Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainKüba'da Kripto Madenciliği Elektrik Krizi Nedeniyle Acı Çekiyor

Küba’da Kripto Madenciliği Elektrik Krizi Nedeniyle Acı Çekiyor

Küba’da kripto para madenciliği, Karayip adasındaki elektrik krizi nedeniyle bir süredir kesintiye uğradı. Küba’nın birçok yerinde, Küba’daki madencilik teçhizatlarını sürdürülemez ve hatta bazı durumlarda imkansız hale getiren tekrarlanan elektrik kesintileri yaşandı.

Bu, birçok Kübalının kripto madenciliği ekipmanı ve grafik kartları satın almak için yatırdıkları binlerce doları kaybetmesine neden oldu. Sürekli elektrik kesintileri, madencilik donanımında sürekli kesintilere yol açarak operatörlerin potansiyel gelirlerini engelledi.

Bildirildiğine göre, Küba vatandaşları günde 10 saatten fazla süren elektrik kesintileri yaşıyor. Ayrıca, Ian Kasırgası gibi meteorolojik olaylar, ülkenin elektrik santrallerini optimalden daha az hale getirdi.

Küba Elektrik Şebekesi Kripto Madenciliği İçin Uygun Değil

Crypto, Küba’da kayda değer bir işlevsellik düzeyi sağladı. Ancak, elektrik kesintileri ülkedeki bu özel faaliyetin karlılığını baskılamıştır. Kripto madenciliği bir zamanlar Kübalılar tarafından akıllıca bir yatırım olarak görülüyordu, ancak Küba elektrik şebekesinin mevcut durumu vatandaşları sürekli olarak sorunu çözmenin yollarını aramaya itti.

Kendi madencilik teçhizatını kuran Raydel Gonzalez adında küçük bir kripto para madencisi, yerel haber sitesi CubaNet ile konuştu ve burada bir madencinin ülkede geçmesi gereken zorlukları ve zorlukları anlattı.

Gonzalez, “Diğerleri gibi ben de kripto para madenciliği ekipmanına ucuz olmayan çok para yatırdım” dedi. Kesintilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, Küba’da kripto para madenciliği sürdürülemez hale geldi.”

Bu teknedeki tek kişi Gonzalez değil. Eduardo Gomez gibi diğer madenciler santralleri satın almış ve bu hamlenin operasyonları devam ettireceğine inanmışlardı. Ayrıca, şebeke dışı güçle çalışan işletmelerin sürdürülebilir bir kaynak olması için sorunu daha da büyüten bir gaz kıtlığı yaşanmıştır. Eduardo Gomez, 5.000 $ değerinde bir yatırımdan gelir elde etmek için mücadele ettiğini belirtti.

İnternet de Elektriksel Dalgalanmalardan Etkileniyor

Kübalı madenciler, ülkelerindeki elektrik sorununu çözmek için başka alternatifler aramaya devam ediyor. Muazzam derecede zarar gören bir diğer önemli kaynak da internettir. İnternet, kripto madenciliği için hayati bir bileşen ve Küba’daki fabrikalar işlevsiz hale geldikçe elektrik kesintilerinden ve yakıt kıtlığından etkileniyor gibi görünüyor.

Ekipmanlarını çalışır durumda tutan madenciler, oynaklığın bir sonucu olarak ek sorunlarla karşılaştı. Madencilerin geçimini sağlamanın en riskli yollarından biri olan son çare, devlet işyerlerinde elektrik santralleri olduğu için ekipmanlarını şantiyelerine taşımaktır.

Bunun, daha ciddi yaptırım tehdidiyle birlikte işlerini ve madencilik donanımlarını kaybetmeleri gibi başka etkileri olabilir. Pek çok madenci, yatırımlarının en azından bir kısmını telafi etmek için madencilik teçhizatlarını maliyet fiyatının çok altında satıyor.

Genç Kübalı girişimciler, bu dijital varlıkları kazanmanın bir yolu olarak kripto madenciliğini benimsemişti. Bu, madencilere yurt dışında çevrimiçi satın alma ve hizmetler için ödeme ve havale gönderme gibi avantajlar sağlayacaktır.

RELATED ARTICLES

Most Popular