Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainKanada'daki Kripto Platformları İçin Daha Sıkı Güvenlik Düzenlemeleri

Kanada’daki Kripto Platformları İçin Daha Sıkı Güvenlik Düzenlemeleri

Kanadalı düzenleyiciler, tüm kripto ticaret platformları için koordineli bir gözetim rejimi uygulanmasını tavsiye ettiler. Kayıt olmak isteyen kripto platformlarının, resmi düzenleyici gözetim altına girmeden önce yatırımcı korumalarına uyma taahhüdü imzalaması gerekecek.

Bu hamle, küresel kripto para platformu FTX’in muazzam düşüşünü takip ediyor. Bu, Kanada bölgesindeki menkul kıymetler düzenleyicileri için bir şemsiye organ olan Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) tarafından belirlenen yeni yönergeler arasındadır.

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticilerine göre, kripto gözetimi güçlendirildi. CSA dedi ki:

Kripto pazarındaki son olayların ardından CSA, Kanada’da faaliyet gösteren platformlar için mevcut gereksinimleri genişleterek kripto ticaret platformlarının gözetim yaklaşımını güçlendiriyor.

CSA, Kanada’daki 10 farklı ilden ve üç bölgeden menkul kıymetler düzenleyicilerinden oluşan bir organdır. Şu andan itibaren CSA, şu anda ülke içinde faaliyet gösteren kripto platformları için mevcut gereksinimleri genişletmeyi hedefliyor.

Sadece ülke içindeki düzenleyici kontrol sıkılaştırılmayacak, aynı zamanda ülke dışında bulunan ancak Kanada vatandaşlarının erişimine açık olan firmalar da dahil olmak üzere lisanslama da sıkılaştırılacak.

Kripto Platformları İçin ‘Taahhüt’

CSA tarafından belirlendiği şekliyle ön kayıt “taahhüdü”, Kanadalı müşterinin varlıklarının uygun bir emanetçide tutulacağına dair bir taahhüdü içermelidir, ayrıca bu varlıklar platformun özel işinden ayrı tutulmalıdır. Bu platformların özellikle Kanadalı müşteriler için marj veya kaldıraç sunmasına izin verilmeyecektir.

Ön kayıt taahhüdünün asıl düzenleyici tarafından belirlenecek süre içinde teklif edilmemesi veya platformun Kanada’daki tüm faaliyetlerini kapatmamış olması durumunda, “platformun menkul kıymetler yasasına uygun hale getirilmesi için geçerli tüm düzenleyici seçenekler, CSA tarafından belirtildiği gibi, yaptırım eylemi de dahil olmak üzere dikkate alınacaktır.

Kripto Üzerindeki Denetimi Sıkılaştırmaya Yönelik Ön Planlar Daha Önce Duyuruldu

CSA, Kanada’ya dağılmış bir dizi bölgesel bekçi köpeği arasında düzenlemeyi uyumlu hale getirmek ve koordine etmek için kuruldu. Ağustos 2022’nin ortalarında Kanada’daki kripto operatörlerinin gözetimini iyileştirmeye çalışan bazı ön planları açıklamıştı.
Kripto Platformları

Bitcoin was priced at $17,500 on the one-day chart | Source: BTCUSD on TradingView
Bu, Kasım ayında FTX’in çöküşünden hemen önce oldu. Bu duyuruda CSA, Kanada’daki kayıtlı olmayan kripto platformlarının, başvuru onaylanma yolundayken bir ön kayıt taahhüdünden (PRU) geçmesini umduğunu belirtti.İlgili Okuma: İngiltere’nin Kripto Endüstrisi, Yeni Düzenleme Planından Sonra Daha Sıkı İnceleme Altında

CSA ayrıca şunları belirtti:

Kanadalı yatırımcılardan kripto paraya yatırım yapmadan önce dikkatli olmaları ve kayıtlı bir yatırım danışmanından tavsiye almayı düşünmeleri isteniyor.

Watchdog ayrıca, yasaklanmış olan stablecoin’leri “menkul kıymetler ve/veya türevler” olarak değerlendirdiğini belirtti. Kanadalı tacirlerin, kayıtlı veya önceden kayıtlı platformlarda bu tür kripto varlıkların ticaretini yapmasına ve hatta bu tür kripto varlıklarına maruz kalmasına izin verilmeyecektir.

RELATED ARTICLES

Most Popular