Cuma, Aralık 9, 2022
Ana SayfaBlockchainLightning Network, İlk Defa Liquid’i Geride Bıraktı

Lightning Network, İlk Defa Liquid’i Geride Bıraktı

Bitcoin her ne kadar devrimsel bir kripto para birimi olsa da, ölçeklenebilirlik kısmında pek kullanışlı bir para birimi değil. Öyle ki 10 dakikalık blok süreleri işlemlerin oldukça gecikmesine neden olmakta. Bu noktada Lightning Network gibi Layer-2 çözümleri öne çıkıyor. Öyle ki Lightning Network‘ün geliştiricisi olan Blockstream ekibi, Layer-2’nin net kapasitesinin son 12 ayda üç kattan fazla arttığını açıkladı.

Popüler Layer-2 C-Lightning, Adını Core Lightning Olarak Değiştirdi

Bitcoin Lightning Network, kullanıcıların ödeme kanalları oluşturmasına ve ana ağ üzerindeki baskıyı azaltmak için işlem verilerini kısmen zincir dışı işlemesine olanak tanıması açısından oldukça önemli bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan popüler kripto ödeme şirketleri Cash App, BitPay ve Robinhood da sistemlerine bu teknolojiyi entegre ediyor.

Ayrıca Lightning Labs yazılım geliştirme stüdyosu, kısa bir süre önce Bitcoin (BTC) ve Lightning’in üzerinde hızlı ve kaynak açısından verimli değer aktarımı sağlamak için tasarlanmış Taproot destekli Taro protokolünü de yayımladı.

Bu yeni geliştirilen Taro araçları, kullanıcıların stablecoin’ler dahil olmak üzere  Bitcoin üzerinde farklı varlıkları yayınlamasına ve taşımasına olanak tanıyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular