Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainİşte Bir Reg M'nin Genesis, DCG ve Bitcoin İçin Gerektirdikleri

İşte Bir Reg M’nin Genesis, DCG ve Bitcoin İçin Gerektirdikleri

Genesis Trading’in borç verme kolu geçen hafta hizmetlerini kapattıktan sonra, söylenti değirmeni Digital Currency Group’un (DCG) olası bir iflası hakkında vızıldamaya başladı. Özellikle Grayscale ve onun Bitcoin Trust’ı (GBTC) ile Ethereum Trust’ın (ETHE) iflasa yakalanabileceğine dair söylentiler çok sıcak.

Kripto topluluğu şu anda Genesis ve DCG’den gelen iyi haberleri büyük bir hevesle bekliyor. Dün öğleden sonra geç saatlerde (ABD Doğu Kıyısı) ortaya çıktığı gibi, Genesis hafta sonunu başarısız bağış toplama çabalarıyla geçirdi.

Bloomberg, Genesis’in FTX sonrası bağış toplama duraksadığı için olası iflas uyarısında bulunduğunu bildirdi. Genesis’in bir temsilcisi, “Yakında iflas başvurusunda bulunma planımız yok” dedi.

E-postayla gönderilen bir açıklamada Genesis, amaçlarının “mevcut durumu herhangi bir iflas başvurusuna ihtiyaç duymadan rızaya dayalı olarak çözmek” olduğunu açıkladı. Genesis, alacaklılarla yapıcı görüşmeler yapmaya devam ediyor.”

Kısa bir süre sonra WSJ, Genesis’in kredi defteri için teklif vermek üzere kripto borsası Binance ve Apollo Global Management ile görüştüğünü bildirdi. Ancak Binance, Genesis’in bazı alım satımlarının çıkar çatışmasına yol açabileceğinden korkarak çoktan reddetti.

Ayrıca, gazeteci Frank Chaparro öğrendi Genesis’in hedefini 1 milyar dolardan 500 milyon dolara düşürdüğü anonim bir kaynaktan.

Genesis İçin Masada Hangi Seçenekler Var?

Bitcoinist’in dün bildirdiği gibi, DCG makul bir şekilde Genesis’i kurtarmak için devreye girmek zorunda kalabilir. Bunu yapmak için DCG’nin likit varlıklarının ve girişim yatırımlarının büyük bir bölümünü satması gerekecek.

Bununla birlikte, DCG’nin kötü borç aldığına ve bunu GBTC satın almak için kullandığına dair söylentiler dolaşıyor. Cinneamhain Ventures’tan Adam Cochran’ın açıkladığı gibi, bu, Genesis durumunu çok daha kötü hale getirecektir.

Şu anda söylenti değirmeninde yoğun bir şekilde tartışılan bir seçenek, Grayscale’in tröstleri için bir Reg M’dir. Bu çözümün en büyük savunucularından biri de Messari’nin kurucusu Ryan Selkis.

Reg M, GBTC ve ETHE sahiplerinin bunları 1: 1 oranında temel varlıklar için kullanmalarına izin verir. Dolayısıyla, GBTC’de yaklaşık %40’lık bir mevcut indirimle, yatırımcılar 60 sent GBTC karşılığında 1 $ BTC alacaklardı. DCG ve Genesis daha sonra bu parayı borç verenlere ödeme yapmak ve iflastan kaçınmak için kullanabilir.

Bu seçenekle ilgili patlayıcı olan şey, DCG’nin Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) en büyük sahibi olmasıdır. Diğer sahipler GBTC’lerini geri alabilir ancak satmak zorunda değildir. Bununla birlikte, spot fiyata yapılan büyük indirim, muazzam bir arbitraj fırsatı sunuyor.

Bu nedenle, dün Grayscale’in indirimin -%50’den -%43’e düşmesinin ardından daha fazla GBTC satın almış olabileceğine dair söylentiler ortaya çıktı. Bunun doğru olup olmadığı görülmeye devam ediyor. Geri ödemelerin birkaç hafta boyunca gerçekleşmeyebileceğini de not etmek önemlidir.

Bununla birlikte, Reflexivity Research’ün kurucu ortağı Will Clemente uyardı GBTC’ye sahip olan birçok kişi, uyumluluk amacıyla BTC noktasına erişemedikleri için bunu yapıyor. Bu insanlar, Reg M dağıtımı üzerine BTC tutmayacaklar.”

Öte yandan Ryan Selkis, “bu [the Bitcoins] SEC ayni itfaları onaylarsa piyasaya vurmaz.” Selkis, Twitter üzerinden “nispeten küçük bir rakam. 10 milyar dolar 5 milyar dolar satılırsa, spot piyasanın %5-10’luk geçici bir isabeti olabilir. Ancak daha hızlı geri dönün ve yapısal bir kara bulutu ortadan kaldırın.

Bunu göz önünde bulundurarak, Selkis dürtüler DCG CEO’su Barry Silbert “doğru olanı yapmak” için SEC’e yaklaşın ve koşullar göz önüne alındığında Reg M’den yardım isteyin:

ETF gerçekleşmiyor. Tröst sponsoru ve AP, yatırımcılar tarafından doğru yapılmalıdır.

Coinbase’in emanetçi olduğu göz önüne alındığında ayni itfaların uygulanması önemsiz olacaktır ve SEC, yatırımcılara verilen aşırı zarar ve GBTC’nin zehirli teminat olarak neden olmaya devam ettiği bulaşma göz önüne alındığında talebe sempati duyacaktır.

Doğru şeyi yapmak!

Son günlerde çıkan söylentilerin ana kaynaklarından biri de ArchPublic’in kurucu ortağı Andrew Parish oldu. Şu anda Çarşamba’nın Genesis için bir “ölü bırakma” tarihine gelebileceğini iddia ediyor. Ancak onu bu iddiaya hangi kaynakların yönlendirdiği bilinmiyor.

Bitcoin, GBTC’yi etkilediğine dair söylentiler nedeniyle artan satış baskısı altında hala acı çekiyor. Basın zamanında, BTC dünkü yeni ayı piyasasının en düşük seviyesi olan 15.478$’a yakındı.

BTC USD 2022-11-22
Bitcoin 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular