Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainKripto Kış Kayıpları Devam Ediyor: Kraken 1.000'den Fazla Çalışanı İşten Çıkaracak

Kripto Kış Kayıpları Devam Ediyor: Kraken 1.000’den Fazla Çalışanı İşten Çıkaracak

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük üçüncü borsası olan Kraken, mevcut piyasa koşullarıyla başa çıkmak için iş gücünü %30 oranında azaltacağını duyurdu. Özellikle, San Francisco merkezli şirket, personelini 1.100 çalışan azalttı.

Kripto piyasası zaten uzun süren bir kışla karşı karşıyayken, FTX fiyaskosu, Bitcoin fiyatını iki yılın en düşük seviyesine çekerek yangını körükledi. Kripto borsasının düşüşü, küresel yetkililerin düzenlemeleri sıkılaştırmasına ve çeşitli platformlarda incelemeler başlatmasına yol açsa da, düşük kripto fiyatları da kripto para şirketlerini ayı piyasasında hayatta kalabilmek için personelini işten çıkarmaya itti.

Kraken’in kurucu ortağı ve CEO’su Jesse Powell, bir blog gönderisinde platformun, kullanıcılarına sorunsuz bir deneyim sunmak için önceki boğa piyasasında işgücünü üç katına çıkardığını açıkladı. Ancak ne yazık ki piyasadaki gerileme, şirketi personel sayısını 12 ay önceki konumuna geri getirmeye itti.

CEO ekledi;

Bu yılın başından bu yana, makroekonomik ve jeopolitik faktörler finansal piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor. Bu, önemli ölçüde daha düşük işlem hacimleri ve daha az müşteri kaydı ile sonuçlandı. İşe alma çabalarını yavaşlatarak ve büyük pazarlama taahhütlerinden kaçınarak yanıt verdik. Ne yazık ki, finansal piyasalar üzerindeki olumsuz etkiler devam etti ve maliyetleri talebe uygun hale getirmek için tercih edilen seçenekleri tükettik.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı şu anda 17.000 doların üzerinde seyrediyor. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

Kraken İşini Uzun Vadede Sürdürmek İçin İşgücünü Kesiyor

Düşen kripto fiyatları ve ABD Merkez Bankası’nın düzenlemeleri sıkılaştırma hamlesi, büyük kripto şirketlerinin iflas başvurusunda bulunduğu bir zamanda küresel yatırımcıları riskli varlıklardan kurtarmaya yöneltti. Benzer şekilde, Kraken’deki işlem hacmini ve yeni kayıt sayısını düşürdü. Borsa, çalışan sayısını azaltmaya karar vermeden önce işe alımları sınırladı ve ayı piyasasıyla mücadele etmek için büyük pazarlama taahhütlerini atladı.

Kraken birkaç ay önce platformun, kripto öncelikli kültürü için deneyimli işgücüne sahip olması için ayı piyasasında 500 yeni çalışanı işe almayı planladığını iddia etti. Diğer şirketler o dönemde bir yandan da kadrolarını kesiyordu. Ama görünüşe göre, olaylar değiştikçe işler değişiyor.

Kraken o sırada şunları kaydetti;

İşe alma planımızı değiştirmedik ve herhangi bir işten çıkarma niyetinde değiliz. Yılın geri kalanında doldurmamız gereken 500’den fazla rolümüz var ve ayı piyasalarının, misyonumuza gerçekten inananlardan abartılı reklam peşinde koşan adayları ayıklamada harika olduğuna inanıyoruz.

Kraken, platformun işi uzun vadede fiilen sürdürebilmesi için geriye kalan tek seçeneğin bu olduğunu ekledi. Ayrıca, “müşterilerimiz için en fazla değeri katan seçkin alanlarda birinci sınıf ürün ve hizmetler” oluşturabilecektir.

Kraken’in işten çıkarmaları, ayı piyasası nedeniyle bu ay personelini işten çıkaran diğer kripto şirketleriyle aynı zamana denk geliyor. Bunlar arasında 60 pozisyonu azaltan Coinbase ve 600 ekip üyesiyle yolları ayıran Unchained Capital yer alıyor.

Featured image from Pixabay and chart from TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular