Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainNasdaq ile Bitcoin Korelasyonu Aralık 2021'den Bu Yana En Düşük Seviyede

Nasdaq ile Bitcoin Korelasyonu Aralık 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyede

Veriler, Bitcoin’in Nasdaq ile korelasyonunun, BTC güçlü ivmesini sürdürürken Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyeye düştüğünü gösteriyor.

Bitcoin’in Nasdaq ile 30 Günlük Korelasyonu Sadece 0,29’a Düştü

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre, ABD piyasalarındaki hareketler BTC ile daha az alakalı hale geliyor. “30 günlük korelasyon”, Bitcoin ve belirli bir başka varlığın geçen ay ne kadar yakın performans gösterdiğini ölçen bir göstergedir.

Bu metriğin değeri pozitif olduğunda, BTC’nin diğer varlığın fiyatındaki değişikliklere aynı yönde hareket ederek yanıt verdiği anlamına gelir. Öte yandan, negatif değerler, BTC’nin varlığa göre zıt fiyat eylemi gösterdiğini ima eder.

Doğal olarak, korelasyon tam olarak sıfıra eşit, bu da iki varlığın fiyatlarının hiçbir şekilde birbirine bağlı olmadığını gösteriyor.

Şimdi, son birkaç yılda Bitcoin ve Nasdaq arasındaki 30 günlük korelasyondaki eğilimi gösteren bir grafik:

Nasdaq ile Bitcoin Korelasyonu

Looks like the value of the metric has seen a plunge in recent days | Source: Arcane Research's Ahead of the Curve - January 17

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin’in Nasdaq ile 30 günlük korelasyonu, 2022’nin büyük bir bölümünde yüksek bir pozitif değerdeydi ve bu, BTC’nin o sırada ABD hisse senedi ile yakın hareket ettiğini gösteriyor.

Rapor, iki varlığın bu kadar ilişkili olmasının ardındaki birkaç nedeni belirtiyor. Birincisi, BTC’yi bir risk varlığı olarak gören kurumsal yatırımcılar, bu dönemde piyasada artan bir varlık gördüler. Bu yatırımcılar makro hareketlere karşı hassastır ve bu nedenle Bitcoin’in borsa ile yüksek korelasyonuna katkıda bulunurlar.

İkincisi, Tesla gibi büyüyen şirketler geçen yıl büyük miktarlarda Bitcoin’e maruz kaldı. Halka açık şirketlerin bu varlığı, doğal olarak BTC’nin Nasdaq ile bağlanmasına da yol açtı.

Üçüncü faktör, madencilerin satış yapmasıydı. Bu grup, daha yüksek faiz oranı maliyetleri (faaliyetlerini genişletmek için büyük borçlar aldıkları için) ve onlara BTC rezervlerini satmaktan başka çare bırakmayan artan enerji maliyetleri tarafından baskı altındaydı.

Dördüncü ve son sebep ise, geçmişin düşük faiz rejiminde sağlıklı finansallardansa büyümeye öncelik veren kripto şirketlerinin kısa vadeli kararlarıydı. 2022’nin uzayan ayı piyasası, bu firmaların çoğunu büyük kayıplara uğrattı ve bazılarını iflas etmeye zorladı.

Bununla birlikte, son zamanlarda, Bitcoin’in Nasdaq ile korelasyonu önemli ölçüde azaldı çünkü metriğin değeri, bir yıldan uzun bir süre önce Aralık 2021’den bu yana gözlemlenen en düşük seviye olan 0,29’dur.

Arcane Research, “2022’ye kıyasla, halka açık şirketler çok daha az BTC’ye sahip, madencilerin satacak daha az BTC’si var ve birkaç kurumsal oyuncu piyasadan ayrıldı” diye açıklıyor. “Bu faktörlerin tümü, korelasyonların ileriye doğru yumuşatılmasından yana.”

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %22 artışla 21.200 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

The value of the crypto continues to move sideways | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Maxim Hopman’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Arcane Research

RELATED ARTICLES

Most Popular