Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainRakamlarla: Ethereum PoS Birleşmesi Ne Kadar Enerji Tasarrufu Sağladı?

Rakamlarla: Ethereum PoS Birleşmesi Ne Kadar Enerji Tasarrufu Sağladı?

Ethereum, bu yılın başlarında bir Proof-of-Stake konsensüs sistemine geçişi tamamladı, işte Birleştirme sayesinde ne kadar enerji tasarrufu sağlandığı.

Ethereum PoS Birleşmesi Enerji Tüketimini %99,84 Azaltarak %99,99’a Düşürdü

Patterns tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, Birleştirme nedeniyle tasarruf edilen enerji, İrlanda ve Avusturya gibi ülkeler tarafından tüketilen güç ölçeğinde.

Birleşmeden önce, Ethereum ana ağı, “madencilerin” düğüm olarak hareket ettiği ve ağ üzerinde işlemleri gerçekleştirdiği bir Çalışma Kanıtı (PoW) mutabakat mekanizması üzerinde çalışıyordu.

ETH blok zincirinde madencilik, yoğun güç gerektiren bir süreçti ve madencilerin grafik kartları ve özel AISC makineleri gibi bilgi işlem cihazlarını kullanmasını gerektiriyordu.

Muhtemelen madencilerin büyük bir kısmının sahip olduğu tüketici tabanlı GPU’lar, madencilik söz konusu olduğunda güç açısından verimsizdir. Bireysel madenciler bazen tek bir tesiste bu kartlardan yüzlercesine sahipti.

Ethereum madenciliği daha popüler hale geldikçe ve hashrate (ağa bağlı toplam güç miktarı) hızla büyüdükçe, zincirin enerji tüketimi ve bunun çevresel etkisi hakkında giderek daha fazla endişe dile getirilmeye başlandı.

Sorunu hafifletmek için ETH topluluğu, Proof-of-Stake (PoS) konsensüs sistemine geçmeye karar verdi. PoW’dan farklı olarak, bu mekanizmaya sahip ağlar, bilgi işlem gücünü kullanarak birbirleriyle rekabet eden madencileri kullanmaz.

Bunun yerine, burada “stakerler” olarak adlandırılan düğümlerin, staking sözleşmesinde yalnızca bir miktar koini (spesifik olarak en az 32 ETH) kilitlemesi ve ağ üzerinde doğrulayıcı bir düğüm haline gelmek için düşük güçlü bir bilgi işlem cihazına ihtiyacı vardır.

Bu yıl 15 Eylül’de Birleştirme gerçekleşti ve Ethereum’un PoS tabanlı bir sisteme geçişini başarıyla tamamladı.

Birleştirmeden önce ağın kullandığı gerçek güç miktarına gelince, çalışma çeşitli senaryolara dayanan birkaç tahminden alıntı yapıyor.

Ethereum Güç Tüketimi

Estimates of ETH power consumption under different conditions | Source: Patterns

Tüm madencilerin mevcut en verimli madencilik makinesini kullandığı varsayımından yola çıkarak, Ethereum’un PoS öncesi güç tüketiminin yaklaşık 418 MW olduğu ortaya çıkıyor.

Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, pek çok madenci verimli AISC makinelerini fiilen kullanmıyordu; GPU’lar daha popülerdi. Birleştirmeden önce mevcut olan en yüksek son GPU’yu (Nvidia RTX 3090Ti) kullanmak, güç tahminini 2,23 GW’ye çıkarır, bu da diğer rakamdan önemli ölçüde yüksektir.

Gerçekte, madenciler çok çeşitli maden teçhizatları kullanıyordu ve tesislerde soğutma gibi başka güç harcamaları da söz konusuydu, bu da gerçek değerin bundan çok daha yüksek olması gerektiği anlamına geliyor.

Raporda, “Kyle McDonald tarafından hazırlanan bir izleyici, Ethereum’un güç talebinin The Merge’den önce 2,44 GW olduğunu tahmin etti” diyor.

En kötü senaryoda, madencilerin sadece madenciliklerinde bile para harcadıkları ve hiçbir kar elde edemedikleri durumda, kullanılan yaklaşık güç 9,21 GW olarak çıkıyor.

Birleştirme öncesi enerji tüketimi için bu son derece yüksek rakamlarla karşılaştırıldığında, çalışma, PoS sonrası gücün alt sınırını 36 kW ve üst sınırını 675 kW olarak koyuyor.

Bu, PoS anahtarının güç kullanımını %99,84 (en iyiden en kötüye senaryoda) %99,99’a (en kötüden en iyiye durum varsayılarak) düşürdüğü anlamına gelir.

Makale, “Mutlak olarak, enerji talebindeki azalma, İrlanda ve hatta Avusturya gibi bir ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacına eşdeğer olabilir” diyor.

ETH Fiyatı

Bu yazıyı yazarken, Ethereum’un fiyatı geçen hafta %3 düşerek 1,2 bin dolar civarında dalgalanıyor.

Ethereum Fiyat Tablosu

ETH seems to have declined in the last 24 hours | Source: ETHUSD on TradingView
Featured image from Zoltan Tasi on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Patterns
RELATED ARTICLES

Most Popular