Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainPiyasalar Fed Politika Kararı ve Enflasyon Verileri İçin Hazırlanırken Bitcoin Kayıyor -...

Piyasalar Fed Politika Kararı ve Enflasyon Verileri İçin Hazırlanırken Bitcoin Kayıyor – Ne Beklemeli?

Para politikasındaki değişiklikler, piyasa değerine göre en büyük kripto varlık olan Bitcoin’in öncülük ettiği dünya çapındaki kripto para birimi endüstrisini her zaman etkilemiştir.

Bitcoin (BTC), yatırımcılar Kasım ayı tüketici fiyat endeksine hazırlanırken ve Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’ndan başka bir faiz artışı beklerken, Coingecko verilerine göre son 24 saatte %1,5 düşüşle 16.936 dolardan işlem görüyordu.

Merakla beklenen TÜFE verileri, Salı günü kamuoyuna açıklanacak çok önemli bir enflasyon barometresi ve merkez bankasının 2022 için nihai politika kararı, yılın önemli ekonomik haberlerinin en önemli parçaları olacak.

Merkez Bankası Kararı ve Enflasyon Rakamları

CME FedWatch aracına göre, Fed’in gösterge fon oranını 0,50 puan artırması bekleniyor, ancak küçük bir azınlık 0,75 puanlık bir artış bekliyor.

Borsaya hızlı bir bakış, ABD hisse senetlerinin Fed toplantısının harekete geçmesinden önce Cuma günkü işlem seansını düşüşle tamamladığını gösteriyor.

Nasdaq Bileşik Endeksi ve S&P 500 Endeksi %0,6 düşerken, Dow Jones Endüstriyel Ortalama %0,9 düşerek haftalık gerilemesini %2,8’e getirerek son üç ayın en kötü işlem haftasını yaşadı.

Temel ve teknik faktörler, Bitcoin’in enflasyona karşı bir korunma aracı olduğunu gösteriyor. Yine de, bir ayı piyasasının devam eden istikrarsızlığı ve geleneksel piyasalarla olan bağlantısı bu teoriyi çürütüyor.

Araştırmacılara göre korelasyon, enflasyon, işsizlik ve faiz artışı verilerinin açıklandığı zamanlarda en yüksek seviyeye çıkıyor.

Atlanta bölgesindeki Merit Financial Advisors portföy yönetimi direktörü Caleb Tucker şunları söyledi:

“Kripto varlıklar bir zamanlar enflasyondan korunma olarak görülüyordu, ancak son zamanlarda daha çok hisse senetleri ve diğer riskli varlıklar gibi davrandılar.”

Geçen yıl boyunca, hisse senetleri, kripto para birimleri, emtialar ve diğer birçok yatırım daha yüksek faiz oranları yaşadı.

Son yıllarda Bitcoin’in geniş kullanımı, kripto para biriminin fiyatı ile düzenleyici eylemler arasındaki yüksek korelasyona katkıda bulunan bir faktör olabilir. Ayrıca vadeli işlem piyasalarının devreye girmesi ve kurumsal ilginin artması piyasanın olgunlaşmasına katkıda bulunmaktadır.

Bitcoin, Fed Toplantısı Öncesinde Baskı Hissediyor

Bitcoin, Kasım 2021’deki tüm zamanların zirvesinden bu yana yaklaşık %75 düştü. Benzer şekilde, ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum da yüzde 74’lük bir düşüş yaşadı. CoinMarketCap’e göre ETH Pazartesi günü %0,2 kayıpla 1.264 dolardan işlem görüyordu.

Asya’da Pazartesi sabahı kripto para birimlerinin tüm piyasa kapitalizasyonu %0,5 azalarak 850 milyar dolara geriledi, ancak 24 saatlik piyasa işlem hacmi bir önceki güne göre %4,5 arttı.

Öte yandan, Çarşamba günkü faiz artışının önceki artışlara göre daha düşük olacağı tahmin ediliyor.

Piyasa, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın bu yılın başlarında faiz artırımlarının Aralık ayından itibaren azaltılacağını belirtmesi nedeniyle faiz oranlarında düşüş bekliyor.

Faiz oranı artışı duyurusu daha önce gelenlerden daha küçük olursa, kripto piyasası bir rahatlama rallisi görebilir.


Bir Cevap Yaz

RELATED ARTICLES

Most Popular