Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainKripto Fırtınasında Gezinmek: Wintermute Batan Bir Gemiyi Yönetmekle Suçlanıyor

Kripto Fırtınasında Gezinmek: Wintermute Batan Bir Gemiyi Yönetmekle Suçlanıyor

Bir kripto para ticaret şirketi olan Wintermute, Eylül 2022’de 160 milyon dolarlık devasa bir saldırıya uğradığında manşetlere girdi. Ancak şirket, muhtemelen bazı firmaları yok edecek bir hack’in ardından faaliyetlerine devam etti. Üç ay sonra, arkalarındaki hack ile Wintermute tekrar yoluna girmiş gibi görünüyor. Ancak, herkes şirketin tamamen ormandan çıktığına inanmıyor.

Wintermute “Çöp Kutusu Ateşi”

şimdi silinmiş twitter dizisi Wintermute kripto ticaret firmasını “çöplük yangını” olmakla suçladı. Şirketin mevcut ve eski çalışanlarının yanı sıra müşterilerinden de bilgi sahibi olduğunu iddia eden ileti dizisi, çalışanların, özellikle geliştirici ekibin, şirketin liderliğinden ve uygulamalarından memnun olmadığını iddia ediyor.

Wintermute

Source | Twitter

Birincisi, şirketin tik başına 50.000-100.000 ABD Doları arasında para kaybettiğini ve “büyük bir ekonomik olay meydana geldiğinde sistemlerin tam anlamıyla kapatılması gerektiğini çünkü kimse para kaybetmeden nasıl ticaret yapılacağını bilmediğini” iddia ediyor. Ek olarak, iş parçacığı, şirket tarafından 2021 için 1,05 milyar dolar olarak bildirilen Net Ticaret Gelirinin (NTI) aslında 850 milyon dolar olduğunu belirtiyor. 2021’in ilk 9 ayı için bildirilen 225 milyon dolarlık rakam aslında 100 milyon dolara yakın.

İlgili Okuma: Coinbase’in 2023 Kripto Piyasası Görünümü Burada, Ama Cardano Nerede?

Diğer iddialar, çalışanların endişe verici bir oranda şirketten ayrıldığı yönünde. Görünüşe göre deneyimli personel, şirkete katıldıktan bir ay sonra şirketten ayrılıyordu. Ancak Twitter dizisindeki belki de en etkili iddia, çalışan ikramiyelerinin adil bir şekilde dağıtılmamasıydı.

Yönetim ve CEO daha büyük bir pay alırken, sözleşmelerinde çalışanlar için listelenen ikramiyelerin (%30) yalnızca küçük bir kısmının (%30) ödendiğini iddia ediyorlar.

Wintermute 2

Source | Twitter

Şirketin başı belada mı?

Wintermute gelirindeki keskin düşüş, şirketin sağlığıyla ilgili spekülasyonları ateşleyen faktörlerden biri oldu. 2022’nin ilk üç çeyreğinde yüzde 78’in üzerine düşmüştü ki bu da herkesi şaşırtmaya yetmişti. Ancak yakın tarihli bir Forbes raporuna göre şirket bu konuda çok endişeli değil.

Şu anda yaklaşık 95 kişiyi istihdam eden şirketin 720 milyon dolarlık varlığa, 400 milyon dolarlık öz sermayeye ve 50 milyon dolarlık risk sermayesi yatırımına sahip olduğunu söylüyor. Şirket, 400 milyon $’lık öz sermayesinin 350 milyon $’ının USDC stablecoin’lerinde olduğunu ve borç-özsermaye oranının yalnızca 0,8 olduğunu iddia ediyor.

Wintermute CEO’su Evgeny Gaevoy, her zamankinden daha çok çalıştıklarını ve şirketin bir sonraki boğaya hazırlandığını söylüyor. CEO, “Şu anda en iyi şekilde yararlanmayı umursamıyoruz çünkü boğa piyasalarının yalnızca küçük bir kısmı gelebilir” diye ekliyor CEO.

Geleceğe gelince, Gaevoy, FTX’in bıraktığı boşluğu doldurmak için bir finansal türev borsası başlatmayı düşündüğünü söylüyor. Wintermute, merkezi borsalardaki varlıklarını Binance, Kraken ve Coinbase’e taşıdığını gören Sam Bankman-Fried borsası çöktüğünde 59 milyon dolar kaybetmişti.

Ağustos 2022’de Tron DAO, Wintermute’u TRON DAO Rezervinin beyaz listeye alınmış kurumu olarak atadı; FTX bağlantılı Alameda Research’e de çöküşünden önce verilen bir rol.

TradingView.com'dan toplam kripto piyasa değeri tablosu

Total crypto market at $762 billion following FTX collapse | Source: Crypto Total Market Cap on  TradingView.com
CryptoSlate’ten öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular