Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainNew Jersey'nin Potansiyel NFT Düzenlemesi Nasıl Kötü Bir Örnek Olabilir?

New Jersey’nin Potansiyel NFT Düzenlemesi Nasıl Kötü Bir Örnek Olabilir?

İlk kez, tek bir ABD eyaletinin (bu durumda, New Jersey) karmaşık olması muhtemel bir durumda NFT’ye özgü düzenlemeleri takip ettiğini görüyoruz.

‘Dijital Varlık ve Blockchain Teknoloji Yasası’ başlıklı bir devlet tasarısı, meclisten çoktan geçti ve spekülatörlerin büyük ölçüde geçeceğine olan inancını ifade ettiği Senato’ya gidiyor.

Bu yasa tasarısı ve bunun NFT’ler ve kripto üzerindeki olası etkileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyelim.

New Jersey: Kripto Uygulamalarına Yabancı Yok

New Jersey, ‘kriptoyu çökertme’ kavramına yabancı değil. Bunun çeşitli örnekleri var, ancak yakın tarihli bir hatıra şu anda feshedilmiş CeFi platformu Celsius’u çevreliyor. Celsius, New Jersey’de bulunuyordu ve eyalet, Celsius’un operasyonlarına ilk kıskaç koyanlardan biriydi. Alabama ve Teksas gibi diğer bazı eyaletler de aynı şeyi yaptı ve bir yıldan kısa bir süre sonra Celsius operasyonları kapandı ve şirket, 2022’de bir başka ayı piyasası domino taşı olarak düştü.

Şimdi, eyalet düzenleyicileri tekrar geri döndüler ve bu sefer NFT veren kuruluşlar için “Ülke Çapında Çok Eyaletli Lisanslama Sistemi” kurmak istiyorlar. İlk bakışta, bu yasa tasarısı geçerse, eyaletteki bağımsız yaratıcılara ve koleksiyonculara çok az fayda sağlayacak gereksiz, uygulanamaz bir düzenleme parçasından biraz daha fazlası gibi görünüyor.

Crypto's coming out strong to start 2023; is it a massive bull trap, or a sign of changing times? | Source: CRYPTOCAP:TOTAL on TradingView.com

Kripto Kullanıcıları İçin Ne İfade Ediyor?

New Jersey eyaletinde bulunan kripto kullanıcıları, önerilen yasa tasarısındaki dile göre, bir lisansa kaydolmadan eyalette bir işletme veya birey olarak “dijital varlık ticari faaliyetinde bulunamayacak”. Lisans, saklama hizmetlerinden “dijital varlık çıkarmaya” kadar her şeyi denetler – yani, bir NFT basmak ve satmak kadar basit bir şey.

Kripto ve NFT’ler nüanslarla dolu, bu da düzenlemeyi neredeyse bir zorunluluk haline getiriyor, ancak aynı zamanda çok zor bir görev. Müşteriler adına belirteçlerle ilgili süreçleri yöneten saklama hizmetleri şüphesiz düzenlemeyi hak eden bir alan olsa da, bu düzenleme bir NFT koleksiyonu basmak isteyen bağımsız bir görsel tasarımcının çalışmalarını kapsamamalıdır. New Jersey yasa koyucularının bu iki dünyayı birbirinden ayıran terimler oluşturmak için çalışmaması talihsiz bir durumdur.

Ayrıca, bu tür bir düzenlemenin uygulanması için söylenecek çok şey var. Bahsi geçen Celsius gibi büyük firmalara karşı uygulanabilirlik çok daha yönetilebilir olsa da, bu yasa tasarısının uygulanmasının uygulanabilirliği belirsiz – ve mevzuat bizi cevaplardan çok sorularla baş başa bırakıyor.

Kripto toplulukları, anonimliğin ve coğrafi sınırların esasen uzak olduğu ve kimliği her zamankinden daha az tanımladığı ‘önce internet’ yaşayanların kötü şöhretli hayranlarıdır. Bizde, genel kamuoyu için, düzenleyicilerin yönetmesinin – imkansız değilse de – zor olacağı inancını bırakıyor.

En iyi ihtimalle, belki de alana giren kurumsal varlıklar için korkuluklar oluşturabilir.

RELATED ARTICLES

Most Popular