Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainİngiltere Bankası, CBDC İstişare Belgesinde Ripple'dan Bahsetti

İngiltere Bankası, CBDC İstişare Belgesinde Ripple’dan Bahsetti

Dün, İngiltere Merkez Bankası ve Birleşik Krallık Hazinesi, bir Birleşik Krallık Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olan dijital sterlin hakkında bir danışma belgesi yayınladı ve bir noktada Ripple’ın teknolojisinden bahsetti. 116 sayfalık belgede, İngiltere Merkez Bankası neden CBDC’yi başlatmayı düşündüğünü ve CBDC’nin nasıl görünebileceğini açıklıyor.

Bu yıl İngiltere Merkez Bankası istişare yoluyla kamuoyu oluşturmak istiyor. Karar dijital pound lehine verilirse, on yılın ikinci yarısında uygulanacaktır. Bununla birlikte, nakit dolaşımda kalacak ve CBDC yalnızca bir ek görevi görecektir.

Dijital sterlin, hane halkları ve işletmeler tarafından yapılan günlük ödemeler için olacak ve doğrudan Bank of England’da saklanacak, ancak kullanıcılar buna özel şirketler tarafından sunulan dijital cüzdanlar aracılığıyla erişebilecek.

Ripple, İngiltere’nin CBDC’sine Nasıl Dahil Olur?

Ripple’ın projede nasıl bir rol oynayacağı şu anda nispeten belirsiz. Ancak istişare belgesinde “Özel sektör inovasyonunu etkinleştirin” başlığı altında ve RTGS (Gerçek Zamanlı Brüt Yerleşim) ile bağlantılı olarak ABD şirketinden bahsediliyor.

Raporda, RTGS yenileme programının bir parçası olarak merkez bankasının, endüstri geri bildirimleri doğrultusunda ve önceki fizibilite çalışmaları ve deneylerinden alınan unsurları bir araya getirerek RTGS hizmetinin sürekli iyileştirilmesi için bir yol haritası geliştirmeye odaklandığı belirtiliyor.

Buna istinaden Bank of England iki projeden alıntı yapıyor: Baton Systems, Clearmatics Technologies Ltd, R3 ve Token ile üzerinde çalıştığı bir DLT konsept kanıtı ve bir sınır ötesi senkronizasyon projesi. İşte burada Ripple devreye giriyor:

Sınır Ötesi Senkronizasyon: Ripple ile iki farklı simüle edilmiş RTGS sisteminde senkronize FX işlemlerinin gerçekleştirilebileceğini gösteren ortak bir proje, senkronizasyon işlevselliğinin yenileme için yol haritasına dahil edilmesine yol açıyor.

Ayrıca merkez bankası, yenilikçi teknolojilerin faydalarından yeni tür özel sektör şirketlerinin yararlanabilmesi için yeni stratejiler ve yapılar geliştirmek üzere endüstri ile birlikte çalıştığını belirtmektedir. Örneğin, 2017’de BoE, banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcılarının bir RTGS takas hesabına başvurmasına izin vererek erişimi genişletti.

Banka, 2021 yılında ödeme sistemi operatörlerinin katılımcılarının bakiyelerini merkez bankası parası ile fonlamalarına olanak tanıyan çok amaçlı hesap politikasını uygulamaya koymuştur. Ve ileriye dönük olarak, İngiltere Merkez Bankası yeniliği teşvik etmeye devam etmeyi planlıyor:

Banka, potansiyel yeni toptan mutabakat modellerini ve bunların ileriye dönük olarak nasıl desteklenebileceğini anlamak için özel sektör firmalarıyla yakın ilişkiler kurmaya devam ediyor.

Bunun aynı zamanda Ripple’a atıfta bulunup bulunmadığı sadece tahmin edilebilir. İngiltere Merkez Bankası, Ripple bahsinin dipnotunda web sitesine ve 2017’den Ripple kavram kanıtına atıfta bulunuyor.

Orada, merkez bankasının, Ripple Connect ve Interledger protokolüne bağlı iki farklı gerçek zamanlı brüt takas sisteminde iki farklı para biriminin senkronize hareketini keşfetmek için Ripple ile bir konsept kanıtı yürüttüğü belirtiliyor.

“Bu nişan, bu kavram kanıtının tamamlanmasıyla sona erdi. Misyonumuzu yerine getirmemize yardımcı olabileceği her durumda, fintech kavram kanıtları üzerinde işletmelerle çalışmaya devam edeceğiz,” diyor Bank of England web sitesinde.

Bu nedenle, “İngiltere Bankası CBDC’si için Ripple ile çalışacak” gibi haberler kesinlikle erken. Yine de Ripple ve BoE arasındaki bağlantılar ilginç. Bitcoinist’in bildirdiği gibi, Ripple ayrıca dijital pound’un getirilmesini destekleyen bir lobi grubu olan Digital Pound Foundation’ın bir parçasıdır.

Basın zamanında, XRP fiyatı 0,4013 dolardaydı ve hala çok önemli olan 200 günlük EMA’nın altında işlem görüyor.

Ripple XRP fiyatı USD
XRP fiyatı 200 günlük EMA’nın altında, 1 günlük grafik | Kaynak: TradingView.com’da XRPUSD

Julientromeur / Pixabay’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular