Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainRipple Stablecoin Pilot Projesi İçin Yeni Bir Ülke İniyor

Ripple Stablecoin Pilot Projesi İçin Yeni Bir Ülke İniyor

Kripto topluluğu içinde birkaç gündür fark edilmeyen bir haberde, Güneydoğu Avrupa ülkesi Karadağ, Ripple ile bir ortaklık duyurdu. Ülkenin başbakanı Dr. Dritan Abazović tweet attı 18 Ocak 2023’te Ripple ile pilot proje hakkında.

Karadağ Başbakanı, sosyal medya platformu aracılığıyla, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple Merkez Bankası İlişkileri ve CBDC’lerden Sorumlu Başkan Yardımcısı James Wallis ile yaptığı görüşmeyi bildirdi ve şunları söyledi:

Ripple CEO’su Garlinghouse ve Ripple Merkez Bankası İlişkileri Başkan Yardımcısı James Wallis ile verimli toplantı. Daha fazla finansal erişilebilirlik ve kapsayıcılık sağlayacak bir ödeme altyapısı geliştirmekten bahsettik. Karadağ yeni değere ve yatırıma açıktır.

Buna ek olarak Dr. Abazović, ülkesinin Ripple ile bir dijital stablecoin için bir pilot proje üzerinde çalışacağını açıkladı: “Ripple ve Merkez Bankası ile işbirliği içinde, Karadağ için ilk dijital para birimini veya stablecoin’i oluşturmak için bir pilot proje başlattık. ” diyerek aşağıdaki görseli paylaştı.

Ripple, Karadağ ile ortak oldu
Ripple CEO’su Garlinghouse, Başkan Yardımcısı Wallis, Karadağ Başbakanı ile | Kaynak: Twitter @DritanAbazoviç

Karadağ, başvurusu henüz onaylanmamış olan Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülkedir. Karadağ henüz avro bölgesinin bir parçası olmamasına rağmen, EUR Karadağ tarafından kullanılmaktadır. Bu, avronun orada yasal bir ödeme aracı olmadığı anlamına gelir; ancak, hükümet ve halk tarafından bu şekilde muamele görüyor.

Karadağ’ın Ripple ve XRP ile Niyeti Var mı?

Dikkat çekici bir şekilde, Karadağ Merkez Bankası’nda (“CBM”) Ödeme Sistemleri ve Finansal Teknoloji Departmanı eski Direktörü Ivan Boskovic, Para Birimi Araştırmasında “Karadağ Merkez Bankası: How to Boost Banking and Payment Innovation in a Küçük Gelişmekte Olan Ekonomi”, en yakın tarihte 14 Aralık 2022.

Boskovic, dijital dönüşümün özellikle finans sektöründe uzun vadeli büyümenin temel bir kaynağı olduğunu yazdı. Bu bağlamda, Karadağ gibi daha küçük ülkeler, dünya liderlerine kıyasla gelişmiş ekonomilere göre aşılması çok daha zor engellerle karşı karşıyadır; ancak ayrıca şunları söyledi:

Ancak Singapur, Lüksemburg ve Malta gibi bazı ülkeler bu konuda başı çekenler arasında yer alıyor. Vizyoner politikaları işe yaradı ve artık birçokları için rol model olarak görülüyorlar. Anahtar soru, başarılarının kolayca takip edilip edilemeyeceği veya kopyalanabileceğidir.

Boskoviç’e göre, söz konusu ülkelerin başarısının arkasındaki faktörlerden biri, gerekli olan elverişli bir siyasi çerçevenin oluşturulmasıydı. Ve Ripple ile işbirliği, ülkeye bilgi ve teknoloji getirmede başka bir adım olabilir.

Bitcoinist’in bildirdiği gibi, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, 2023’te Ripple için büyük bir odak noktası olacak. Şirket, yakın zamanda Digital Pound Foundation ile “Dijital Pound Gerçekten Ne İşe Yarar?” adlı bir web seminerine ev sahipliği yaptı. James Wallis açılış konuşmasını yaptı.

Ripple Kıdemli Başkan Yardımcısı ve MD Brooks Entwistle ayrıca şirketin dünyadaki her merkez bankası için bir çözüm uygulama niyetinde olmadığını, ancak dünya çapındaki küçük merkez bankalarının özel ilgi gösterdiği hedefli bir yaklaşım benimsediğini de ortaya koydu. Palau ve Bhutan Krallığı kısa süre önce Ripple ile ortaklıklarını halka duyurdu.

Karadağ’daki pilot projede XRP’nin mi yoksa XRP Ledger’ın mı rol oynayacağı bilinmiyor. Ancak bu bağlamda Entwistle’ın elinde genel bir açıklama vardı.

“Belki XRP defterine bir yan zincirle oynayabileceğimiz yerler var. Bunun genelinde birlikte çalışabilirliğe yardımcı olabiliriz, ancak bu her bir merkez bankası için farklı olacak” dedi.

Basın zamanında, XPR fiyatı 0,4099 dolardaydı ve 200 günlük EMA’yı aşmaya çalışıyor.

Ripple XRP USD fiyatı
XRP fiyatı 200 günlük EMA’nın altında | Kaynak: TradingView.com’da XRPUSD

Jorono / Pixabay’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular