Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainKripto Saldırı Altında Değil, SEC Başkanı "Boğulma Noktası" Operasyonunu Reddetti

Kripto Saldırı Altında Değil, SEC Başkanı “Boğulma Noktası” Operasyonunu Reddetti

ABD makamları kripto endüstrisine baskı yapıyor ve yeni ortaya çıkan sektöre karşı daha katı düzenlemeler getirmeye hazır görünüyor. Birçoğu, şu anda gerçekleşmekte olan şeyi tahmin etti ve korktu. Sektördeki son iflas başvuruları ve kargaşa bu tepkiyi tetikledi.

bir röportaj CNBC’nin Squawk Box ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kriptoya karşı devam eden bir baskı girişimini yalanladı. Komisyon dün kripto borsası Kraken ile 30 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı.

SEC bu ürünü bir menkul kıymetin “yasadışı” satışı olarak değerlendirdiğinden, şirket pay hizmeti teklifini sonlandırdı. Bu anlaşma, Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişmekte olan endüstri için daha sıkı düzenlemelere işaret eden birçok olaydan sadece biri.

Bitcoin Kripto BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Kriptonun Düzenlenme Süresi Tükeniyor mu?

Bu algıya değinen Gensler, SEC’in piyasa katılımcılarıyla konuşmak da dahil olmak üzere “mevcut tüm araçları” kullanarak onlardan düzenlemelere uymalarını istediğini belirtti. SEC Başkanı, düzenleyiciye kayıt yaptırarak çok sayıda tokenin gözetimi altına alınması gerektiğini vurguladı.

Gensler, belirli ticaret yerlerinden “Kumarhaneler” olarak bahsetti ve yeni oluşan endüstrinin “çatışmalarla dolu” bir iş modeli tarafından desteklenen “Vahşi Vahşi Batı” olarak faaliyet gösterdiği görüşünü yineledi. SEC Başkanı, düzenleyicinin gelişmekte olan endüstriye yaklaşmaya ve onunla ilişki kurmaya çalıştığına inanıyor.

Bu anlamda Gensler, kripto şirketlerini tüketicileri koruyan “zaman içinde test edilmiş” düzenlemeleri benimsemeye çağırdı. SEC Başkanı şunları söyledi:

İleriye giden yol iyi tırıslıdır; Her gün takip ettiğiniz büyük şirketler, Apple veya diğer teknoloji şirketleri veya otomobil endüstrisi (…) nasıl uyumlu olunacağını biliyorlar. Düzgün ve iyi niyetle kayıt yaptıran ve uygun açıklamaları yapan on binlerce tescil ettirene sahibiz. Bu grubun (kripto) bunu yapma zamanı geldi; pist çok kısalıyor (…).

Ayrıca SEC Başkanı, son kararlarının, yaptırım yoluyla ve kurallara dayalı düzenlemeye yaklaşımlarının “yeni bir şey olmadığını” iddia ediyor. Gensler, SEC’in Kraken ve diğerleri gibi şirketlere karşı bu program kapsamında faaliyet göstermeye devam etmekte tereddüt etmeyeceğini iddia ediyor.

Kripto Şirketleri Düzenleyicilerin Saldırılarıyla Karşı Karşıya

Castle Island Ventures’ın kurucusu Nic Carter, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto düzenlemelerinin mevcut durumu hakkında farklı bir görüş paylaştı. Carter, Joe Biden yönetiminin yeni oluşan endüstride “Boğulma Noktası Operasyonu” uyguladığına inanıyor.

Bu operasyonun, belirli sektörleri ABD bankacılık sektöründen izole etmek için Barack Obama yönetimi altında oluşturulduğu iddia ediliyor. Carter, bu anlamda, ABD düzenleyicilerinin “kripto endüstrisine karşı sofistike ve yaygın bir baskı düzenlemek için bankacılık sektörünü kullandığını” iddia ediyor:

(…) kripto müşterilerinden mevduat alan, stablecoin ihraç eden, kripto gözetimi yapan veya kriptoyu anapara olarak tutmaya çalışan bankalar, son haftalarda düzenleyicilerin saldırısından başka bir şeyle karşılaşmadı.

Carter, kripto borsası FTX’in çöküşünün bu operasyonu tetiklediğini savunuyor. Bu şirketin başarısızlığı, ABD hükümetine yeni oluşan endüstriye karşı “gümüş kurşun” verdi.

“Boğulma Noktası” ABD’de endüstriyi değil, ülkeyi yüksek oranda benimsenen teknoloji ve ürünlerden izole ederek ters etki yaratabilir. Böylece müşteriler, Gensler’in söz verdiği gibi onları korumak yerine başka bir FTX benzeri fiyaskoya karşı savunmasız hale getirebilecek diğer yetki alanlarında teşhir elde ediyor. Carter şunları yazdı:

Banka düzenleyicileri baskı kampanyalarına devam ederse, yalnızca kripto endüstrisinin kontrolünü kaybetme riskini almakla kalmaz, aynı zamanda ironik bir şekilde, faaliyeti daha az karmaşık yargı bölgelerine iterek, ortaya çıkabilecek gerçek riskleri daha az yönetebilir hale getirerek riski artırır.

RELATED ARTICLES

Most Popular