Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainRipple Yöneticileri, BlockFi'nin Çöküşü İçin SEC'i Suçladı

Ripple Yöneticileri, BlockFi’nin Çöküşü İçin SEC’i Suçladı

Ripple Labs ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki hukuk mücadelesi iyice kızıştıkça, fintech bir yumruk daha atıyor. NewsBTC’nin bildirdiği gibi, 30 Kasım ve 5 Aralık, iki tartışmalı taraf arasında olası bir uzlaşma anlaşmasını ortaya koyan kilit tarihler olabilir.

Ne olursa olsun, Ripple’ın hukuk müşaviri ve baş teknoloji sorumlusu (CTO), kripto endüstrisine karşı uygulama politikalarını sert bir şekilde eleştirerek SEC ile yüzleşmelerinde tam gaz ilerlemeye devam ediyor.

Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty, SEC’in yakın zamanda yayınladığı ve ajansın kendisini övdüğü yıllık raporunu yineledi. Rapor, komisyonun bu yıl, geçen yıla göre yüzde dokuz artışla 760 icra davası açtığını gösteriyor.

Rakamlardan Etkilenmedim

SEC’e göre, yatırımcılar adına 6,4 milyar dolarlık rekor bir ceza ve tazminat uygulandı. Bu, SEC tarihindeki en yüksek miktar ve 2021 mali yılındaki 3,852 milyar dolardan bir artış.

“İcra Bölümümüzden etkilenmeye devam ediyorum. Ancak bu rakamlar hikayenin sadece bir kısmını anlatıyor” dedi. “Uygulama sonuçları yıldan yıla değişir. Aynı kalan şey, personelin gerçekleri nereye götürürse götürsün takip etme taahhüdü.”

Ripple’dan Alderoty rakamlardan pek etkilenmedi ve ABD kurumunu BlockFi’nin çöküşünün sorumluluğunun çoğunu üstlenmekle ve etik olmayan uygulamalarla uğraşmakla suçladı.

BlockFi, SEC’in şirketi perakende kripto ödünç verme ürününü kaydetmemekle suçlamasının ardından Şubat ayında SEC ile bir uzlaşma anlaşması yapmayı kabul etmişti.

Ripple, BlockFi Anlaşması Üzerinden SEC’e Saldırıyor

Kasım ayının ilk haftasında BlockFi, müşterilerin para çekme işlemlerini durdurdu. Kripto borç verme platformu, yaz boyunca FTX ABD’den 400 milyon dolarlık bir kredi limiti çekmişti ve borsa iflas ettiğinde bulaşmanın ilk kurbanlarından biri olmuştu.

Alderoty yazdı Twitter aracılığıyla, BlockFi/SEC anlaşması kapsamında hiçbir şeyin “kayıtlı” olmadığı.

100 milyon dolarlık para cezasının ilk iki ödemesi ne olacak? Yapıldıysa, SEC BlockFi’nin ödeme kabiliyetini ve/veya fon kaynağını onayladı mı? FTX b/cy, BlockFi’ye 250 milyon dolarlık bir kredi gösteriyor ve şimdi müşteri fonları bloke edildi.

Ripple hukuk müşaviri açıklamaya devam ederken, SEC anlaşmayı küçük yatırımcıları korumak için bir zafer olarak pazarlıyor, ancak “BlockFi sonunda FTX ile iç içe geçti ve müşteriler çantayı elinde tuttu. […] Ah, ne karışık bir ağ…”

Avustralyalı avukat Bill Morgan, Alderoty’ye yanıt verdi. Sonuç olarak, SEC’in koruması gereken FTX/BlockFi yatırımcılarının kripto varlıklarının kullanıldığını ve SEC’in çalınan fonları aldığını söyledi. “Çalıntı para almak suç mu/suç mu?”

Ripple CTO’su David Schwartz da bunun “daha da kötü” olduğunu belirterek yorum yaptı. Schwartz, BlockFi’nin cezalar için FTX’ten borç para almasının, BlockFi varlıklarının FTX’te saklanması ile ilgili olabileceğini söyledi.

Başka bir deyişle, SEC, BlockFi’yi finansal olarak o kadar zayıflatmış olabilir ki, şirketin kripto para birimlerini çalışır durumda tutmak için FTX’te depolamaktan başka seçeneği kalmamıştı, bu da çöküşün nedeni olabilirdi.

Yazının yazıldığı sırada, XRP fiyatı aniden daha geniş kripto piyasasına paralel olarak düştü ve 0,3825 dolardan işlem görüyordu. Fiyat bu nedenle 4 saatlik grafikte 100 basit hareketli ortalamanın (SMA) üzerinde, ancak 50 ve 200 SMA’nın altında.

Dalgalanma XRP USD 2022-11-28
XRP fiyatı, daha geniş kripto piyasası, 4 saatlik grafik ile aynı doğrultuda düşüyor. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular