Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainİngiliz Düzenleyici FCA, Kripto Borsalarının Kara Para Aklamaya Yardımcı Olduğunu İddia Etti

İngiliz Düzenleyici FCA, Kripto Borsalarının Kara Para Aklamaya Yardımcı Olduğunu İddia Etti

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, genel olarak Bitcoin ve kripto para birimine karşı atıp tutuyorlar ve tuhaf suçlamaları giderek daha çirkin hale geliyor.

Financial Times Perşembe günü, Birleşik Krallık Mali Yürütme Otoritesini denetlemekle görevlendirilen Ashley Alder’in bu saçma iddialardan birini öne süren son kişi olduğunu açıkladı.

14 Aralık’ta FCA’nın yeni başkanı, kripto para birimi endüstrisine yönelik sert bir eleştiride bulundu ve yasa koyuculara dijital para platformlarının “büyük ölçekte kara para aklamayı kolaylaştırdığını” ve “kasıtlı olarak” eylemlerini denetimden koruduğunu bildirdi.

Kripto para piyasaları, bir hafta daha kapanırken tekrar kıpkırmızı oldu. Kripto alanından yayılan çok fazla olumsuzluk (iflaslar, dolandırıcılık ve yasadışı para hareketi) ile İngiliz mali düzenleyici kurumunun düzenleme üzerindeki ilmiği sıkılaştırmaya başlaması şaşırtıcı değil.

Şu anda Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun direktörü olarak görev yapan Alder, beklenmedik ölümünü hızlandıran bir müşteri para çekme akışının ardından geçen ay iflas başvurusunda bulunan kripto borsası FTX’e özel dikkat çekti.

Eski CEO Sam Bankman-Fried, yetkililerin kefaletle serbest bırakılmasını reddetmesinin ardından şu anda Bahamalar’da gözaltında tutuluyor.

Image: Insurance Insider

FCA Whip Nedeniyle Kripto Kitlesel Çıkışı

FCA, Birleşik Krallık’ta varlık göstermek isteyen şirketlerin %80’ini reddederek, işletme izinleri konusunda son derece katı olmuştur. Times, bunun teknoloji şirketlerinin Avrupa’daki daha uzlaşmacı hükümetlere göç etmesine neden olduğunu söyledi.

Alder dedi ki:

“Bugüne kadar, ister FTX ister başkaları olsun, kripto platformlarıyla ilgili deneyimlerimiz, onların kasıtlı olarak kaçamak davrandıklarını gösterdi, bunlar kara para aklamanın boyut olarak gerçekleştiği bir yöntem.”

Günlük görevini yerine getirmekte güçlük çeken FCA, genel müdür Nikhil Rathi’nin verimliliği artıracağını belirttiği bir reform gündeminin ortasında.

Incoming FCA chief Ashley Alder. Image: Anthony Kwan/Bloomberg

Alder, çıkar çatışmaları ve belirsiz kripto varlık sınıflandırması ile ilişkili riskleri azaltmak için dijital para biriminin uygun şekilde denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Şubat 2023’te yönetimi göreve başlar başlamaz, FCA’nın yeni başkanı, Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermek isteyen şirketlerin katı kurallara tabi olacağına dikkat çekti.

Son altı yılda, Avrupa Birliği Ceza Adaleti İşbirliği Ajansı yaklaşık 3.000 ulusötesi kara para aklama vakası bildirdi.

Alder’in dijital para birimine karşı olumsuz konumu, İngiltere’nin küresel bir kripto etkin noktası olma çabalarıyla örtüşüyor.

Crypto total market cap at $786 billion | Chart: TradingView.com

Kirli Paranın Gizli Hareketi

Son zamanlarda, Başbakan Rishi Sunak, kripto yatırım yöneticilerine vergi indirimi sağlama planlarını açıkladı.

Bu arada, önemli olduğu tahmin edilse de, kara para aklamanın küresel boyutunu ölçmek, gizli yönü nedeniyle zordur.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, her yıl küresel gayri safi yurtiçi hasılanın %5’ine kadar veya 1,87 trilyon Euro’ya kadar paranın aklandığına inanıyor.

Zincirleme analiz verileri, 2021’deki tüm kripto işlemlerinin yaklaşık %0,05’inin kara para aklamaya bağlı olduğunu gösteriyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular