Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainKripto Varlıklar Finansal Ürünler Değildir: Avustralyalı Yöneticiler

Kripto Varlıklar Finansal Ürünler Değildir: Avustralyalı Yöneticiler

Kripto düzenlemesi, son zamanlarda farklı yargı alanlarında artan ilgi görüyor. Bazı ülkeler katı dijital varlık kontrolünü sürdürürken, bazıları bunların kullanımını tamamen yasakladı.

Şu anda, Avustralya’daki kripto düzenlemesi hararetli tartışmalardan geçiyor. Ülkenin üst düzey hükümet yetkililerinden bazıları kriptoyu finansal ürünler olarak sınıflandırmak isterken, bazı kripto yöneticileri bunu reddediyor.

Bakan Kriptoyu Finansal Ürünler Olarak Düzenlemeyi Bir Tartışma Olarak Gördü, Neden?

Bir Avustralya medyası, The Sydney Morning Herald (SMH), bildirildi ülkenin kripto düzenlemesini ele alması hakkında. SMH’ye göre, Avustralya Hazine Müsteşarı ve Mali Hizmet Bakanı Stephen Jones 22 Ocak 2023’te konuyla ilgili konuştu.

Bakan Jones konuşmasında, hükümetin bu yıl kripto düzenlemeleriyle ilgili bazı yasalar çıkarmayı planladığından bahsetti. Buna ek olarak, hükümetin düzenlenmesi gereken tüm kripto varlıklarını vurgulayan bir token haritalama alıştırması başlatmayı planladığını açıkladı.

Ayrıca Bakan Jones, FTX kripto borsasının çöküşünden ve sonrasından bahsetti ve kripto düzenlemesi ihtiyacını vurguladı. Bu nedenle hükümet, özellikle menkul kıymetler veya finansal ürünler olarak hareket eden bazı düzenlenmemiş kripto varlıklarına gözünü dikti.

Jones, finansal ürünler olarak sınıflandırıldıkları için amacın kripto varlıklar için farklı bir düzenleyici rejim kurmak olmadığını kaydetti. Bu nedenle ona göre kripto varlıklar finansal ürünler gibi çalışıyorsa öyle değerlendirilmelidir.

Bakan, birkaç tokenin spekülatif varlık ve yatırım işlevi gördüğünü savundu. SMH’den gelen rapor, diğer tarafların kripto varlıkların ülkede menkul kıymet olarak düzenlenmesini desteklediğini gösteriyor. Bunlar arasında Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC) ve Avustralya’nın en iyi bankalarından biri olan Commonwealth Bank bulunmaktadır.

Kripto Yöneticileri, Dijital Varlıklar İçin Geniş Bir Yaklaşım Düzenlemesini Reddetti

Avustralyalı kripto yöneticileri ve bazı piyasa katılımcıları, kripto varlıklarının menkul kıymetler olarak düzenlenmesine karşı çıktı.

Bir kripto sektörü grubu olan Blockchain Australia, çürütülmüş Geçen yıl Federal Hazine ile konuşurken yaklaşım. Kripto varlıklarını finansal ürünler olarak ele almanın sektördeki yatırımları ve yenilikleri olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Ayrıca, hareket, kripto endüstrisi ile ilgili büyük bir iş kaybına neden olacak.

Avustralyalı bir kripto girişimcisi olan Fred Schebesta, Eylül 2022’de hükümetin token haritalama planına tepki gösterdi. Avustralyalı bir karşılaştırma sitesi olan Finder’ın kurucu ortağı Schebesta, bu sürecin olumlu sonuçlar doğurabileceğini kaydetti. Ancak süreci aceleye getirmenin ülke ekonomisine zarar verebileceğini bildirdi.

Schebesta’ya göre, Avustralya kripto endüstrisi hala gelişmemiş durumda ve büyümesi için daha fazla desteğe ihtiyacı olacak. Bu nedenle, diğer büyük pazarlardan öğrenmeli ve düzenleyici yaklaşımlarını kopyalamalıdır.

Kripto
Kripto para piyasası 1 trilyon doları aştı | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Ayrıca, kripto piyasası katılımcıları, kripto varlıklarına geniş kapsamlı bir yaklaşımın kullanılmasına karşı çıkıyor. Piper Alderman’ın dijital varlık avukatı ve ortağı Michael Bacina’ya göre, böylesine geniş bir sınıflandırma, kriptoyla ilgili birçok işletmeyi denizaşırı ülkelere gönderecek ve ülkede daha fazla risk oluşturacak.

Pixabay/PattyJansen’den Öne Çıkan Resim, Tradingview’den Grafikler

RELATED ARTICLES

Most Popular