Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainRapor, Kripto Topluluğunun FTX Fiyaskosundan Kurtulacağını Gösteriyor

Rapor, Kripto Topluluğunun FTX Fiyaskosundan Kurtulacağını Gösteriyor

FTX krizi, kripto ekosisteminin içinde ve dışında çeşitli tepkilere yön verdi. Kriz, bir zamanların güçlü kripto borsasının günler içinde sıfıra düştüğünü ve bulaşmasını sektöre yaydığını gördü. Sonuç olarak, borsa ile ilişkili firmalar, çöküşten bu yana adil bir acı payını tattılar.

Analistler, krizin etkisinin kripto endüstrisinde uzun süre devam edebileceğine inanıyor. Bununla birlikte, bazı iyimser insanlar, kripto alanının hızla eski haline döneceğine inanıyor. Diğerleri, kripto para birimlerinin yok olma olasılığından korkuyor.

İyimserler arasında kripto analitik firması Chainalysis var. Yakın zamanda, Chainalysis bir analiz Mt.Gox krizini FTX çöküşüyle ​​karşılaştırmak. Analitik firmasına göre, mevcut durum, bir borsanın düşüşü nedeniyle kripto para biriminin karşılaştığı ilk zorluk değil.

Kripto, Mt.Gox Çöküşü Sırasında Daha Kötü Karşı Karşıya Geldi

Chainalysis, kripto alanından daha büyük resmi görmesini ve benzer darbelerden kurtulduğu için endüstrinin toparlanacağını sordu.

Mt.Gox, kripto endüstrisindeki ilk Bitcoin borsasıydı, ancak bir hack nedeniyle Şubat 2014’te çöktü. Sonuç olarak, Japonya merkezli kripto borsası, o zamanki tüm BTC arzının %6’sına eşdeğer 750.000 Bitcoin kaybetti.

Rapor, Kripto Topluluğunun FTX Fiyaskosundan Kurtulacağını Gösteriyor

Mt.Gox’un kaybı, kripto alanı üzerinde kademeli bir etkiye neden oldu, ancak hayatta kaldı. İki etkinliği karşılaştırırken Mt.Gox’un FTX’ten daha büyük bir pazar payına sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Mt.Gox, FTX’in %13’üne kıyasla borsa girişinin %46’sını yönetti.

Chainalysis, Mt.Gox’un sektörde FTX’ten çok daha büyük bir oyuncu olduğunu iddia ediyor, ancak çöküşü kriptoyu yok etmedi. Ancak iki olay arasındaki fark, Mt. Gox’un pazar payı düşerken FTX’in artması. Bu, FTX’in çöküşünün psikolojik olarak Mt.Gox’tan daha önemli bir darbe aldığı anlamına gelir. FTX çöküşü, kripto yatırımcılarının güvenini çok önemli ölçüde azalttı.

FTX Çöküşünden Sonra Kripto Neden Güçlenecek?

Moreso, Kripto borsaları 2014’te bugüne kıyasla kıttı. 2022’nin sonlarında borsa akışının neredeyse yarısını işgal eden merkezi olmayan borsalarla sektör artık çok daha çeşitli.

Sekiz yıl önce, zincir üstü işlem hacmi bir yıla kadar durgun kaldı. Ancak işlemler kısa süre sonra normale döndü ve Mt. Gox olayından önceki rakamları ikiye katladı. Kullanıcılar, varlıklarını kripto borsalarından kendi kendine saklama cüzdanlarına taşıyor.

Chainalysis’e göre, bu karşılaştırma sektörü daha iyimser yapabilir. Mt.Gox, 2014’te kripto alanında FTX’in şimdi olduğundan daha önemli bir paya sahipti. 2014 yılındaki çöküş piyasayı ciddi şekilde etkilese de, toparlanma oranı nispeten hızlıydı.

Rapor, Kripto Topluluğunun FTX Fiyaskosundan Kurtulacağını Gösteriyor
Kripto piyasası grafikte ivme kazanıyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Diğer bir faktör de birçok insanın Sam Bankman-Fried’e hayranlık duymasıydı. Sonuç olarak, kripto endüstrisi daha kötüsünü atlattı ve toparlanıp daha güçlü bir şekilde geri döneceğine şüphe yok.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular