Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainPanama kripto yasasında hayaller yasallık, gerçekler bir bardak soğuk su! Bitcoin ve...

Panama kripto yasasında hayaller yasallık, gerçekler bir bardak soğuk su! Bitcoin ve kripto yasası direkten döndü!

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador Eylül 2021’de Bitcoin (BTC) yasasını resmen yürürlüğe koydu ve 7 Eylül 2021’den bu yana El Salvador’da Bitcoin yasal para birimi olarak kullanılıyor. El Salvador’un atmış olduğu bu adım o tarihten itibaren başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere birçok ülkeyi benzer şekilde harekete geçirmişti. Kripto paralar konusunda adım atan Latin Amerika ülkelerinden biri olan Panama’da, Cumhurbaşkanı Laurentino Cortizo, Nisan ayında mecliste onaylanan kripto para yasasını kısmi olarak veto ederek yeniden meclise gönderdi. Cumhurbaşkanı Cortizo’nun daha fazla “anti-para aklama kuralı” talep ettiği öğrenildi.

Panama’da Kripto Yasası Cumhurbaşkanından Döndü

El Salvador’a benzer şekilde geçtiğimiz dönemlerde bir kripto para adımı atmak isteyen ve coğrafi olarak da El Salvador’a oldukça yakın bir bölgede bulunan Panama’da, Cumhurbaşkanı Laurentino Cortizo, masasına gelen kripto para yasasını imzalamadı ve çeşitli taleplerle bu taslağı yeniden meclise gönderdi. Cumhurbaşkanı Cortizo’nun söz konusu yasada daha fazla anti-para aklama (AML) talep ettiği öğrenildi. Latin Amerika’nın en istikrarlı ekonomilerinden birine sahip olan Panama aynı zamanda “vergi ülkesi” olarak da biliniyor.

Yasanın Nelere Uygun Olması Gerekiyor?

Panama Cumhurbaşkanı Cortizo’nun kısmi olarak veto ettiği belgeye göre bazı yasaların, Panama’daki finansal sistemi belirleyen çerçeveye uygun olması gerekiyor. Ayrıca yasanın, ülkeden kısa bir süre önce düzenlenen Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kurallarına da uygun olması gerekiyor. Meclise tekrar gönderilen yasanın değişiklik sonrasında Cumhurbaşkanı Cortizo’nun imzası ile yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Panamalı Politikacıdan “Fırsat Kaçtı” Yorumu

Cortizo’nun kısmi veto kararını Twitter üzerinden duyuran Panama Kongresi üyelerinden Gabriel Silva, açıklamasında “Yatırım çekme, yeni iş yaratma ve teknoloji ile inovasyonu birleştirme fırsatı şu an için kaçtı. Bu ülkenin daha fazlasına ihtiyacı var” dedi. Silva, yasanın hazırlanmasında en büyük pay sahibi olan Kongre üyesiydi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

RELATED ARTICLES

Most Popular