Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainKONUŞAN KAFALAR: Sektör Liderleri FTX Çöküşü Hakkında Ne Düşünüyor?

KONUŞAN KAFALAR: Sektör Liderleri FTX Çöküşü Hakkında Ne Düşünüyor?

İster inanın ister inanmayın, FTX’in çöküşü sadece iki hafta önceydi. Bitcoinist olarak olayı akla gelebilecek her açıdan ele aldık, ancak bir şeyler eksikti. Kripto hikayesinin kahramanları felaket hakkında ne düşünüyor? Yaşananların ışığında sektörü nasıl görüyorlar? Gümüş bir astar mı buluyorlar yoksa kıyamet ve karamsarlığa mı meyilliler? Bunlar, kripto dünyasında ciddi anlamda ilginç zamanlar ve endüstrinin kaptanlarının söyleyecek çok şeyi ve söyleyecek çok az yeri var.

Bitcoinist’in devreye girdiği yer burasıdır.

Siz de bu bölümde yer almak istiyorsanız ana ofislerimizle iletişime geçin.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan alıntılara geçelim.

Alexander Tkachenko, Kurucu Of VNX

“FTX’in tetiklediği olaylar, tüm sektöre ciddi bir darbe oldu ve birçok oyuncu üzerinde domino etkisi yarattı. Gelişmekte olan blockchain tabanlı finansal ekosistemin ve kripto endüstrisinin, fırsatların yanı sıra ciddi riskler de taşıdığını açıkça gösterdi.

FTX iflasının sektöre LUNA’nın çöküşünden çok daha fazla zarar vereceğini düşünüyorum. Stablecoin algoritmik modeli kendi başına bir deney olsa ve sorunlar en azından tolere edilebilir olsa da, FTX söz konusu olduğunda, hiçbir sorun önceden söylenemez. Ayrıca, FTX aynı zamanda kurumsal müşterilere hizmet veren en büyük borsaydı ve gelişiyle son yıllardaki boğa koşusu ilişkilendirildi. Ve böylece kırılgan güven artık baltalanmıştır.

Finans sektörünü dönüştürmek ve kapsayıcı hale getirmek için blockchain teknolojisinin ve merkezi olmayan finansın potansiyeline gerçekten inanıyorum. Bence endüstri artık ya merkezi, iyi düzenlenmiş borsalar etrafında ya da tersine merkezi olmayan, ancak şeffaf çözümler etrafında konsolide olacak.”

FTTUSD fiyat tablosu - TradingView

FTT price chart on Bitfinex | Source: FTT/USD on TradingView.com

CEO’su Gregory Pepin Io.FINNETFTX Çöküşü Üzerine

“Sam Bankman-Fried’in FTX’inin düşüşü ile Büyük Mali Krizi ateşleyen “Lehman Brothers” çöküşü arasındaki benzerlikler medya tarafından defalarca ifşa edildi. Ve 2008’de olduğu gibi bazı fırsatlar da görebiliriz.

FTX’in başarısızlığı, hâlâ oynayacak bir rolü olan merkezi finansal operatörlerin algısı ve güveni üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Ayrıca, çöküşün sektördeki kilit şirketler ve aktörler üzerinde derin bir etkisi olacak ve önümüzdeki 3 ila 6 ay, FTX’in kargaşasının büyüklüğünü anlamanın anahtarı olacak. Bu olumsuz olaylardan sonra, kriptonun kitlesel olarak benimsenmesi, mantıksal olarak güven eksikliği nedeniyle engellenecektir.

Bununla birlikte, 2008’de ekonomi patladığında kimse bunun sermaye piyasasının sonu olduğunu, şeffaflığı ve düzenlemeyi geliştirmek için bir fırsat olduğunu düşünmedi. Benzer şekilde, kripto endüstrisi daha şeffaf olmaya ve mülkiyeti ve akıllı düzenlemeyi artırmaya zorlanacak. Kripto meraklıları ve yatırımcılar şimdiden blockchain’in temel ilkesine geri dönme ihtiyacı hissediyorlar: küçük bir aktörler grubu yerine teknolojinin kendisine olan güvenin yerini almak: “İnsana değil koda güven.”

Adam Carver, CEO ve Kurucu Ortak Bitgreen’in

“Tanrıya şükür, biz küçücük bir sektörken ve hala bel kemiğimizi bulurken sektör kötü oyuncuları temizliyor! FTX’in çöküşü aslında tam zamanında olabilir ve çöküşü, kanun koyucuların dijital varlıklar için daha net düzenleyici yapılar kurmaları ve düzenleyici makamlarına dijital varlıklarla ilgili açık yetkiler sağlamaları için bir katalizör görevi görebilir. Bunun, beş yıl sonra emeklilik ve sigorta hesaplarından on trilyonlarca dolarlık bir piyasa değeriyle gerçekleştiğini hayal edin. Hasar yıkıcı olurdu! Büyüyen bir endüstride ne kadar ürkütücü olsa da, bugünün suçluları geleceğin kurbanlık kuzularıdır.”

Paolo Ardoino, CTO Tether içinFTX Çöküşü Üzerine

“Geçen hafta, Bitcoin ile diğer her şey arasında büyük bir fark olduğunu gösterdi. Kendisini iflas etmek için bu tokenleri yönettikleri noktaya kadar bazı tartışmalı yaklaşımlarla kendisini altcoinlere adamış bir borsa gördük. Üzücü, üzücü hikaye şu ki, birçok insanın bu borsada ve bu borsada bitcoinleri vardı ve o borsada Bitcoinleri olduğunu düşündüler, ancak şimdi başka Bitcoinleri olmadığını anladılar.

Bitcoinlerinizi özel cüzdanınızda tutmanın (önemini) gösteriyor, değil mi? Yani, henüz herkes bunu yapamaz, değil mi? Çünkü hiç kimse rahat olmadığı ve herkes kendi Bitcoin’lerini özel olarak saklamak konusunda rahat olmadığı için bazı kullanıcı deneyimi zorlukları var, ancak bence olan şey, şirketlerin yardımcı olabilecek uygulamalar oluşturma konusunda araştırma yapmasını giderek daha fazla hale getiriyor. Bitcoin’lerin öz gözetimi.

Ve yine dediğim gibi, (FTX çöküşü) daha güvenilir, daha güvenli, sansürsüz para ağı olarak Bitcoin ve diğerleri arasındaki farkı da gösterdi. Sektör, başkalarının parasını ödünç veremeyeceğinizi bildiğinizi öğrenecek. Bir şeyler satın almak için başkalarının parasını kullanamazsınız. Ve benzeri. Burada olanlar bir hata değildi, hacklenmediler. Müşteri varlıklarını riske atmak için çeşitli kararlar aldılar.”

Bu alıntı NewsBTC’den alınmıştır. Paolo Ardoino ile özel röportaj.

Bu FTX çöküş dramasının sayfasını bir melodiyle geçelim Allah aşkına.

Talking Heads – “Yer Burası Olmalı”

Bu, grubun 1983 tarihli “Speaking In Tongues” albümünden.

Featured Image: TALKING HEADS logo | Charts by TradingView
RELATED ARTICLES

Most Popular