Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainPiyasa Dengeye Ulaştıkça Bitcoin Net Akışları Nötr Değerlerde

Piyasa Dengeye Ulaştıkça Bitcoin Net Akışları Nötr Değerlerde

Veriler, net akışlar belirli bir yöne eğilmediği için Bitcoin borsa girişlerinin ve çıkışlarının bir çıkmaza girdiğini gösteriyor.

Net Akışlar Nötr Olunca Bitcoin Talebi Muhtemelen Yavaşlıyor

Glassnode’un en son haftalık raporuna göre, şu anda BTC pazarında yalnızca yaklaşık 20 milyon dolarlık net çıkış gerçekleşiyor. Burada üç ilgili gösterge vardır: döviz girişi, çıkış ve net akış.

Döviz girişi, merkezi borsalara yatırılan toplam Bitcoin miktarını ölçerken, çıkış tam tersini takip eder: borsalardan ayrılan madeni para sayısı.

“Değiş tokuş net akışı” basitçe girişler ve çıkışlar arasındaki fark alınarak hesaplanır. Doğal olarak, metriğin değerinin önemi, borsa cüzdanlarına giren veya çıkan net BTC miktarı olmasıdır.

Bu metriğin değeri pozitif olduğunda, şu anda girişlerin çıkışları ezdiği anlamına gelir. Yatırımcıların borsalara para yatırmalarının ana nedenlerinden biri satış amaçlı olduğundan, bu tür bir trendin fiyat üzerinde aşağı yönlü etkileri olabilir.

Negatif değerler ise şu anda piyasada çıkışların daha baskın olduğuna işaret ediyor. Uzun süreli net çıkışlar, yatırımcıların biriktiğinin bir işareti olabileceğinden fiyat için yükseliş olabilir.

Şimdi, son birkaç ayda Bitcoin aylık döviz net akışındaki eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin Değişim Net Akışı

The value of the metric seems to have been near the zero mark recently | Source: Glassnode's The Week Onchain - Week 5, 2023

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin aylık borsa net akışı, kripto borsası FTX’in çöküşünü izleyen Kasım-Aralık döneminde derin negatif değerlerdeydi.

Kripto tarihindeki en büyük çıkışlar bu dönemde gerçekleşti, çünkü o zamanlar ayda 200.000 dolarlık net bir BTC miktarı çekiliyordu. Bu büyük çıkışların arkasındaki katkıda bulunan faktörlerden biri, birçok yatırımcının, FTX gibi bilinen bir borsada yaşananlar nedeniyle korkudan paralarını merkezi platformlardan çekmesiydi.

Ancak son zamanlarda, net akış neredeyse nötr değerlere geriledi, bu da girişlerin artık çıkışları dengelediğini gösteriyor. Bu, kripto fiyatı yükseldikçe, piyasadaki satın alma talebinin (çıkışların temsil ettiği) şu anda gerçekleşen yeni satışa (girişlere) göre düştüğü anlamına gelir.

Aşağıdaki grafik, son birkaç yılda Bitcoin giriş ve çıkış hacimlerine ilişkin verileri ayrı ayrı göstermektedir.

Bitcoin Girişleri ve Çıkışları

Looks like both the metrics are at even values now | Source: Glassnode's The Week Onchain - Week 5, 2023

Grafikten, bu rallide her iki hacmin de saf rakamlarla arttığı, ancak şu anda yaklaşık 20 milyon dolarlık bir çıkış gerçekleştiği için birbirlerini neredeyse mükemmel bir şekilde dengeledikleri (net akışın zaten ortaya koyduğu) görülüyor.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %1 düşüşle 22.800 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC has declined over the past day | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Dmitry Demidko’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Glassnode.com

RELATED ARTICLES

Most Popular