Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainPaxos, Tüketicileri Korumaya Hazırlanırken New York Düzenleyicileri Tarafından İncelemeyle Karşı Karşıya

Paxos, Tüketicileri Korumaya Hazırlanırken New York Düzenleyicileri Tarafından İncelemeyle Karşı Karşıya

BUSD ve USDP ihraççısı Paxos, New York düzenleyicilerinin radarına girdi. Soruşturmanın özel bir nedeni olmamakla birlikte, raporlar ortaya çıktı New York Mali Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) Paxos’un operasyonlarına yönelik bir soruşturma başlattığını.

Yakın tarihli bir rapora göre, bu konuya aşina olan biri, düzenleyicilerin ani soruşturmanın ardındaki nedeni henüz netleştirmediğini söyledi.

Paxos Neden İnceleniyor?

NYDFS sözcüsü Bloomberg ile konuşurken, devam eden soruşturmayla ilgili belirli bir yorum yapmayı reddetti. Ancak araştırmanın, departmanın tüketicileri kripto para birimi yatırımlarındaki risklerden koruma girişiminin bir parçası olduğunu söylediler.

Sözcü, NYDFS’nin tüketicilerin ve kurumların kripto piyasası oynaklığından karşı karşıya kalabilecekleri güvenlik açıklarını ve riskleri anlamak istediğini iddia ediyor.

Paxos, piyasaya sürülmesinden sonra dolara sabitlenmiş bir stablecoin olan BUSD’nin ihraççısı oldu. Binance ile ortaklık Eylül 2019’da. BUSD, piyasa değerine göre üçüncü en büyük stablecoin. Paxos aynı zamanda 2018’de başlatılan USDP’nin (Paxos Dollar) yayıncısı ve altına endeksli bir Ethereum tokeni olan PAX Gold’un (PAXG) geliştiricisidir. CoinGecko’nun verilerine göre USDP şu anda piyasa değerine göre altıncı en büyük stabilcoin.

Paxos, 2012’den beri kripto para birimi işinde. Bu, firmanın bir kripto borsası olan itBit’i başlattığı ve piyasaya sürdüğü zamandı. Firma hakkını elde etti BitLisans (kripto hizmet sağlayıcıları için New York tarafından verilen bir lisans) 2015 yılında NYDFS’den New York’ta kripto para birimi ile ilgili işlemleri yürütmesi için yasal izin verdi.

Daha önce, ABD Para Birimi Denetçisi’nin (OCC) ofisinin, Nisan 2021’de ön onay almasına rağmen Paxos’tan tam bankacılık sözleşmesi başvurusunu geri çekmesini isteyebileceği söylentileri dolaşıyordu.

Ancak, 9 Şubat 2023’te, Paxos çürütüldü bu söylentiler, OCC’nin böyle bir emrini reddetmediğini açıklığa kavuşturdu. Firma ayrıca BUSD ve USDP token rezervlerinin ABD doları ve Hazine tahvillerinde %100 teminata sahip olduğunu iddia etti.

Paxos, bir BitLicense’e sahip olduğu için görünüşte uyumlu bir firmadır. Bu nedenle, NYDFS tarafından araştırıldığına dair haberler, kripto alanında bir sürpriz olarak geliyor.

Stablecoin ihraççısının NYDFS tarafından yakın zamanda yapılan düzenleyici soruşturması, düzenleyicinin yeni düzenleyici kılavuz. Ancak, düzenleyiciler, Binance ve Paxos konu hakkında yorum yapmadığı için hala belirsiz.

NYDFS Kripto Para Birimi Alanında Önceki Düzenleyici Faaliyetler

Paxos’un soruşturması, New York düzenleyicisinin kripto endüstrisindeki ilk adımı değil. Geçen yıl boyunca NYDFS, Coinbase de dahil olmak üzere bazı kripto firmaları hakkında soruşturmalar başlattı.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

Cryptocurrency market following bitcoin crash | Source: Crypto Total Market Cap on TradingView.com

4 Ocak’ta düzenleyici, Coinbase üzerinde bir yaptırım eylemi başlattı. iddia etmek borsanın şüpheli kullanıcı işlemleriyle ilgili 100.000 uyarısı olduğu. Bu nedenle NYDFS, kripto borsasını NY finansal hizmetler ve bankacılık yasaları ihlalleri ve uyum eksiklikleri için 100 milyon dolar para cezası ödemeye mecbur etti.

Pixabay’dan öne çıkan resim ve Tradingview.com’dan grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular