Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainNew York Mali Düzenleyicileri Bankalara Kripto Rehberi Verdi

New York Mali Düzenleyicileri Bankalara Kripto Rehberi Verdi

New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı (DFS), kripto para birimleri ile ilgili faaliyetlerde bulunmak isteyen düzenlenmiş bankalara rehberlik dağıttı. DFS, bu bankalara kripto ile iş yapmak isteyen devlet düzenleyicisi için başvuru gereksinimlerinin bir kontrol listesini sağladı.

Rehber hemen yürürlüğe girdi, başvuru sürecini belirtiyor ve kurumun onayını almak için “Bakanlığın ilgili gördüğü bilgi türlerini özetliyor”.

Bu kılavuz belge, bilgileri maddeler halinde şekillendiren ve diğer resmi kontrol listeleriyle birlikte “İş Planı” ve “Tüketici Koruma” başta olmak üzere çeşitli kategoriler için bilgi gereksinimlerini temsil eden 11 sayfadan oluşmaktadır.

Kılavuz, sektörü daha iyi ve etkili bir şekilde yönetecek düzenlemelerin çıkarılmasının aciliyetini somutlaştırmaktadır. Birçok kurum, kullanıcıları korumak için sektörün nasıl denetleneceğine ilişkin yeni yönergeler yayınladı. Kontrol listesi, amacının bankalar tarafından önerilen kripto ile ilgili yeni faaliyetleri, geleneksel finans kurumuna yönelik risk ve tehditlere bağlı olarak değerlendirmek olduğunu vurguladı.

Kripto Yönergeleri Hakkında Ayrıntılar

Bu açıklama kılavuzu, düzenlemeye tabi bankaları düzenleyici kuruma en az 90 gün önceden bir iş planı sunmaya teşvik etmektedir. Ancak, belgede önceki faaliyetler için onay “genel onay teşkil etmez” deniyordu. Üçüncü taraf hizmet sağlayıcıların diğer bazı faaliyetleri gözden kaçabilir ve ajansın onayını da gerektirebilir.

Ek olarak, halihazırda kripto para birimi faaliyetlerine dahil olan kurumlara yönergelere uymaları ve ajanstaki ilgili irtibat noktalarıyla derhal senkronize olmaları emredildi.

DFS Müfettişi Adrienne A. Harris yönergelerde şunları belirtti:

Düzenleyicilerin düzenleyici yaklaşımımızın gelişimi hakkında zamanında ve şeffaf bir şekilde iletişim kurması çok önemlidir.

Kontrol listesi, öncelikle, bankaların sanal varlığa dayalı faaliyetler için onay gerektiriyorsa çalışmasını ve yeterli bilgi sağlamasını gerektirecek altı koşulu içerir. Bankaların bu altı kategoride veri sağlaması gerekmektedir:

  • Kripto tabanlı faaliyetin finansal modeli
  • Dijital varlık sektörüne bağlı kurum genelindeki riskleri yönetmeyi planladıkları yollar
  • Kurumsal yönetişim çerçevesi oluşturmaya ilişkin ayrıntılar
  • Yatırımcıları ve paralarını korumaya yönelik planlar
  • Yasal ve düzenleyici analizler
  • Kurumların faaliyete başlamadan önce sunmaları gereken ek belge listesi

Bu Hareket Sektörü Bastırıyor Olabilir mi?

Son zamanlarda, New York sektörü düzenlemek açısından zordu. Bu, New York Belediye Başkanı Eric Adams ve diğerlerinin onaylamamasına neden oldu. Sıkı politikaların ekonomideki yeniliği ve büyümeyi engelleyebileceği görüşündeler. Müfettiş Harris, düzenlemenin ekonominin büyümesi için değerli olacağına inandığı için bu düşünceye karşı çıktı.

Kripto

Bitcoin was priced at $17,040 on the one-day chart | Source: BTCUSD on TradingView

New York, kripto ile ilgili faaliyetler için lisans sağlayan ilk eyaletlerden biriydi. 2014 yılında BitLicense adlı bir lisansı onaylamıştı. Bu yıl Haziran ayında, stablecoin rezervini ve paraya çevrilebilirliği düzenlemek için katı yönergeler uygulayan ilk eyaletlerden biri olduğunu iddia ederek düzenlemeleri uygulamaya koydu.

RELATED ARTICLES

Most Popular