Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainMadenciler Vazgeçtikçe Bitcoin Hashrate Keskin Düşüşüne Devam Ediyor

Madenciler Vazgeçtikçe Bitcoin Hashrate Keskin Düşüşüne Devam Ediyor

Veriler, Bitcoin madenciliği hashrate’inin geçtiğimiz hafta madencilerin düşük gelir nedeniyle pes etmesiyle keskin düşüşünü sürdürdüğünü gösteriyor.

Bitcoin 7 Günlük Ortalama Maden Hash Oranı Son Zamanlarda Hızla Düştü

Arcane Research’ün en son haftalık raporuna göre, bir madenci kapitülasyonunun bu sefer fiyat üzerinde pek bir etkisi olmayabilir.

“Maden hash oranı”, Bitcoin ağına bağlı toplam bilgi işlem gücü miktarını ölçen bir göstergedir.

Bu metriğin değeri yükseldiğinde, madencilerin şu anda daha fazla makineyi çevrimiçi hale getirdiği anlamına gelir. Böyle bir eğilim, madencilerin uzun vadede kriptoda yükselişe geçtiğini gösteriyor.

Öte yandan, göstergenin değerindeki bir düşüş, madencilerin şu anda bazı teçhizatlarının bağlantısını kestiğini gösteriyor. Bu tür bir eğilim, madencilerin şu anda blok zincirini benim için çekici bulmadıkları anlamına geliyor.

Şimdi, son altı ayda Bitcoin madenciliği hashrate’indeki eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin Madenciliği Hash Oranı

The value of the metric seems to have been rapidly trending down in recent days | Source: Arcane Research's Ahead of the Curve - November 29

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin madenciliği hash oranı kısa bir süre önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak o zamandan beri, metrik düşüyor.

Düşüş trendinin ardındaki sebep, metriğin ATH seviyelerinin ağın yeni bir zirveye ulaşmada zorluk çekmesine yol açması ve bu da bireysel madencilerin gelirlerinin düşmesi anlamına geliyor.

Blok ödülleri sabitlendiğinden ve madenciler arasında paylaşıldığından, daha fazla madenci, dahil olan herkes için daha küçük bir pasta parçası anlamına gelir.

Gösterge bu dönemde değerinin yaklaşık %10’unu kaybettiği için, hashrate’deki düşüş özellikle geçen hafta hızlı oldu.

Madenciler şu anda olduğu gibi ağır bir stres altına girdiklerinde, Bitcoin rezervlerini satmaktan başka çareleri kalmıyor.

Aşağıdaki tablonun gösterdiği gibi, madenciler son zamanlarda cüzdanlarından çok sayıda madeni para transfer ettikleri için gerçekten de ağır satışlar yapıyorlar.

Bitcoin Madenci Kapitülasyonu

Looks like miners have been selling aggressively in the last couple of weeks | Source: Will Clemente on Twitter

Bu tür madenci kapitülasyonları, tarihsel olarak Bitcoin fiyatında büyük düşüşlere neden oldu. Böyle bir olayın önceki bir örneği, Kasım 2018’deki düşüş sırasındaydı.

Ancak rapor, bugün piyasa ortamının farklı olduğuna inanıyor ve bu nedenle madencilerin pes etmesinin bu sefer fiyat üzerinde önemli bir etkisinin olması pek olası değil.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %2 artışla 16.8 bin dolar civarında dalgalanıyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC has surged up | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Dmitry Demidko on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Arcane Research

RELATED ARTICLES

Most Popular