Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainOxford Doktora Öğrencisi Kriptoda 2.6 Milyon Dolarlık Yatırımcıları Dolandırmaktan Hapse Atıldı

Oxford Doktora Öğrencisi Kriptoda 2.6 Milyon Dolarlık Yatırımcıları Dolandırmaktan Hapse Atıldı

Kripto para birimi suçları yaygınlaşıyor ve kolluk kuvvetleri kötü oyuncuları çökertmek ve onları cezalandırmak için parmak uçlarında.

İngiliz Kraliyet Mahkemesi kısa süre önce bir doktora cezası verdi. Oxford öğrencisi, 27 Ocak’ta 2 milyon euroluk kripto dolandırıcılığından dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hollanda’nın Goredijk doğumlu 36 yaşındaki Wybo Wiersma adlı öğrenci, St Cross College’da okurken bir web sitesi oluşturdu.

Binaen raporlaraWiersma web sitesini kurmak için sahte bir isim kullandı iotaseed.iosözde özel anahtarlar (tohumlar) üretti. Kullanıcıları rastgele 81 karakter olduğuna ikna ettiği şifreler (tohum), kullanıcıların IOTA ticareti yapmasına izin veriyor. Iota, kullanıcıların yalnızca tohum dedikleri şifreleri kullanarak erişebilecekleri bir kripto para birimidir. “Tohumlara” sahip olan kullanıcılar IOTA alabilir ve aktarabilir. Ancak web sitesi ve iddialarının tümü, şüphelenmeyen kullanıcıları hedefleyen bir aldatmacaydı.

Kripto Dolandırıcılığının Ayrıntıları

Julian Christopher KC’ye göre Wybo Wiersma, kullanıcıları web sitesinin tohumları rastgele oluşturduğuna ikna etti, ancak gerçekte anahtarlar önceden belirlendi. Web sitesinde yazdığı kötü niyetli kodları kullanarak bunu mümkün kıldı. Wiersma, kötü amaçlı kodlarla, işlemler gerçekleştirirken her kullanıcının “tohumlarına” erişebilir ve özel hesabına para aktarabilir.

Akabinde Wiersma, 19 Ocak 2018’de çalınan fonları kripto borsası Bitfinex’te Bitcoin ve bir altcoin olan Monero’ya dönüştürdü. Fonlar başlangıçta yaklaşık 11 milyon dolar değerindeydi, ancak IOTA vakfı ve etkilenen kripto borsaları kurtarıldı Wiersma’nın hesaplarını bloke ettikten sonra fonların bir kısmı.

Bitfinex üzerinde bu hareketlilik devam ederken, kripto borsası dolandırıcıların hesaplarından şüphelenmeye başladı ve onları dondurdu. Bitfinex, Wiersma’nın hesaplarını çözmeden önce kendisini tanıtmasını talep etti ve Wiersma, iki sahte pasaportun fotoğrafını sunarak buna uydu. Belçika’dan alınan pasaportlardan biri, belgede belirtilen ülkeyi doğru bir şekilde göstermiyordu. Diğeri, sözde Jason’ın Avustralya pasaportu taşıyan bir fotoğrafıydı.

Bitfinex, hesap sahiplerini tanımlayamadığı için donmuş durumda kaldı ve bu da Wiersma’nın farklı bir borsaya geçmesine neden oldu. Wiersma, Binance’e gitti ve donmuş olan beş hesap açtı ve onu başka bir sahte İngiliz kimliği sağlamaya yöneltti.

BTCUSD
BTC şu anda günlük grafikte 23.000 doların altında duruyor. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

Adalet Sonunda Kripto Dolandırıcısı Wybo Wiersma’ya Karşı Galip Geldi

2018’de birkaç kurban web sitesini bildirdi isim iotaseed.io çalınan fonlar için Alman ve İngiliz polisine. Polis, suçu İngiltere’ye kadar takip etti ve davayı Güneydoğu Bölgesel Organize Suçlar Birimi’nin siber suçlar birimine teslim etti.

Bu ajans, tüm donmuş fonları Bitfinex hesabına erişmek için kullandığı bir VPN’e bağladıktan sonra dolandırıcılıkların izini Wiersma’ya kadar sürdü. Yetkililer daha sonra, dolandırıcının çalınan fonları almak için kullandığı diğer dört takas hesabını keşfetti.

Keşfin ardından, Ocak 2019’da, İngiliz polisi baskın düzenledi Oxford’daki dairesini ve masaüstü bilgisayarındaki aktiviteleri takip etti. O zamana kadar, Wiersma doktorasını çoktan bırakmıştır. St Cross’ta program. Wiersma aleyhindeki kanıtlara rağmen, bilgisayarının hacklendiğini söyleyerek iddiaları reddetti.

Wiersma, yetkililer onun kötü niyetli web sitesini sorguladığında da yorum yapmayı reddetti. Somut delil olmadan, polis kendisine yöneltilen tüm suçlamaları düşürdü ve ardından Hollanda’ya döndü.

Ancak yetkililer, Wiersma’nın VPN’sini tohum üreten web sitesini oluşturmak için kullandığı bir Bitcoin ödemesine bağlayana kadar soruşturmalar devam etti. Müfettişler ayrıca dizüstü bilgisayarına, altı sabit diskine, bir hafıza kartına ve iki USB çubuğuna eriştiler ve 24 Aralık 2020’de onu tutukladılar.

Uzun tutukluluk ve yargılamaların ardından, Oxford Kraliyet Mahkemesi, Wiersma’yı 27 Ocak’ta suçunu kabul ettikten sonra dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı.

Pixabay’dan öne çıkan resim ve TradingView.com’dan grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular