Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainSam Bankman-Fried’in ABD İadesine Onay Vermesi Bekleniyor

Sam Bankman-Fried’in ABD İadesine Onay Vermesi Bekleniyor

Reuters Pazartesi günü, durum hakkında bilgisi olan kaynaklara atıfta bulunarak, kripto borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in ABD’ye iadesinden yasal olarak vazgeçeceğini bildirdi. Bu, duruşma için bir Bahama hapishanesine gönderilmesinden sadece birkaç gün sonra gelir.

Bankman-Fried, Pazartesi günü tutuklanmasından bu yana Bahamalar’da alıkonulmakta ve ABD’deki çok sayıda suç iddiasıyla bağlantılı olarak kefaletle serbest bırakılmadı.

Bankman-Fried, tutuklanmadan önce, geçen ay FTX’in düşüşünden sonra verdiği çok sayıda röportajda, çok yıllı bir dolandırıcılık planı düzenlediğini ve kanunu kötüye kullandığını reddetti.

İade, ABD’de uzun süreli bir yasal hesaplaşmaya yol açacak Salı günü, Adalet Bakanlığı’na bağlı New York Güney Bölgesi, 13 sayfalık bir suç iddianamesini ortaya çıkardı.


FTX founder and former CEO Sam Bankman-Fried. Image: Reuters

Sam Bankman-Fried, ABD’ye İadeye Evet mi Diyor?

İddianamede, Bankman-Fried’in milyarlarca doları çalınan müşteri mevduatlarını harcamaları ve borçları ödemek ve kripto para hedge fonu Alameda Research’e yatırım yapmak için kullandığı iddia ediliyor.

Sam Bankman-Fried’in neden fikrini değiştirdiği ve iadesine itiraz etmemeye karar verdiği belli değildi. Avukatları yorum taleplerine cevap vermedi. ABD başsavcılığından bir temsilci yorum yapmaktan kaçındı. FTX’in genel merkezinin bulunduğu Bahamalar’da ikamet etmeye devam ediyor.

SBF suçlu bulunursa hayatının geri kalanını hapiste geçirebilir. 30 yaşındaki MIT mezunu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan gelen benzer dolandırıcılık iddialarıyla da karşı karşıya.

Son günlerde, SBF’nin gözaltına alınmasıyla ilgili bilgiler azdı. Ülkenin başkenti Nassau’daki Fox Hill Hapishanesi geçmişte kötü koşulları nedeniyle sorgulanmıştı. Raporlar, beş kişiyle aynı hücreyi paylaştığını gösteriyor.

Durumdan haberdar olan başka bir kaynak, Wall Street Journal’a, Sam Bankman-Fried’in ekibinin onun diyet gereksinimlerine uygun yemekler sağladığını, ancak Cuma günü itibariyle bunları alıp almadığından emin olmadıklarını söyledi.

Crypto total market cap down below the $800 million mark and settles at $767 billion | Chart: TradingView.com

Sam Bankman-Fried: Dolu Gözaltı Tesisi Onu Bekliyor

Savunma avukatı Zachary Margulis-Ohnuma’ya göre Bankman-Fried, ABD’ye vardığında büyük olasılıkla Brooklyn’deki Metropolitan Gözaltı Merkezinde gözaltına alınacak, ancak bazı sanıklar tesisteki tıkanıklık nedeniyle New York City’nin hemen dışındaki hapishanelerde tutuluyor.

FTX, diğer birçok işletmenin bu yıl bocaladığı, normalde gevşek bir şekilde yönetilen kripto para birimi piyasasında bir kurumsal sorumluluk modeli olarak tutuldu.

Bu izlenim, bir banka hücumunun şirketin defterlerinde 8 milyar dolarlık bir açık ortaya çıkarması ve FTX’in 11 Kasım’da iflas ilan etmesine yol açmasıyla değişti.

Şirketin çöküşü, kripto para dünyasının tamamına şok dalgaları göndererek kripto fiyatlarının düşmesine ve başka bir büyük kripto şirketi olan BlockFi’nin iflas ilan etmesine neden oldu.

RELATED ARTICLES

Most Popular