Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainİran, Kripto Madencilerinin Elektriğini Tekrardan Kesti

İran, Kripto Madencilerinin Elektriğini Tekrardan Kesti

İran Enerji Bakanlığı, ülkedeki yetkili kripto madenciliği birimleri tarafından sağlanan elektrik arzını kesmeye karar verdi. Yapılan açıklamalara göre kesintinin önümüzdeki Çarşamba günü yapılması planlanıyor. Ülkede izinsiz madenlerde elektriğe erişimin durdurulması için de önlemler alınmış durumda.

Yetkili kripto para birimi madenciliği birimlerine verilen elektrik, bir sonraki İran takvim ayı olan Tir’in (22 Haziran Çarşamba) başından yasağın sonuna kadar askıya alınacak.

Ülkede elektrik tasarrufuna gidiliyor

İran hükümeti, bu yıl Ocak ayında kripto para üretimi için 1.000 lisans verdiğini duyurdu. Halihazırda 118 ruhsatlı madencilik şirketinin elektriği kullandığı biliniyor. Ülkede geçen hafta toplamda 62.500 megavat (MW) elektrik tüketildi. Elektrik tüketiminin 63.000 MW’ı geçmesi bekleniyor ve bu da ülkeye arzı sınırlayacak.

İran hükümeti, ülkenin enerji arzını korumak için geçen yıl kripto para madenciliğini de yasakladı. O dönemde kaçak madenler tarafından yaklaşık 600 megavat elektrik tüketildiği kaydedilmişti. Yasak, bu yıl Mart ayının başına kadar geçerliydi ve o tarihten itibaren madenciler üretime devam edebildi. Ülkede yerli sektör için 209 megawatt’a kadar enerji sağlanacağı tahmin ediliyor.

Yasadışı madenciliği durdurmak için adımlar

İran uzun süredir kaçak madencilikle savaşmaya devam ediyor. 2019’da hükümet, İran’da kripto para birimlerinin işletilmesini onayladı. 2020’nin başında, ülkenin güç kaynağını kullanması için yaklaşık 1.000 şirkete izin edildi. Bu da, ülkedeki madencilik faaliyetlerinde artışa yol açtı. Bununla birlikte, bazı yasadışı madenler, coin üretmek için yerel kaynakları kullanmaya devam ediyor.

2021’de İranlı bakan, yetkisiz madencileri eylemlerinin bir sonucu olarak ülkenin elektrik arzına zarar vermeleri nedeniyle ağır para cezaları ödemeleri konusunda da uyardı. Kripto para madenciliği, halihazırda kuraklık ve yağış eksikliği gibi iklim sorunlarından mustarip olan İran’ın enerji endüstrisi ve kaynaklarının sorunlarına yenilerini eklemiş durumda.

RELATED ARTICLES

Most Popular