Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainQuadrigaCX Bağlantılı Bitcoin, Dört Yıllık Durgunluğun Ardından Hareket Halinde

QuadrigaCX Bağlantılı Bitcoin, Dört Yıllık Durgunluğun Ardından Hareket Halinde

Artık feshedilmiş olan QuadrigaCX borsasına bağlı Bitcoin’in hareket halinde olduğu belirlendi. Daha önce erişilemez olduğu düşünülen bitcoinler gizemli bir şekilde birden fazla cüzdandan çıkarıldı ve bu da cüzdanlara kimin erişebileceğine dair spekülasyonlara yol açtı.

1,7 Milyon Dolarlık Adresleri Hareketsiz Bırakın

O zamanlar Kanada’nın en büyük borsası olan QuadrigaCX borsasının çöküşü, birçok kullanıcının parasını kaybetmesine neden oldu. Kayıpların çoğu, fon sağlayıcı Gerald Cotten’in kötü yönetimine atfedilirken, bunun büyük bir kısmı aslında QuadrigaCX’in cüzdanlarına erişilemez olduğunun söylenmesinden kaynaklanıyordu çünkü özel anahtarları mezara götürdükten sonra yanında götürdüğüne inanılıyordu. 2018’de ölüm. Ancak, borsaya bağlı beş cüzdan dört yıllık hareketsizliğin ardından etkinleştirildiğinden, inanılanların çoğu şimdi tersine döndü.

Buydu açıkta sosyal medyasında kripto dolandırıcılarını ifşa etmesiyle ünlü zincir üstü dedektif ZachXBT tarafından. Zach, Pazartesi günü cüzdanları işaretleyerek, 1.7 milyon dolar değerinde yaklaşık 104 BTC taşıyan toplam beş bitcoin cüzdanı sundu. BTC’nin tamamı hafta sonu boyunca farklı cüzdanlara taşınmıştı.

Bu beş cüzdanın QuadrigaCX ile bağlantısı, 2019’da Cotten’in madeni paraları hangi cüzdanlarda tuttuğunu belirlemeye çalışan araştırmacılar tarafından yapıldı. Bu, kurucu öldüğünden beri bu cüzdanlarda herhangi bir hareketsizlik olmamasıyla da desteklendi.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

BTC jumps above $16,800 | Source: BTCUSD on TradingView.com

Bitcoin Nereye Gitti?

Şu an itibariyle, 1,7 milyon dolarlık bitcoin bilinmeyen cüzdanlarda duruyor. Madeni paraların hiçbiri merkezi borsalara taşınmadı, yani onları satma girişimi olmadı. Bununla birlikte, bu cüzdanların dirilişi, madeni paraları kimin hareket ettirebileceğine dair spekülasyon alevini ateşledi.

En popüler teorilerden biri, madeni paraların yanlışlıkla Gerald Cotten’in soğuk cüzdanlarına aktarıldığıdır. Miktarlar çok benzer (yaklaşık 103 BTC), ancak etrafta dolaşan başka teoriler de var.

CoinDesk’e göre başka bir teori, bunun borsa için fon kurtarmadan sorumlu olan Ernst & Young ekibinin kurtarma çabalarına bağlı olabileceğiydi, ancak bir Quadriga alacaklısı, hareketin arkasında E&Y’nin olmadığını doğruladı. BTC’nin yaklaşık yarısının bilinen bir kripto karıştırma platformu olan Wasabi’ye gönderildiğini ve hareketin arkasında E&Y’nin olma ihtimalinin çok düşük olduğunu ekleyin.

Kripto borsası çöktüğünde yaklaşık 200 milyon dolar kaybeden QuadrigaCX müşterileri henüz tam olarak tamamlanmadı. E&Y bunu, cüzdanlara erişimi olan tek kişinin Cotten olmasına ve net bir kayıt tutmadığı için madeni paraları kurtarmanın zor olmasına bağlıyor.

Bloomberg’den öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular