyi Kabul Etti

Bahamalar’daki kaotik bir mahkeme görünümünün ardından FTX CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried, ABD’ye iade edilecek.

FTX CEO’su İade Edilecek

Kripto dehasının Bahamalar’daki apartman kompleksinde tutuklanmasından bir hafta sonra, gözden düşmüş 30 yaşındaki CEO, New York’ta yargılanmayı kabul etti.

New York Times’a göre Bankman-Fried, elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu, kara para aklama, menkul kıymetler dolandırıcılığı, menkul kıymetler dolandırıcılığı komplosu ve seçim finansmanı ihlalleriyle suçlandı.

FTX CEO’su Jerone Roberts’ın savunma avukatı, The New York Times’a, iadesi için gerekli belgeleri hazırladıklarını söyledi. Roberts şunları kaydetti:

Bay Bankman-Fried, müşterileri haklı çıkarmak istiyor ve bu kararının arkasında yatan da bu.

Bankman-Fried, avukatlarının başlangıçta iadeyle mücadele edeceklerini söylemesinden bir hafta sonra mahkemeye çıktı. Bahama makamları, 8 Şubat’ta bir iade duruşması planladı. Bu yeni gelişme, onun ABD’ye iadesini hızlandırabilir.

ABD’ye döndüğünde, FTX CEO’su kefaletle serbest bırakılmasını talep edebilir. Geçen hafta, ayrı bir yargıç, Bankman-Fried’in kaçma riski taşıdığı gerekçesiyle kefaletle serbest bırakılmasını reddetti.

FTX en büyük 50 alacaklısına yaklaşık 3,1 milyar dolar borçlu. Ancak iadenin ne zaman gerçekleşeceği belli değil.

Eski milyarder, yatırım ticareti şirketi Alameda’yı kurmak için milyarlarca müşteri fonunu kullanmakla suçlanıyor. Ayrıca, ABD’deki hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partilere yasa dışı kampanya katkıları yapmak için haksız kazançlar kullanmakla suçlanıyor.

iskambil evi

FTX, kripto alanında hızla yükseldi ve sektörde lider bir oyuncu oldu. Sam Bankman-Fried’in popülaritesi ve kripto yıldızlığı onu altın çocuk olarak destekledi. Finans ve teknoloji dergilerinin kapaklarında yer aldı. Ve şirketi en önde gelen VC fonlarını ve yöneticilerini kendine çekti.

Ancak dramatik bir olay dönüşünde, Alameda Research iflas ettiğinde FTX neredeyse bir gecede patladı.

FTX CEO'su

FTT trades at $0.9 on daily chart. Source: FTTBUSD TradingView

Alameda’nın bilançosunun FTT para birimine (FTX’in doğal değeri olmayan yerel tokeni) aşırı derecede maruz kaldığına dair 2 Kasım tarihli bir rapor, Bankman-Fried’in hilesini açığa çıkardı.

Kayıtlar, FTX’in tahmini 1,2 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. Kaza sonrası birçok kişinin hayatı alt üst oldu. FTX dijital cüzdanlarında sıkışan nakitlerini bir gün geri alıp alamayacaklarını merak ediyorlar.

BitBoy kripto web sitesi kurucusu Ben Armstrong, parasını FTX’e kaptıran bir düzine kişiyle mahkemedeydi. “Yaptıklarının ağırlığını hissetmesini istiyoruz” dedi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), daha önce “Kripto Kralı” lakaplı adamın “aldatma temeli üzerine bir kart evi” inşa ettiğini söyledi.

ABD savcıları, SBF’nin ABD’de komplo, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve seçim finansmanı ihlalleri dahil olmak üzere sekiz suçla suçlandığını söyledi. Savcılar, FTX CEO’sunun,

Kendi kişisel çıkarı için ve kripto imparatorluğunu büyütmeye yardımcı olmak için ticaret platformunun müşteri fonlarından milyarlarca doları başka yöne çevirerek, yıllarca süren devasa bir dolandırıcılığı yönetiyordu.

Hukuk müşavirliğine rağmen, Bankman-Fried medyada yer almaya devam etti. Olayların kendi versiyonunu sağladı ve kendisini kötü bir duruma yakalanmış, habersiz bir CEO olarak resmetti. BBC’ye, “Bilerek dolandırıcılık yapmadım” dedi. SBF görüşmeciye bunların hiçbirinin olmasını istemediğini söyledi ve kendisinin sandığı kadar “neredeyse yetkin olmadığını” ekledi.

GMA Network’ten öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik
RELATED ARTICLES

Most Popular