Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainMicrosoft Neden Çevrimiçi Hizmetleri İçin Kripto Madenciliğini Yasakladı?

Microsoft Neden Çevrimiçi Hizmetleri İçin Kripto Madenciliğini Yasakladı?

The Register’ın haberine göre büyük teknoloji devi Microsoft, “Azure” bulut hizmetlerinden kripto madenciliğini yasakladı. Şirket, Aralık başında yayınlanan Çevrimiçi Hizmetler için Evrensel Lisans Koşullarını yeni politikayı içerecek şekilde güncelledi.

Şu andan itibaren, Azure müşterilerinin kripto madenciliği için hizmetlerini kullanmadan önce Microsoft’tan izin alması gerekecek. Şirket, önlemin kullanıcıları sektörle ilgili risklerden ve faaliyetlerden koruyacağını iddia ediyor. Rapora göre yeni Microsoft politikası şu şekilde:

Kabul Edilebilir Kullanım İlkesi, Microsoft’un önceden onayı olmadan kripto para birimi madenciliğinin yasak olduğunu açıklığa kavuşturmak için güncellendi. Ne Müşteri ne de bir Çevrimiçi Hizmete Müşteri aracılığıyla erişenler, bir Çevrimiçi Hizmeti Microsoft’un önceden yazılı onayı olmadan kripto para madenciliği yapmak için kullanamaz.

Bitcoin BTC BTCUSDT Microsoft
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Microsoft, Bulut Kripto Madenciliğini Yasaklamada Diğerlerine Katılıyor

Şirket, kripto madenciliğine karşı yeni politikası hakkında çok az ayrıntı verdi. Müşteriler, yukarıda belirtildiği gibi güncellenmiş bir kullanım politikası, Değişikliklerin Özeti sayfası ve ortaklarına gönderilen bir belge aracılığıyla bilgilendirildi.

Microsoft, politikayı bulut ekosistemini “güvenli hale getirmek” için zorladı. Şirket, kripto madenciliğinin Çevrimiçi Hizmetlerini “bozabileceğini” veya “bozabileceğini” iddia ediyor. Ayrıca şirket, kripto kullanıcılarının “sıklıkla siber dolandırıcılık ve kötüye kullanma saldırılarıyla bağlantılı olabileceğine” inanıyor.

Hükümet yetkilileri ve düzenleyiciler, yeni oluşan sektörü gayri meşru olarak reddetmek ve faaliyetlerini suç olarak sınıflandırmak için sıklıkla bu argümanı kullanır. Ayrıca Microsoft, Google, Amazon, Digital Ocean ve OVH bulut hizmetlerinden kripto madenciliğini bir miktar yasakladı.

Şirket, politikasıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Bu değişikliği, müşterilerimizi daha fazla korumak ve Microsoft Bulut’taki hizmetlerin kesintiye uğraması veya bozulması riskini azaltmak için yaptık. Kripto madenciliği izni, güvenlik tespitleri için Test ve Araştırma amacıyla değerlendirilebilir.

Kripto Kışı Bulut Kripto Madenciliğini Etkiliyor

Microsoft’tan farklı olarak Google ve diğer teknoloji devleri bir süre önce bulut hizmetlerinden kripto madenciliğini yasakladı. Bu nedenle The Register, politikalarındaki değişikliğin dijital varlıklardaki aşağı yönlü eğilimle ilgili olduğunu tahmin ediyor.

2021’in sonlarından bu yana, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri değerlerinin %80’inden fazlasını kaybetti. Olumsuz gidişat madencilik sektörünü de etkiledi.

Bitcoin madencileri, faaliyetlerini sürdürmek için BTC arzlarının büyük bir bölümünü açık artırmaya çıkarmak zorunda kaldı. Bu nedenle raporda, “Microsoft, madencilerin bulut faturalarını ödemeyeceklerinden endişe duyabilir.”

Rapor, şirketin bulut hizmetleri olan Azure’un kapasite sıkıntısı yaşayabileceğini tahmin ediyor. Böylece şirket, kripto madenciliği sektörünü devre dışı bırakarak talebi azaltabilir.

RELATED ARTICLES

Most Popular