Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainRalio Dalio, Bitcoin'i 12 Yıllık Tarihi İçin Övdü, Ancak Uyarı Verdi

Ralio Dalio, Bitcoin’i 12 Yıllık Tarihi İçin Övdü, Ancak Uyarı Verdi

Yakın tarihli bir röportajda Bridgewater kurucusu Ray Dalio, mevcut Federal Rezerv’in (FED) faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırma kararı ve Bitcoin’in (BTC) son birkaç yıldaki performansı hakkındaki görüşlerini paylaştı.

CNBC’ye konuşan Dalio, kripto endüstrisinin ve Bitcoin’in son 12 yılda yaptıklarının “inanılmaz” olduğunu belirtti. Ancak hedge fon yöneticisi, Bitcoin’in “hiçbir şeyle ilişkisi olmadığına” inanıyor. Dalio için Bitcoin, “orantısız ilgi” gören “küçücük” bir şey.

Dalio, Bitcoin’in fiyatının kendi başına hareket ettiğini, Bitcoin’in değerinin ise Microsoft hisselerinin öneminin üçte birinden daha az olduğunu söyledi. Bridgewater hedge fon kurucusu için değer ve zenginliğin depolanması açısından daha heyecan verici varlıklar var.

Dalio için Bitcoin ve kripto para piyasasından daha ilgi çekici olan biyoteknoloji ve borsa gibi birçok başka sektör var. Kripto para birimi onun için etkili bir takas aracı değil ve gelecekte yeterli para olmayacağını tahmin ediyor.

FED’in son dönemde aldığı kararları ve enflasyonu kontrol altına almak için uyguladığı sıkılaştırıcı para politikasını değerlendiren Dalio, “Yaşadığımız dünyada para bildiğimiz gibi tehlikede” diyor.

Dalio’nun Gelecekteki Servet Deposuna Bakışı

Dalio için bir servet deposunun önemi, gelecekteki makroekonomik durgunlukların anahtarıdır. Her ekonomik krizin bir döngü olduğunu, ancak “Bitcoin’in çözüm olmadığını” öne sürüyor. Ayrıca Dalio, stablecoin’lerin tekrar itibari paraya dönüşeceğini öne sürerek, stablecoin’lerin gelecekteki sorunlara çözüm olmadığını iddia ediyor. O uyarıyor:

(…) Bence gerçekten yapacağınız şey, enflasyona bağlı bir madeni paradır. Başka bir deyişle, temelde tamam diyeceğiniz bir şey, bu bana satın alma gücü verecek çünkü her birey ister, ne isterler? Tasarruf etmek istiyorsanız satın alma güçlerini güvence altına almak istiyorlar.

Bu anlamda Dalio, endüstrilerin daha önce hiç görülmemiş yeni para birimlerinin gelişimini göreceğini garanti ediyor, bu da yatırım ve servet depolamak için cazip olacak. Bitcoin’in gelecekte bu görev için “elverişsiz” kalacağını vurguladı.

FED Açıklamasına Bitcoin Tepkisi

2023’ün başlangıcından, Bitcoin’in yükseliş trendinden ve Federal Rezerv’in son zamanlarda olumlu ekonomik önlemlerinden sonra, piyasa yeni bir duyguyu benimsedi.

Aylarca süren konsolidasyon ve yatay fiyat hareketinin ardından, duyarlılık ve makroekonomik koşullar, 2023’ün geri kalanı için trend belirleme fırsatıyla birlikte boğaların lehine dönüyor gibi görünüyor.

Bitcoin, 24 bin doların üzerinde konsolide olamıyor. Kaynak: BTC/USDT TradingView

Bitcoin son 30 günde neredeyse %41 büyüdü ve bu ay yeni yıllık zirvelere ulaşmayı hedefliyor. Amiral gemisi kripto para birimi, basın zamanında 23.500 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %1.1 düşerek FED’in faiz oranlarını artırmasının ardından 24.300 dolara kadar yükseldi.

Unsplash’tan kapak resmi, Tradingview’den grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular