Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainMicroStrategy Kaldıraçlı Bitcoin Bahsi Piyasayı Çökebilir mi?

MicroStrategy Kaldıraçlı Bitcoin Bahsi Piyasayı Çökebilir mi?

Bitcoin piyasası, Genesis Trading ve Digital Currency Group’un (DCG) olası iflasını çevreleyen kargaşayla karşı karşıya kalırken, fiyat düşmeye devam ederse Michael Saylor ve MicroStrategy’nin Bitcoin bahsinin tehlikede olabileceği dedikoduları su yüzüne çıkmaya devam etti.

Odadaki bu fil, Reflexivity Research’ten Will Clemente ve Blockworks Research’ten Sam Martin tarafından araştırıldı. Hazırladıkları raporda MicroStrategy’nin bir Bitcoin tasfiye fiyatı olup olmadığı, ne kadar yüksek olduğu ve şirketin borcunun nasıl yapılandırıldığı sorularını inceliyorlar.

MicroStrategy, borsada işlem gören şirketler arasında 130.000 BTC ile en büyük Bitcoin varlığına sahiptir. Geçmişte şirket, Bitcoin varlıklarını büyütmek için yeni krediler bile aldı.

Spesifik olarak, MicroStrategy, Bitcoin’ini BTC başına ortalama yaklaşık 30.000 $ fiyatla satın almak için 2.37 milyar $ borç aldı. Saylor’ın şirketinin borç profili aşağıdaki tabloda bulunabilir.

MicroStrategy borç profili Bitcoin bahsi
MicroStrategy’nin Bitcoin bahsi için borç profili. Kaynak: twitter

MicroStrategy ve Saylor’ın Kaldıraçlı Bitcoin Bahsi Risk Altında mı?

Araştırma raporuna göre, dönüştürülebilir senetler MicroStrategy için minimum faiz maliyetine neden oluyor, çünkü senetler çok uygun MSTR dönüştürme oranlarında verildi.

Ayrıca, şirkette “köklü bir değişiklik” yapılmadığı sürece en erken 15 Haziran 2025 ve en erken 15 Ağustos 2026 tarihine kadar hisse senedine geçiş yapılamıyor.

Reflexivity Research’e göre bu, NASDAQ veya NYSE’nin listeden çıkarılması, MicroStrategy’nin birleşmesi veya satın alınması veya şirketin çoğunluk mülkiyetinin değişmesi durumlarında geçerlidir.

Michael Saylor oy haklarının %67,7’sine sahip olduğu için, ikinci senaryo pek olası değil ve dönüştürülebilir tahvilleri büyük bir risk haline getirmiyor.

Rapora göre 2028 kıdemli teminatlı senetler ise birkaç nedenden dolayı kötü. Yüksek bir sabit faiz oranı içerirler, BTC varlıklarının %11,5’ini bağlarlar ve vade tarihi tetiklenirse sorunlara neden olabilirler.

Blockworks Research, “Ancak, MicroStrategy için acil bir tehdit oluşturmuyor” dedi.

Silvergate’in 2025’te yaklaşık 85.000 likit BTC ile 205 milyon dolarlık teminatlı kredisi için, Saylor’ın bu kredi için tasfiye fiyatına 3.561 dolarlık Bitcoin spot fiyatından ulaşıldı. Bu nedenle, bu da acil bir risk oluşturmaz. Düşünümsellik Araştırması şunları belirtir:

MicroStrategy ve BTC rezervine yönelik yukarıda belirtilen riskler acil endişe olmaktan nispeten uzak olsa da, daha büyük endişe şirketin ödenmemiş borcunun faizini karşılama becerisinde yatıyor.

MicroStrategy’nin yazılım işinden elde ettiği işletme sonuçları, kârlılıkta önemli bir düşüş gösteriyor ve olası bir durgunluk, işletme sonuçlarını daha fazla etkileyebilir.

En son 10-Q raporunda, şirketin kendisi gelecek dönemlerde faaliyet kayıpları yaşayabileceği konusunda uyarıyor. Aynı zamanda Saylor’ın şirketi, önümüzdeki 6-12 ay boyunca tampon görevi görecek yaklaşık 67 milyon dolarlık likit varlığa sahip.

Buna ek olarak, Bitcoin’in 13.5.000 $’ın altına düşmesi ve Silvergate kredisinin kredi-değer oranını %50’nin üzerine çıkarması durumunda şirketin teminatını tamamlamak için bilançosunda yaklaşık 85.000 likit BTC bulunuyor.

Blockworks Research, “Ancak, 2024’te zorla BTC satışından kaçınmak için yazılım işinin toparlanması gerekiyor” dedi. Ancak şimdilik, MicroStrategy’nin Bitcoin bahsi, yatırımcıların endişelenmesi gereken bir şey değil.

Basın zamanında, BTC fiyatı 16.600 $’daki ana dirençten bir kez daha reddedildi.

Bitcoin BTC USD 2022-11-25
15 dakikalık grafikte Bitcoin fiyatı. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular