Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainRipple Yöneticileri SEC'den Milyonlarca Para Cezasıyla Karşı Karşıya mı?

Ripple Yöneticileri SEC’den Milyonlarca Para Cezasıyla Karşı Karşıya mı?

Hodder Hukuk Bürosu’nun kurucusu Sasha Hodder, Twitter’da avukatlar arasında Ripple şefleri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile girdikleri hukuk mücadelesinde para cezası alıp almadıkları ve eğer öyleyse bu para cezalarının ne olabileceği hakkında bir tartışma başlattı.

Hodder bir tweet’te, Ripple kaybederse Larsen’in SEC’e 450 milyon dolar ve Garlinghouse’a 150 milyon dolar ceza borcu olacağını yazdı.

Şirket Kaybederken Ripple Yöneticileri Kazanabilir

Aralık 2020 tarihli orijinal SEC şikayetinde şirketin kurucu ortağı, başkanı ve eski CEO’su Larsen ve şirketin şu anki CEO’su Bradley Garlinghouse yer alıyor. Her ikisi de yaklaşık 600 milyon dolarlık kişisel, kayıt dışı XRP satışı yapmakla suçlanıyor.

XRP’ye sadık bir topluluk avukatı olan Jeremy Hogan, SEC’in Larsen ve Garlinghouse’a karşı kanıtlamak için şirkete karşı olduğundan çok daha katı bir yasal standarda sahip olduğu yorumunu yaptı.

Hogan, “Ripple %100 kaybedebilir ve bireysel sanıklar yine de çok iyi kazanabilir” dedi. yorum yaptı.

75.000 yatırımcı adına SEC-Ripple davasına aktif olarak katılan avukat John E Deaton, Yargıç Torres’in her iki CEO’nun da XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu bilmedikleri için pervasız olduğu sonucuna varması gerektiğini ekledi.

“İhmalkar değil – ama pervasız!”, diye ekledi.

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse
Ripple CEO’su Brad Garlinghouse. Kaynak: Protokol

SEC İçin İspat Yükü Oldukça Ağır

Deaton detaylı Uzun bir dizide yargıç neden iki yöneticinin pervasızca hareket ettiği sonucuna asla varamıyor.

Böylece avukat, SEC avukatlarının Mart 2019’a kadar XRP’ye sahip olmalarına ve ticaret yapmalarına izin verildiğini ortaya koyuyor.

2014 yılında Devlet Sorumluluk Ofisi (USGAO), XRP’yi “Ripple adlı merkezi olmayan bir ödeme sisteminde kullanılan sanal bir para birimi” olarak sınıflandırdı.

Bir yıl sonra FinCEN ve DOJ, Ripple ile anlaştı ve XRP’yi sanal para birimi ilan etti. Bu, Ripple’ı XRP satışlarını SEC’e değil FinCEN’e kaydetmeye zorladı.

Aynı yıl CFTC, Bitcoin ve diğer benzer kripto para birimlerinin “uygun şekilde sınıflandırılmış mallar” olduğunu ilan etti.

Son olarak, 2018’de, SEC’deki Kurumsal Finans Bölümü eski direktörünün BTC ve ETH’yi menkul kıymet dışı olarak sınıflandırdığı uğursuz Hinman konuşması izledi.

Son olarak, 2019’da SEC, dijital varlıklar için bir çerçeve yayınladı. Bu, ödemeler için ve itibari para biriminin ikamesi olarak kullanılabilecek herhangi bir kripto varlığının “Howey” gereksinimlerini karşılamasının muhtemel olmadığını belirtir.

Ve bunlar, Deaton’ın bulduğu tüm argümanlardan çok uzak. Her halükarda, Deaton’a göre, Garlinghouse ve Larsen’in pervasızca hareket ettikleri tespit edilmeleri engellendi.

Pervasız, mantıklı hiç kimsenin XRP’nin menkul kıymet olmadığına inanamayacağı anlamına gelir.

Kişisel Bir Şey mi?

Deaton, SEC’in iki yöneticiye karşı açtığı davanın “kişisel” bir mesele olduğunu ve kendisine hiçbir şekilde fayda sağlamadığını düşünüyor:

Bu kişiseldi ve SEC’in aptalca bir kararıydı. […] çünkü ispat için SEC’e daha fazla yük bindirdi. Dürüst olalım, bu SEC’in topla göz korkutma taktiğiydi.

Basın zamanında, XRP fiyatı 4 saatlik grafikte biraz güç gösteriyor ve daha yüksek dipler kaydediyordu.

Dalgalanma XRP USDT 2022-12-08
XRP fiyatı, 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular