Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainİptal Edilemez... Ticari Marka? Hermès, NFT Sanatçısına Karşı Ticari Marka Davasında Zafer...

İptal Edilemez… Ticari Marka? Hermès, NFT Sanatçısına Karşı Ticari Marka Davasında Zafer Kazandı

Moda evi Hermès’in NFT’nin yaratıcısı Mason Rothschild’e karşı açtığı davanın hikayesini ilk kez vurguladığımızda bir yıldan biraz daha uzun bir süre önceydi. Jüri üyelerinin küresel moda markası lehine karar vermesiyle Çarşamba günü dava sona ererken hikaye tam bir döngüye girdi.

Karar, hiç şüphesiz NFT davalarının – ve potansiyel olarak mevzuatın – önümüzdeki yıllarda nasıl değerlendirileceği konusunda temel bir karar görevi görecek.

Hermès ve MetaBirkin Tartışması

Ocak 2022’nin daha basit zamanlarına geri dönün. Rothschild’in NFT projesi MetaBirkins, başarılı bir darphanenin ardından yapım aşamasından sadece birkaç ay geçti. Ancak geçen yıl Ocak ayının ortasına kadar Hermès, Rothschild ve onun NFT koleksiyonuna karşı 47 sayfalık bir mahkeme davasının ardından bir durdurma ve vazgeçme davası açmıştı. Hermès, koleksiyonun markanın ikonik Birkin çantalarındaki saygın ikonografisini ve benzerliğini çok fazla kullandığını savundu. Rothschild, markanın koleksiyonuna verdiği yanıttan memnun değildi, geçen yıl halka yönelik durdurma ve vazgeçme mektuplarının kopyalarını yayınladı ve sosyal medyada onun küçümsemesi etrafında yorum yaptı.

Hermès’in Birkin çantaları yüksek modanın vazgeçilmezidir. Herkesin bildiği gibi pahalı ve edinmesi zor ve TheRealReal gibi saygın satıcılarda bile, bu çantalardan birini 5.000 dolardan daha düşük bir fiyata bulamazsınız – bazıları güçlü altı rakama giriyor. Potansiyel bir IP ihlaline dair herhangi bir ipucunu korumak söz konusu olduğunda, bu markanın topyekun bir yasal suç işlediğini görmek şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, sanat NFT’lerini diğer sanatsal ifade araçlarıyla aynı kapsamda değerlendirmiyorsak, bu hafta belirlenen emsal, NFT büyümesinin önünde bir engel olabilir.

Rothschild's MetaBirkins project is currently trading on LooksRare (LOOKS) with a multi-ETH floor. | Source: LOOKS-USD on TradingView.com

Karar Verildi

Rothschild, Hermès’in benzerliğini kullanımını ikonik Andy Warhol ‘Campbell Çorba Tenekeleri’ ile karşılaştırarak adil kullanım olarak tanımlarken, jüri üyeleri anlayışlı değildi. Dokuz kişilik jüri, markanın, kabaca 130.000 $’ı bulan tazminat alma hakları dahilinde olduğunu gördü ve Rothschild’in çalışmasının, Birinci Değişiklik tarafından tanınan korunan ifade özgürlüğü hakları kapsamına girmediği sonucuna vardı.

NFT ve web3 alanına giren hemen hemen her tüketici kategorisinde artan sayıda markayla, bu, IP dahil sanatın sınırlarını zorlamak isteyen sanatçılar için başka bir zorlu sınav haline geliyor.

Jüri, esasen NFT’lerin sanattan çok meta olduğu sonucuna vardı ve bu bazen doğru olsa da, bu durumda (ve diğer pek çok durumda) bu değerlendirmeye katılmayacağız. Alanda yer alan bir sonraki düzey nüans ve ayrıntı derecesinin bir sonucu olarak web3 alanı için başka bir ‘L’ye yazın. Basitçe söylemek gerekirse, o kadar basit değil.

Rothschild Çarşamba günü Twitter’da çok tweet’li bir bildiri yayınlayarak hukuk mücadelesinin sonuçlanmasından duyduğu hayal kırıklığını ve bunun sanatın ilerlemesi üzerindeki etkilerini dile getirdi:

RELATED ARTICLES

Most Popular