Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaKriptoProShares bu sefer de Metaverse ETF için harekete geçti

ProShares bu sefer de Metaverse ETF için harekete geçti

ProShares’ten SEC’e Metaverse ETF başvurusu

ABD’de ilk Bitcoin ETF’yi çıkaran şirket olan ProShares, şimdi de Metaverse dünyasında yeni fırsatları araştırıyor. Şirket özel bir Metaverse ETF çıkarmayı planlıyor.

ProShares bu hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) bir başvuru yaptı. Bu başvuru ile ProShares Metaverse Temalı ETF için izin istiyor ABD’nin yetkili kurumundan. Bu ETF, Solactive Metaverse Temalı Endeksine (Solactive Metaverse Theme Index) dayanacak. Bu endekste ise metaverse teknolojisi ile ilgili şirketler yer alıyor.

ProShares Metaverse ETF

SEC’e yapılan başvuruda, SEC isin verir vermez ProShares’in izlemeyi planladığı Solactive Metaverse Temalı Endeksine (SOMETAV) ilişkin ayrıntılar da yer alıyor. SOMETAV endeksi, Metaverse teknolojisini veri işleme veya metaverse cihazları biçiminde kullanan veya dağıtan firmalardan ve şirketlerden oluşuyor.

ProShares’ten yapılan açıklamada söz konusu endeksin (SOMETAV), New York Menkul Kıymetler Borsası veya Nasdaq’da işlem gören ve belirli piyasa değeri ve likidite gereksinimlerini karşılayan ABD şirketlerini içerdiğini de belirtiyor. Endeks ayrıca Apple, Meta, Microsoft, Intel ve Nvidia gibi önde gelen firmaları da içeriyor.

Metaverse’in popülerliği artıyor

ProShares neden Metaverse ETF çıkarma kararı aldı? Bunun başlıca sebebi bu konunun son birkaç ayda hızla popüler olması. Bu popülerlikten dolayı da son birkaç ayda Metaverse alanına yüklü miktarda fon akışı oldu.

Kısa süre önce iki Kanada şirketi olan Evolve Funds ve Horizons ETF de kendi Metaverse ETF’lerini çıkardı. Bu ETF’ler artık Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular